Izbira pasme psa-kmetija

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

tema odprta - 16. apr 2012 16:03 | ogledi: 18.896 | odgovori: 110

Pozdravljeni.

Ali je kdo na KULSLO, ki bi mi/nam znal pomagati z izbiro pasme. Oklevamo med bernskim planšarjem in nemškim ovčarjem. Srce si želi prvega, glava pa veleva drugega. Imamo kmetijo, torej rabimo psa, ki bo dal signal, da se zunaj nekaj dogaja.  Včeraj smo obiskali 3 vzreditelje bernijev in pri vseh treh, berniji, niso kazali zanimanja za nas-tujce. To nam je malo zmajalo tla pod nogami. Čeprav je sosedov berni ta pravi čuvaj, oklevamo. Za nemške o. je znano, da so čuvaji, vendar jim rade ponagajajo noge-kolki. Prejšnjega smo v 12.letu, letos februarja, uspavali-zasuk želodca, vetrinarka pa mu je otipala tudi povečano prostato. Sicer je bil mešanček (mama nemška ovčarka, oče pa mešanec med nemško ovčarko in labradorcem), ampak je bil pravi čuvaj-do tujcev zelooo nezaupljiv.

PROSIM, nekoga z izkušnjami s pasmami psov, ZA POMOČ.

 

lp

pe3ca

KALLIA  

član od: 29.11.2010

sporočila: 18

16. apr 2012 16:28

Će imate veliko prostora okrog hiše , potem definitivno labradorec. Zelo prijazen, ustrežljiv, ubogljiv pes, ki vam vrača vse 100 x. Je pa potrebno se veliko ukvarjati z njim, želi našo družbo in pozornost. Odličen pes čuvaj.

KALLIA

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

16. apr 2012 16:30

Bernski planšarji res niso kaj prida dobro čuvaji, tako da, če res iščeš čuvaja bo Nemški ovčar boljša izbira. Je pa dejstvo, da imajo vse velike pasme probleme s kolki, tudi bernski planšarji.

Sicer pa mogoče v razmislek še kraški ovčar ali pa Šarplaninec? 

Mi smo imeli rodovniško šarplaninko 9 let, na koncu smo jo uspavali zaradi tumorja na maternici. Je bila pa prava čuvajka, še kar preveč. Zato smo se po njenem uspavanju odločili za popolnoma drugo pasmo in sicer novofundlandca. In tega nikoli obžalovali. Res je, da lajati skoraj ni znal, tujci so bili za njega roke, ki so božale in cartale, prijazen do otrok in živali, tako da je bil moj zvesti družabnik na terenu s konji. 15 februarja je žal po 11 letih odšel na drugo stran mavrice In so doma rekli, da čiuvaja nikoli več, 9 let prelajanih noči je bilo dovolj. Je tudi ati rekel, da od zdaj naprej družinski psi, za čuvaja si bo pa gosko omislil

 

Torej če je nuja da je pes čuvaja, bolje da razmisliš v smeri nemcev. Če pa si res srčno želiš bernca, jaz ne bi videla ovire. Razen če res nujno potrebujete nekoga, ki bo nakazal prihod tujcev?

Roncolino

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

16. apr 2012 17:06

Jaz pa vam, priporočam, da posvojite psa iz zavetišča in bo super varuh in zelo hvaležno bitje. Mi imamo psičko iz zavetišča in je ni boljše čuvajke kot je ona, živim pa (za moje pojme) veliki kmetiji.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. apr 2012 17:50

Jaz navijam za cane corso. To so idealni čuvaji in družinam neverjetno vdani psi. Čuvaji so takšni, da preganjajo ljudi, ko ti hodijo po svoji zemlji, kaj šele, če bi kdo na vašo stopil ...

Videti so pa tako:

mamamia

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. apr 2012 18:41

Roncolino je že omenila kraškega ovčarja. Čudovit pes (ok, ok, pristranska sem, pa nič za to), je slovenska avtohtona pasma, odličen čuvaj, ne tako oster kot šarplaninec, tudi odličen družinski pes, zaljubljen v otroke (dveletni sin je vse mogoče počel z njim, ko ga je imel pes dovolj, je odšel stran), obiskovalec bo lahko mirne duše stopil v vaše stanovanje, na vašo zemljo, odšel bo pa  šele takrat, ko mu boste vi dovolili (če bo pes zraven - tole je sicer malo butasto povedano, upam, da se razumemo).

Mislim, da pri kraševcih ni zelo izrazita displazija kolkov, ker še ni tako zelo "predrugačena" pasma (s človekovimi posegi), mora biti pa šolan, se razume samo po sebi. In bognedaj, ga dat na ketno - pa čeprav je dolga in na koleščku in bla bla bla. Ketne niso za pse.

lp

cervus

majdka13  

član od: 2.3.2007

sporočila: 30

16. apr 2012 18:46

 

 

Ali pa takole. To je naš cane corso, se je ravno napil vode in takoj na položaj! Točno tako je, kot pravi mamamia!

 

 

 

majdka13

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

16. apr 2012 18:55

Tudi jaz navijam za kraševca. Najboljši čuvaj za moje pojme in od sile ljubezniv in nežen do domačih. Daleč manj oster od šarplanincev (kar so ugotovili tudi v zaporih na Dobu, kjer so šarplanince zamenjali s kraševci). Nikakor pa to ni pes za verigo. Bi mu znala krepko pokvariti značaj. Če mladiča vzgajate skupaj z mačjimi mladički, je prijazen tudi do mačkov.  



Cila

 

PS: z nemškimi ovčarji (iz soseščine) imam pa precej slabih izkušenj. Če niso iz kontrolirane vzreje in temeljito izšolani, znajo biti muhasti, napadalni in zahrbtni, zlasti v poznih letih. Res pa je, da so bolj ubogljivi od kraševcev.

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 16. 2012 18:57

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. apr 2012 19:10

majdka13, kako je lep!

Naš ima kupirana ušesa in rep, zato je videti malo bolj mefistivsko. Ampak so pa mucki, kajneda?

Čeprav, tudi bullmastiffi so pasma po mojem okusu. PEs, ki sploh ne laja, oglasi se le, če je nezanec pred vrati, drresure za čivaja sploh ne potrebuje, ker mu je to že prirojeno, pa še tako cartljivi in lenobni so, da je imeti takega psa res užitek. Mi smo ga imeli sedem let.

Ampak, vsaka pasma ima svoje lepe strani in najbolj pomembno je, da nam je pes pri srcu. Ker potem nam to ljubezen tudi vrača.

Pa še ena:

mamamia

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. apr 2012 19:28

mamamia je napisal/a:

 

Ampak, vsaka pasma ima svoje lepe strani in najbolj pomembno je, da nam je pes pri srcu. Ker potem nam to ljubezen tudi vrača.


mamamia

Tole mi je pa tako všeč!!!

lp

 

cervus

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

16. apr 2012 19:30

jaz bi imela kar oba, če bi imela kmetijo

 

Lakica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti