Kutina

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

tema odprta - 12. okt 2004 18:20 | ogledi: 3.406 | odgovori: 6

Cydonia oblonga ali kutina je verjetno prišla v naše kraje iz Armenije, Perzije ali Kavkaza? V grški mitologiji je bila kutina Afroditin simbol za srečo, ljubezen in rodovitnost. Pri starih Rimljanih so nastavljene kutine omogočale približanje ljubezni hrepenečim moškim k svojim izbrankam.

Kaj pa pomeni kutina pri nas? Ali poznate načine priprave kutin v kuhinji: vlaganje, kompoti itd.?

Lep pozdrav vsem!

Henri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. okt 2004 19:41

Jaz jo skuham do mehkega z limoninim sokom vred,jo pretlačim in naredim kot jabolčno čežano. Je malo kiselkastega okusa ampak nam je všeč. Mislim, da bi bila marmelada iz njih tudi dobra. lp Vesna Vesna Milek Recko

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

12. okt 2004 20:04

Pozdravcek! jaz sem jedla kutine pecene v pecici in so bile odlicne. Kutine olupimo in izdolbemo, ter polozimo v pekac namazan z margarino. Posujemo s rjavim sladkorjem ali premazemo z medom. Pecemo v pecici dobro uro dokler niso cisto mehke. Moja mami je za zimo delala kutinov zele, recepta sicer ne vem natancno je iz kuharske knjige. Zele je potem narezala na koscke in posusila, tako smo celo zimo zobali to dobro sladico. karmen Karmen

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

13. okt 2004 22:02

Menda se iz kutin dela odličen žele, ki se ga lahko uporablja za preliv za torte namesto želatine ali za premaz krostate. Ena gospa (Babi) je na medover.net napisala postopek. LP Fani

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

14. okt 2004 15:04

Iz kutin in jabolk delamo zelo zelo dobro marmelado. To je ena redkih domačih marmelad, ki jo imam res rada. A kaj, ko kutine tako težko dobim. Ko sem že pri marmeladi: naredila sem marmelado iz fig in grozdja. Mnjami. Suzana

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

15. okt 2004 14:55

kutine moje mame: marmelada, žele, kutinov sir (kot zelo suha marmelada, narezane na ploščice), kompot. Vse sicer ima dober okus, vendar ker pri nas pa nismo ljubitelji sladkorja, to ne gre preveč v promet. Jaz naredim pa ocvrte kutinove kolobarje (kot jabolčne v testu) iz svežih kutin. Nažalost je pa to zelo sezonska zadeva, saj kutine zelooo hitro zgnijejo.

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

15. okt 2004 18:24

Kutino uporabljam na dva načina. Marmelada iz kutin je nekaj res slastnega. Zelo primerna je tudi kot božično darilce. Kompota z jabolki in kutino se pa veselim kar celo leto. Škoda, da se kutine tako redko pojavljajo na tržnici. Katja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti