Cimetove zvezdice - ponovno

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

tema odprta - 21. dec 2004 11:33 | ogledi: 6.675 | odgovori: 9

Ponovno sprašujem, če je katera poskušala speči cimetove zvezdice po receptu iz beljakov, sladkorne moke in mandljev. Lani mi niso uspele, ker se je testo lepilo kljub temu, da sem dodala več mandljev, kot je v receptu. Nazadnje sem se razjezila in dodala moko- bile so sicer okusne vendar trde kot kamen.

Tudi v debati http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2255 nisem našla odgovora na moje vprašanje.

Prosim, če ima katera izkušnje s temi zvezdicami- kako dobiti pravilne oblike

LP,

V.

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

21. dec 2004 14:44

Jaz sem jih letos delala in to brez večjih problemov. Največji problem je bila glazura po vrhu, ki se ni hotela lepo razmazati. Tako so nastale zvezdice s sladkornimi kupčki na vrhu.

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

21. dec 2004 15:50

Jaz sem se dolgo ubadala s problemom packanja pri peki cimetovih zvezdic, potem sem se pa domislila, kako rešiti problem. Torej, ko imam stepen sneg in mandlje, si prihranim poleg snega za premaz tudi del mandljev. Potem umešam zmes za zvezdice in jo razvaljam med dvema plastema pvc folije (kar vrečki za zamrzovanje razrežem). Razvaljano ploščo premažem s snegom in šele nato izrežem zvezdice, jih zložim na pekač in spečem. Obrezke testa nato pognetem skupaj, ker je masa zaradi premaza redkejša pa dodaam za potrebno trdnost še del prihranjenih mandljev.... in tako do konca. Tako gre precej hitreje in z veliko manj packarije. Uspešno peko želim, Irena

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. dec 2004 17:08

Hvala za nasvete, se bom jutri poskušala spopasti s temi zvezdicami (kakšen luškan novi smeško) Upam, da bo letos kaj več uspeha...še vedno pa mi preostane Milkina čokolada z okusom cimetovih zvezdic LP, V. V.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

21. dec 2004 22:45

Vesna zelo si prijazna, ampak na žalost ne razumem nič. Ko boš imela čas lahko malo pomoči medtem pa naj te razveseli ta nov smeh Lumpica

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

23. dec 2004 15:15

Jaz sem zadnjič pekla cimetove zvezdice iz beljakov in lešnikov, prva runda trda kot kamen, drugi pekač že malo boljši - testa nisem razvaljala na tanko ampak bolj na debelo in za malenkost sem zmanjšala čas peke. Potem niso bile več tako trde. Malo sem še pustila posodo odprto - 1 dan, da so se še malo zmahčale in sedaj jih več skoraj ni. Poskusite in ne obupajte Rebeka

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

23. dec 2004 20:52

Tukaj se en star recept za cimetove zvezdice: Sestavine: 2 beljaka, 200 g sladkorja, 300 g zmletih mandeljev, 2 čaj.žlički limonin sok, 2 čaj.žlici cimeta Priprava: Beljake stolčeš v mešalcu v trd sneg. Nato med mešanjem počasi dodajaš sladkor.Dodaš limonin sok. Pribl. 10 minut mešaš na najvišji stopnji mešalca. Nato spraviš na stran pribl. 3 jed.žlice od stolčene mase. Ostanek mase na najnižji stopnji mešalca dalje mešaš. Dodaš zmlete mandelje in cimet. Pretreseš maso v čisto posodo, pokriješ s folijo ali stanijol-papirjem, in daš za pribl. eno uro na hladno v hladilnik. Po preteku ene ure testo zvrneš na prozorno kuhinjsko folijo, ga pokriješ z drugo folijo in razvaljaš na pribl. 5 milimetrov debelo. Odstraniš zgornjo folijo in z modelom izrežeš zvezdice, katere položiš na pekač, pokrit s papirjem za peko. Ostanke testa ponovno zgneteš skupaj. Postopek ponoviš, dokler ne porabiš testa. S čopičem (hrbtno stranjo žlice) premažeš zvezdice z maso, katero smo shranili. Pekač daš v pribl. +170 do +180°C segreto pečico in pečeš pribl. 10 minut. Nikakor več, sicer bodo trde! Pečene zvezdice popolnoma ohladiš in jih zložiš v pločevinasto posodo, v katero dodaš mokro vato (položiš jo v majhen kozarček). Na ta način ostanejo cimetove zvezdice vlažne. Trde oz. posušene niso dobre. P.S.: V kolikor pa se testo močno lepi, potresi sladkor na folijo.Odstraniš zgornjo folijo in z modelom izrežeš zvezdice, katere položiš na pekač, pokrit s papirjem za peko. Ostanke testa ponovno zgneteš skupaj. Postopek ponoviš, dokler ne porabiš testa. Srečen Božič vsem! Henri

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

23. dec 2004 21:52

Cimetove zvezdice so narejene, vendar so mi kljub vašim nasvetom malo nagajale- očitno sem res nerodna. Delala sem jih po receptu iz baze (5 beljakov, 450g slad. moke, 500g mandljev) in ga dala v hladilnik za eno uro (po Henrijevem nasvetu). Prvo rundo sem razvaljano ploščo namazala s preostalim beljakom- izrezanih zvezdic potem nikakor nisem mogla ločiti od modelčka, vse se je lepilo, modelček je bil kmalu ves zapackan (piškotek, meni to ne gre). Še dobro, da si namignila, da razvaljamo med pvc folijo, lani se mi je še na valjar vse lepilo. No, drugo rundo sem razvaljala s tem, da sem na debelo nasula sladkorne moke. Zvezdice sem potem že izrezane namazala z beljakom. Saj so zelo okusne, le oblike so take, kot bi jih rezala s skrhanim nožem in nekako "pošvedrane". So pa neprimerno boljše kot lani, po zaslugi vaših nasvetov. Pojedli jih bomo vseeno, za na razstavo pa ne bi bile Hvala vsem in vesele praznike, V.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. dec 2004 12:06

Delovno površino je potrebno posuti s sladkorjem, pa se testo ne lepi, tudi če se valja brez folije. Mora pa biti zgenteno testo vsaj uro ali dve v hladilniku, preden se lotimo valjanja. Poleg tega jaz zvezdic sploh ne pečem, samo posušim jih (pustim jih čez noč), tako da osatnejo lepo bele, pa še mehke po vrhu. Res pa je, da je packarija z mazanjem vsake posebej (jaz kupček stepenega beljaka z zobotrebcem vlečem v vsak krak zvezdice, in če jih imam pred seboj 15o, vam je jasno, kaoliko časa gre - pa se obrestuje). Pa še to - modelček pred vsakim izrezovanjem pomočim v kristalni sladkor, tako se ne lepi. Pozdrav vsem, mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti