Ekonom lonec

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. okt 2004 12:14

Se strinjam s teboj Anja. lp Vesna Vesna Milek Recko

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

29. okt 2004 8:58

alekss, mi imamo le enostaven poceni ekonom lonec s češke, star 10 let, lepo služi... ...ampak samo za kuhanje stročnic, pšenice in kostanja. Na splošno čas kuhanja tako prepoloviš (med 45 minut in uro in pol je pač bistvena razlika). Za vse ostalo ga ne bi uporabljala, ker hočem imeti kontrolo nad tem, kaj se dogaja v loncu - pri mineštrah ipd.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

29. okt 2004 16:31

O golažu je Vesna povedala vse, jaz bi samo dodala, da začimbe in ostale zadeve delam na koncu, ko je v bistvu meso že mehko. Pri navadnem kuhanju to traja 2 uri v ekonomu pa 20 min. V loncu kuham tudi krompir, stročnice, juho, zelje, repo, mineštre.... Kolegica pa k osnovi za golaž vrže še pašto in dolije vode, da je vse pokrito in kuha 15 min. Pašta z golažem je na mizi in baje čudovita ker se dobesedno napije golaža... Lumpica

Alekss  

član od: 27.10.2003

sporočila: 12

31. okt 2004 9:30

Hvala lepa za podatke. Morda si bom pocasi tudi jaz omislila enega... za kake jote ali minestrice. LP!

Potamcek  

član od: 4.4.2003

sporočila: 18

2. nov 2004 9:06

Pozdravljene, tudi pri nas smo nekaj časa z veseljem uporabljali ekonom lonec Lagostina, potem pa je "odpovedal" ventilček. Trgovino, kjer smo ga nabavili, so vmes zaprli, zato me zanima, če kdo ve, kje bi lahko dobili ta rezervni del (MB ali LJ). Hvala!

neznan uporabnik

28. dec 2004 22:51

zivjo,dobili smo ekonom lonec LAGOSTINA ,zraven so bila navodila v italijanskem jeziku,tko da bolj mal vem na nevarnosti pri kuhi,zraven pa bi rad vedu,kje bi lahko(na netu seveda) dobil podatke o casu kuhanja za razlicno hrano... mi lahko kdo kaj vec pove o tem,ampak resnicno cist od zacetka...lep pozdrav toben

janmasa  

član od: 12.12.2003

sporočila: 78

29. dec 2004 9:15

Pri nas doma brez ekonoma "ne znamo" kuhati. Mama ga uporablja 30, jaz pa 10 let. V njem kuham vse - juho, golaz, krompir, vso zelenjavo, rizoto, meso, zelenjavo na pari,... Zaenkrat nismo imeli nobenega problema, razen obcasne zamenjave ventila oz. gumice na pokrovu. Potamcek - glede nakupa ventila - jaz ga kupim cez mejo, ker sem iz NG, pri nas zal ne vem, pri katerem prodajalcu ga lahko dobis. Toben - ce najdem moja stara navodila ti jih lahko prevedem, ker imam tudi jaz Lagostino, zraven pa sem dobila se en super krog z vsemi casi kuhanja - moram malo pobrskati, ker ga ne uporabljam vec. Vsekakor je prihranek pri casu velik, pa tudi okusi so boljsi (moje mnenje). Lep pozdrav vsem Masa

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. dec 2004 10:06

Toben in vsi, ki še nimate izkušenj z ekonomlonci, pa ga boste kupili, polagam vam na srce samo to, da ga NIKOLI ampak res nikoli NE ODPIRAJTE NA SILO! Moja teta, ko je bila še mlada, tega ni vedela in je dobila grozne opekline po celem hrbtu - na srečo se je sklonila, da je špricnilo nad njo in po hrbtu dol. Groza! Sicer pa je čisto nenevaren, če ga pravilno uporabljate - predno ga odprete, spustite iz njega paro, pa je. Jaz ga skoraj nikoli ne uporabljam, izjema so kake rižotice tu pa tam, kadar se mi nič ne da, bratec pa lačen:) Razen tega, da ga ne smeš odpirat na silo in da skrajša čas, me ni nikoli nihče nič učil o njem, pa ni problem, je čisto navaden lonec:) Jaz raje uporabljam vok, ker nam je kitajska hrana bolj všeč in je prav tako hitro kuhano, saj je vse narezano na male koščke in se samo prepraži, med tem naredim še omakico, zraven se že kuha priloga, omakico zliješ not, zgostiš, pa je. Poleg tega rajši imamo še malo trdo zelenjavo, ki je verjetno tudi bolj zdrava:) Malo moraš dobit občutka, koliko časa se kaj kuha not - približno pol časa kot bi se sicer, pa koliko vode je treba dodat - če je boš dodal premalo, se bo prijelo, če pa preveč, se ne bo vsa voda pokuhala. Bolje je dodati preveč in potem brez pokrovke pokuhaš še toliko, daodvečna voda izpari. Za rižoto nasekljaš eno čebulo, jo postekleniš na olju v ekonomu (še brez pokrovke), dodaš grah in ga še malo popečeš, vmes opereš riž in ga prav tako postekleniš. Priliješ vodo, tako da sega za prst čez hrano, zapreš in spet odpreš čez 10 minut, ko je kuhano. Če še ostane voda, pokuhaš. Različni riži posrkajo različno vode, tole velja za tiste bolj poceni riže (študenti, kaj češ:)... Kar probajte, ni blema - samo res ne odpirat na silo! Veri

neznan uporabnik

30. dec 2004 11:03

hvala obema,tebe Masa pa bi res prosil,ce najdes svoja stara navodila in mi jih prevedes... lep pozdrav Sporočilo je spremenil(a) toben dne 30. dec 2004 11:03:49

janmasa  

član od: 12.12.2003

sporočila: 78

13. jan 2005 10:13

Toben - evo moja navodila Lagostine. Vsi casi kuhanja se stejejo ko lonec "zasumi" - to pomeni, da vre in da se zacenja kuhanje. Ko lonec zasumi, moras obvezno znizati plin - ce uporabljas plosco (el., ind.,....) moras biti pozoren na to, da se moc gretja ne zniza takoj ko obrnes gumb in moras po obcutku znizati malo preden zacne lonec "noreti" - ampak saj ne zacne nikoli sumeti z vso mocjo naenkrat, tako da to ni problem. Ista pozornost velja pri casu kuhanja. Ce imas plosco, lahko izklopis kaksno minuto prej, ker plosca dolgo drzi temperaturo, medtek ko na plinu ne. Ko izklopis pustis, da se samo kuha naprej (v tem je "fora" prihranka energije). Lonec lahko odpres sele ko ventil pade dol, oz. ce ventil dvignes ne sme vec uhajati para. V primeru, da se kaj zalomi in moras lonec nujno odpreti prej - PREVIDNO - dvigni ventil, da gre para ven - priporocljivo narediti na balkonu, da ne "zaparis" cele kuhinje.In pomagaj si s kuhalnico, da se s paro ne opeces po roki. Casi, ki jih predlaga lagostina so za plin!! Torej: Zelenjava,(vedno kuhana na vodi) manjsi kosi 4-5min fizol svez - 15 min krompir v kosih - 5-6 min cel krompir 15 min vecji kosi - celi sadezi - 10-15 min zelenjavne juhe, minestre - 10 min. goveja juha - odvisno od kosa mesa - jaz za 500 gr. kuham 30 min golaz - 10-15 rizota - 5 min - dodas vec vode pecen meso: piscanec-15 min (500 gr., dodas 1 dcl vode) govedina - 30-35min (500 gr., dodas 1 dcl vode) teletina - 20-25 min (500 gr., dodas 1 dcl vode) svinjsko 15 min(500gr., v 1 dcl vode) kuhano meso: piscanec 20-25 min (500gr., v 1 l vode) goveje 40-45 min (500gr., v 1 l vode) teletina 30-35 min (500gr., v 1 l vode) Zaenkrat je to to, ce te kaj se posebno zanima, kar na dan z besedo. Vse skupaj je sila enostavno in uporabno, samo malo vaje je potrebno. vcasih je bolje malo manj kuhati, ker lahko pri odprtem loncu se skoncas. Se eno opozorilo - nikoli med kuhanjem ne tikaj drugega ventila (tistega iz gume)! lep pzdrav vsem Masa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti