Glukoza

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

22. avg 2014 11:25

Bi imel ameriški 'corn syrup' mogoče podoben učinek?

Life is war against boredom~

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

22. avg 2014 11:48

Miribon koruzni sirup je le podvrsta glukoznega sirupa. Glukozni sirup dobijo s hidrolizo škroba. Kadar je uporabljen koruzni škrob, govorimo o koruznem sirupu.

Saj na tem Wiltonovem piše, da je pravzaprav koruzni sirup.

http://www.peki.si/trgovina/ostale-jedilne-surov

Vesnuska

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

22. avg 2014 12:06

Vem, da gre za podvrsto glukoznega sirupa, oz. za glukozni sirup, ki je narejen samo iz koruze, vendar pa me samo zanima, ali sta sirupa  zamenjljiva z bolj ali enakim rezultatom.



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 22. 2014 12:35

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

22. avg 2014 12:54

Mislim, da je koruzni sirup precej redkejši, tako da načeloma nista zamenljiva, ker se razlikujeta v vsebnosti vode. Glede na to da na Wiltonovi glukozi piše, da je edina sestavina koruzni sirup, verjetno koruzni sirup koncentrirajo, da je gostejši oz. ima manj vode in to potem prodajajo kot glukozo.

Vesnuska

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

22. avg 2014 12:57

Podoben učinek bi pomoje imela v kakem sladoledu, karamelni omaki...kjer vsebnost vode ni posebej pomembna. V v glazurah in fondantih, pa pomoje s koruznim ne bo istega rezultata, ker bo vse skupaj pretekoče.

Jaz še drugega kot glukoze nisem uporabljala, tako da ne govorim iz izkušenj.

Vesnuska

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

22. avg 2014 13:17

Hvala za razlago in pa seveda nasvete!

Life is war against boredom~

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

22. avg 2014 13:20

Vesnuska je napisal/a:

Kolikor je meni znano je v slaščičarstvu vedno mišljen glukozni sirup. To kar prodajajo v DM je grozdni sladkor, kar je sicer res glukoza, vendar z dodanimi vitamini. Ne moreš narediti glukoznega sirupa iz tega, ker je za izdelavo le tega potreben poseben industrijski postopek(hidroliza škroba). Podobno, kot ne dobiš medu če zmešaš glukozo in fruktozo, pa čeprav med sestoji iz njiju.

Ne vem, naj se oglasi še kdo, ki ima morda več znanja na tem področju, vendar mislim, da pravega glukoznega sirupa sami ne moremo delati. Tvoj link prikazuje neke vrste ''ponarejen glukozni sirup''.

Vesnuska

 

Sam grozdni sladkor nima dodanih vitaminov, tako kot tudi fruktoza ne, res pa ne vem pa v kaksni obliki se v dm prodaja. Na naso sreco iz glukoze in fruktoze ne dobimo medu, lahko pa dobimo sirup ki je po lastnostih lahko precej podoben medu. Kot je bilo razlozeno, namen glukoznega sirupa ni samo slajenje, ampak izboljsanje strukture glazure. Lahko da mlatim prazno slamo (ker se v to tematiko nisem poglabljala), pred casom sem se bolj zabavala z fondantom (alias ticino maso brez zelatine) kjer je bil tak sirup dodan za preprecevanje kristalizacije sladkorja, v klasicnih receptih se je to itak doseglo z daljsim kuhanjem sladkornega sirupa z dodatkom limoninega soka. Sladkor je za razliko od skroba disaharid, sestavljen iz glukoze in fruktoze, skrob pa polimer kjer je osnovni gradnik glukoza. Tako da po mojem skromnem mnenju ponaredek cisto zadovoljivo opravi funkcijo originalnega drazjega brata  Seveda pa ga uporabljate na lastno odgovornost

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

23. avg 2014 0:40

Na tečaju za pralineje nam je slaščičarka svetovala uporabo medu, če ne bi bilo možno dobiti glukoznega sirupa. Res je, da glukoza naredi zmes bolj svilnato, a v sili še hudič muhe žre:)) 

Slaščičarka ima kakšni dve desetletji izkušenj, v času tečaja je delala v hotelu Hassler v Rimu. 

Poizkusila sem z glukoznim sirupom in medom, oboje se obnese, glukozni sirup mnogo bolje. 

 

Lp, 

Saša

 

 

Saša

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

12. jan 2015 13:11

Sem nedavno izvohala zanimivo primerjavo glukoze s sladkorjem in koruznim sirupom ('golden syrup') in pa, da se glukoza zelo dobro odnese tudi v biskvitih...

https://www.youtube.com/watch?v=D_pZR9mlcoI

Priporočam sicer tudi ostale videoposnetke te uporabnice in pa njen FAQ za torte.

Life is war against boredom~

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti