Mikrovalovna pečica

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

20. apr 2007 10:03

Pravite, da v MV največ pogrevate, pa saj takrat tudi delujejo mikrovalovi in to bi naj ne bilo zdravo. Hobotka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. apr 2007 13:05

Hm, najina kužika je v glavnem hrano, pogreto v MV, pa je stara 14,5 let in super izgleda... Noben ji ne pripiše njenih let... Tako je zato, ker ji navadno skuham juhico iz piščančjih hrbtov, zelenjave in makaronov ali česa podobnega, 1x na teden ali na 14 dni in potem zamrznem po porcijah. Je seveda najlažje pogret in ji dat kar v isti posodici, maš manj umazanega, ne more se prijet, ni treba toliko časa čakat, da se shladi, ker posoda ni vroča,... In seveda ker ima to rajši kot brikete, pa tudi se mi zdi kakorkoli bolj zdravo kot briketi (kako pa misliš, da so ti obdelani;) Hobotka, oče je seveda meril sevanje medtem, ko je bila mv prižgana. Niso vsi mikrovalovi enako nevarni - kot tudi vsi sončni žarki niso nevarni, se strinjaš? Gre za cel spekter in koliko je nevarno, je odvisno od tega, kje imaš vrh - pri nevarnih ali pri nenevarnih valovih. MV sicer ne uporabljam veliko za pogrevanje hrane (razen za cucka), ker pač v gl. skuham svežo, taka je sigurno najboljša in najbolj zdrava, vendar pa popolnoma brez pomislekov v njej stopim čokolado, si pogrejem belo kavo,... Če bi jedla samo pogreto hrano iz MV, bi mogoče lahko bilo kaj narobe, tako pa močno dvomim... Sicer imam dve sodelavki, ki pa dejansko kosilo vedno jesta pogrej in pojej, pogreto v mv, pa tudi nista nič bolani, ena je še mlada, druga pa ne več tako rosnih let... Kaj pa vem, preveč kompliciranja lahko bolj škodi kot razni aparatki... Če bi bili striktni, potem tudi mobijev in računalnikov ne bi smeli met... Veri

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. apr 2007 14:23

mal se ogrevam za nakup mikrovalovne pečice. Rad bi tako da je kombinirana, tudi na vroč zrak. Rad bi tako, da se da uporabit za normalno pečenje, recimo piščanca ali manjšega kosa pečenke, pa za potico naj bi tudi bila ( pa za burek, da urmašic niti ne omenjam ). Ogledal sem si eno v merkurju ( za cca 60.000,- sit, še sem v starem denarju ), je tudi vroč zrak, vendar trgovka trdi, da se lahko peče le v originalnem pekaču od pečice, ki je kot nekakšen krožnik, torej praktički zelo mal uporabno. Sedaj imajo v hoferju eno tako, ki jo ponujajo za cca 20.000,- sit, piše, da je tudi na vroč zrak, vendar ni nikjer gumba za vklučitev zraka  (  una v merkurju ga ima ), pa tudi na originalni embalaži nikjer ne piše, da bi imela vroč zrak ( piše le na ceni, ki so jo napisali v hoferju ). A to kdo pozna in mal razloži, zanima me, a je to kaj jaz želim sploh možno. ežoj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. apr 2007 16:08

ežoj, možno je, vsaj če gledam knjige o kuhanju v MV, doma sicer nimam nobene, sem gledala v knjigarni, eni not naredijo čisto vse, sama imam pečico in tako v mv v glavnem topim in pogrevam. Zakaj bi se dalo samo na tistem krožniku? Tisti krožnik maš not, zato da se zadeva vrti, nanj pa položiš katerokoli posodo, ki nima nič kovinskega in ki ni taka plastika, da bi se stopila od temperature. To je to. Jaz ti nekak malo bolj svetujem Merkurjevo varianto...Tele poceni zadeve so bolj tako tako... če jo misliš veliko uporabljat oz. če bi jo rad imel za še kaj drugega kot pogrevanje, sploh če misliš not potico pečt, je po moje boljše kako boljšo kupit... Jaz mam gorenje, ki ima žar in mv, mi je zelo všeč, samo mislim, da nima toplega zraka, tako da ti tu pa ne morem kaj dosti pomagat... Veri

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

20. nov 2007 13:16

Malo pozno pa iz srca se oglašam tudi jaz. Glede na to, da je temeperatura povezana s hitrostjo gibanja molekul (hitreje kot se gibljejo, bolj je vroče oz. obratno: več toplote-hitrejše gibanje). Dilema, ali so MV škodljive ali ne se vleče vsaj tako dolgo, kot le-te obstajajo, torej preko 50 let. No, če uporabim besede mojega profesorja s faksa: molekule niso pismene pa jim je čisto vseeno, s čem jih spodbujamo k hitrejšemu gibanju: ali s klasično toploto ali pa to vlogo prevzamejo mikrovalovi. Res je tudi, da ne poznam nobene resne znanstvene študije, ki bi bila kakorkoli zmožna dokazati škodljivost MV. Kar se tiče sevanja pa drži, da je le-to pod mejo detekcije (za razliko od na primer mobilca ali katodnih cevi-monitorji, TV). Kar se tiče pa okusnosti jedi: vse je odvisno od načina priprave. Glede na res nizko porabo električne energije in stalno pomanjkanje časa bi jaz uporabo MV vsekakor zelo priporočila. Sama sem z njo zelo zadovoljna in klasične pečice več ne uporabljam, je pa res, da pri nas ne maramo peciva, zato tudi teh stvari ne pečem prav veliko. ZA ostale zadeve pa je super, sploh v kombinaciji s klasično kuho. Janca

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

23. jan 2008 12:16

Najboljše, da vprašam kar sem: Kako je s plastiko v MV? Mora biti kakšna posebna plastika, da jo lahko uporabljaš in če ja, ali obstajajo kakšne oznake, da lahko preverim svoje posodice? Npr. tako kot za posodo za indukcijo, take male oznake na dnu posod? Hvala za odgovore Jessie

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

23. jan 2008 12:27

Po mojih izkušnjah je za kuhanje ali gretje z MV uporabna vsa plastična posode ter ves porcelan in keramika ter steklo, ki nimajo vzorcev kovinske barve. Pri pečenju z souporabo žara pa vsa plastična posoda odpade. Vročega zraka moja pečica ne premore, zato o tem ne morem povedati ničesar. ati zlati

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. maj 2008 14:33

Je kdo že kupil MV, ki se dobi na mercatorjeve pike? Če osnovna cena in opis ne lažeta, naj bi bila zelo vredu. Še zlasti me mika, ker ima tudi možnost kuhanja na paro. mimika

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. maj 2008 16:19

Ati zlati,

nekatera keramika  ( manj pečena ) ni primerna, potrebno je preizkusiti.

ežoj

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. maj 2008 16:30

Tudi vsaka plastika ne. Ko sem hotela odtaliti zmrznjeno juho v plastenki od ustekleničene vode, se je  plastenka stalila. 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti