Chia semena

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

20. jan 2012 12:31

zeta je napisal/a:

Če Ruth Podgornik Reševa premaguje maraton, ker zajtrkuje tole semenje, ..
zeta

 

Tudi Vladek premaguje ultra maratone, ker zajtrkuje kruh z marmelado. 

Zeta, tako Ruth kot Loni in moja malenkost odtečemo super maratone zato ker treniramo. In to ne malo.

 

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

20. jan 2012 13:07

Pridni!

zeta

studentka1  

član od: 31.7.2009

sporočila: 19

13. avg 2012 14:24

Hm, vsepovsod se omenja ta chia in njene pozitivne lastnosti. Kaj pa tista druga stran? Malce sem skeptična, ker je zadeva kar naenkrat na udaru in naj bi bila oh in sploh polna zdravja in se vse skupaj kar prelepo sliši. Spominja me na sojo, ki je tudi kar naenkrat postala ful popularna in naj bi bila ful zdrava, a ko se poglobiš v branje izveš, da stvar le ni tako zelo super. Naštevala ne bom, lahko pa si preberete tule: http://sl.wikipedia.org/wiki/Soja

 

Če je ta chia res to to, potem super, ampak, a ima mogoče kdo kakšen link, kjer bi od teh semenih oz. o sami rastlini pisalo kaj več, kako jo pridelujejo in te zadeve?

studentka1

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. avg 2012 14:47

Studentka1,

preden začneš vsepovprek verjeti v  wikipedijo, upoštevaj nekaj osnovnih pravil:

- poglavje mora imeti rep in glavo: kaj si iz njega izvedela o soji? Skoraj nič, bi rekla, razen, da je hranljiva stročnica, kar bi tako ali tako po osnovni šoli že morala vedeti. Večino prostora je namenjenega genskim manipulacijam. 

- kot dodatno branje je navedeno še eno poglavje o genskih manipulacijah in uporabi strupov, se pravi, soja tu za pisca sploh ni bila pomembna; prav enako bi se dalo napisati o koruzi, palmah, rižu, solati in še čem

- navedenih ni nobenih recenziranih virov, ki bi se dali preveriti (oziroma v tem primeru sploh nobenih, niti tistih, od koder so bile informacije preplonkane, kar je še slabše)

- zdaj pa razmisli, kaj ti to pravzaprav mora dati misliti. Če nič drugega, predvsem to, da poglavje ni bilo napisano z namenom, da bi ljudem res povedalo kaj pametnega o soji. To sploh nima zveze s tem, kaj mislim ali ne mislim o genskem inženiringu, gre le za šolski primer zavajajočih in (v tem primeru si drznem reči da namenoma) pomanjkljivih informacij - pa tudi, če so resnične: pol resnice z nekaj namigi je lahko tudi mastna laž.

 

 

Sonja

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

14. avg 2012 18:44

Zadnjič enkrat smo imeli eno debato o teh semenih, ker sem jih tudi sama kupila, pa smo prišli na vsebnost omega3. In sem hitro dobila vprašanje, če se mi ne zdi (glede na to, da baje chie ne smeš v velikih količinah), da bi več omega3 dobila od ene poštene ribe (ali konzerve sardin)... Se mi zdi, da res.

Drugače pa meni daje občutek sitosti, ampak mi za zajtrk nekako ne paše, presežkov energije pa tudi nisem opazila in tako sem se vrnila na vsakdanjo prehrano, chia pa se tu in tam vmeša v kakšen jedilnik, dokler je še kaj v vrečki.

Še ena modna muha, po mojem mnenju.

čoko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. avg 2012 21:44

Danes sem v enem srednjem marketu ene verige opazila v košari, kjer imajo znižane artikle, ki bodo šli iz prodaje, ker jih pač opuščajo, tudi škatlice, na katerih je pisalo MACA..... Očitno je moda mimo in stojijo ti izdelki na policah. Koralni kalcij je menda le še bled spomin,....

rimljanka

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

15. avg 2012 17:59

Po chiji tudi jaz nisem imela najboljjših učinkov. Še tako hitro prebavo mi je pospešilo. Jo pa še kdaj pa kdaj vmešam v smoothie... ampak takrat, ko sem celi dan doma.

Monika7

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

16. avg 2012 11:49

 

Kar se tiče omega 3 maščobnih kislin, je tudi laneno seme čisto dobro. Pa še bolj domače nam je.

trac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti