Zdravo in dobro

pat3  

član od: 13.6.2008

sporočila: 14

tema odprta - 28. maj 2011 20:13 | ogledi: 11.051 | odgovori: 24

Imam družino pri kateri smo vsi bolj okrogli.

Sklenila sem da bom začela sestavljati bolj zdrave jedilnike kot naprimer zelenjavna juha,solata ter manjši košček telečjega mesa.

Problem nastane ker nihče ne mara takšne hrane in se moj najsniški sin znajde in za nalašč zamuja na kosila in večerje in pravi,da je že jedel sledi vprašanje kaj?

-Kebap,pico,hamburger

zato vas prosim da mi svetujete kaj naj skuham da bo zdravo ter dobro.

L.P pat3

pat3

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

28. maj 2011 20:42

V družini imamo najstnico, s katero se da zmeniti samo tiste stvari, ki jih ona hoče, vse ostalo je pa, kot bi treskal z glavo v zid in ga ni argumenta, ki bi prišel skozi, pa če je še tako pameten in utemeljen. Če je tudi tvoj sin tak, nimaš šans, dokler sam ne bo prišel k pameti, ker preveč hormonov pač pamet potisne v drugi plan in bo trmaril po svoje tudi po tem, ko bo že njemu samemu jasno, da nima prav. Počakaj, da mu katera od punc pove, da je preveč tolst za njen okus. Mogoče bo to prebilo njegove samoobrambne ščite, sicer bo pa težka. Obstajajo pa finančni mehanizmi v obliki zmanjšanja žepnine, ker očitno mulc ne potrebuje denarja za oštarijo, če ga kosilo čaka doma na mizi.  

Iz domačih izkušenj vidim, da bo pri vas še veselo - pa vseeno, veliko uspeha ti želim! Predvsem pa svetniško potrpežljivost in dober smisel za humor, to dvoje boš najbolj potrebovala.

Lep večer,

Sonja

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. maj 2011 20:56

Ja, morda bi ti lažje pomagali, če bi povedala, kaj ste doslej kuhali? Da vidimo, kaj bi svetovali izločiti.

 

Sama sem začela z majhnimi, neopaznimi koraki. Na primer: čili con carne delam brez maščobe. Mleto meso prepražim  na teflonu ali pa ga dam v posodo z malo vode in bolj dušim kot pražim, potem delam dalje kot pravi recept, pa še nihče ni opazil, da mesa prej ne pražim na maščobi.

Enako delam z zrezki (izjema je biftek).

 

Če imajo tvoji radi mesno zelenjavne kombinacije - na olivnem olju praženo meso, pa na koncu dodatek razne zelenjave, ki jo s popečenim mesom pražiš največ pet minut, ravno toliko, da se malo navzame okusa, sicer pa ostane čvrsta in sveža, nič scmarjena do neprepoznavnosti. Solato k temu obroku dodaš, nobenega riža ali testenin, krompirja.

 

Testenine pripravljaj brez omak s smetano, vsaj večinoma. Ocvrto hrano postopoma zreduciraš, malo se spogledaš z ločevanjem hrane: meso in zelenjava, ali OH in zelenjava (riž,krompir, testenine in podobno).

 

Krompir v pečici pečeš brez maščpbe, na peki papirju ali tisti foliji za večkratno uporabo.

 

Okuse popestriš s svežimi zelišči.

 

Lepo počasi, neopazno umikaj z jedilnika tisto, kar vsebuje veliko maščob in kalorij. Ni se treba vsemu odreči, tu in tam nam mora malo maščob skozi žile, samo razmerje nasitnih in kaloričnih jedi ter bolj zdravih in lahkih obrni v prid slednjim. Potem tudi ocvrt piščanec ali dunajski s praženim krompirjem in pomfritom ne bo pomenil kakega greha.

 

Sicer pa, kar je zdravo, ni dobro, kar je dobro pa ni zdravo ali pa redi ...

 

Mamamia

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

28. maj 2011 21:10

Kako že pravijo - vse prijetne stvari v življenju so bodisi kaznive, nemoralne ali pa redijo. Ampak izjeme so povsod.

Mamamia ima povsem prav, veliko stvari se da narediti precej neopazno. Juhe in omake lahko zgostiš tako, da med kuhanjem dodaš pol fino naribanega krompirja namesto prežganja. Omaki za testenine bolj na začetku kuhanja dodaj drobno zrezan jajčevec, popolnoma se razkuha in se ga sploh ne opazi, omaka bo pa čudovito kremasta. Mogoče se bo obneslo kaj bolj v eksotično smer - meso in zelenjava v voku na primer, ribe v foliji, v mesno omako postopoma podtakni več in več zelenjave itd. Poskusiti ni greh. Predvsem pa naj iz hiše izginejo kokakole, fruci, ledeni čaji, pivo pa take stvari.

Sonja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. maj 2011 21:45

Pa še nekaj - vsi ti bodo priporočali pet dnevnih obrokov.

Ah, kako dobro to razumem. Žal to ne pomeni pet izvrstnih in okusnih kosil  vsak dan, en obrok pač pomeni tudi samo pol jabolka ali samo en beden poskus piškota iz nevemčesa in, good news, dokler se ne navadiš, tudi polovico trdo kuhanega jajca.

Potem pa.... go, go, go go...

 

nola

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

28. maj 2011 21:52

ravno sem mislila predlagati  piščanca v woku s sojino omako in ogor zelenjave. to ponavadi še zelenjavomrzneži jedo. ali v tortiljah, pa jih narediš na način kebaba, tako da daš notri še kakšno jogurtovo omakico in pa zeleno solato, zaviješ v jufko še meso in je.  Potem pasulj z malo mesa in brez ostalih dodanih maščob, gratinirana zelenjava z jajci in pusto skuto (lahko daš kak beljak  več in rumenjak manj, ker je to ena sama maščoba)

 

ampak... naj te ne zanimajo le maščobe, menim da je pri večini okroglih problem v enostavnih ogljikovih hidratih. vpelji več pustega mesa, skute in pa maščob ne kombiniraj z enostavnimi ogljikovimi hidrati(bela moka-špageti-krompir-svaljki). Za prilogo izberi ajdovo kašo, lečo, čičeriko, sojo

 

Zelenjavne juhe ne zabeli s smetano, raje jo kuhaj v mleku in vodi, ter spasiraj-navadno imajo takšno juho raje, tisti ki ne marajo preveč zelenjave. 

 

Predlagam ti da pogledaš malo jedilnike po montignacu, mogoče dobiš kakšno idejo. je med večnimi temami na forumu

www.mojalbum.com/naredilaana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. maj 2011 22:33

Zelenjavnih juh niti na mleku ne rabiš kuhat, le v malo vode, potem pa spasiraš, če imajo radi kremne juhe, pač malo bolj goste narediš. Sicer sama najbolje poznaš vaše prehranjevalne navade in kaj komu tekne.

 

Mimogrede, jaz se niti men najhujšo dieto (zaradi zdravstvenih razlogov, ne kg), nisem odrekla običajnim belim testenimam, krompirju in belemu rižu, svajlkom in podobnemu, pač kakih polnozrnatih pripravkov (z izjemo rženega kruha ali kruha iz mešane moke) ne spravim po grlu. In je bilo čisto ok, sploh krompir, brez maščob seveda, je eden najboljših Oh. Tako da če drugo štima, ni nujno, da se običajnim testeninam in rižu ogibate v velikem loku. Ker pri nas doma - če bi dala kake temne testenine na mizo, bi me po zdravju vprašali. Riž razen belega je pa za moje dober samo rumen, ko namreč belemu dodam curry ...

 

SAJ bo šlo. Najtežje je pač začet.

Mamamia

 

 

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

29. maj 2011 17:07

Tudi jaz se težko privajam raznim polnozrnatim rižem in testeninam. Pravzaprav se tudi ne.Občaso kupim testenine, riža pa ne. Sladkor ja, tega že dolga leta uporabljam in mi je všeč okus bolj kot dejstvo, da bi bil bolj zdrav. Opazila pa sem učinek rženega kruha na moje telo. Brez hujših redukcij hrane mi dekagrami kar hlapijo. In se počasi spreminjajo v minus kilograme.

Mali triki, ki ste jih navedele pa tudi dolgoročno precej vplivajo na kilažo. Tudi sama potenstam mleto meso na čebuli, meso odda kar nekaj maščobe in olja pravzaprav sploh ne potrebuješ. In tako dalje. Se strinjam z mamomio, da je začet najtežje, potem pa steče.

 

naor

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

29. maj 2011 21:17

Tudi jaz predlagam postopno uvajanje varovalne prehrane, sicer boš pri družinskih članih naletela na odpor (kot si napisla), sama pa tudi verjetno ne boš dolgo zdržala. Jaz tudi varčujem pri maščobah, smetani, ne uporabljam moke za zgostitev omak. Le nekatere jedi naredim na "konkreten" način, ker pač nekaj gušta mora biti.

Čarli08

drejkaa  

član od: 18.3.2011

sporočila: 18

29. maj 2011 23:29

Še moj nasvet-

nikar ne razlagaj,da je to bolj zdrava hrana,da je veliko zelenave in podobno.Sploh ne sinu,ker bo tak obrok takoj odrinil.Sama spreminjam naš jedilnik že nekaj let.Sliši se dolgo,vendar smo presedlali z zrezkov in pohanja do buč in bučk,jajčevcev,rjavega riža,leče,čičerike...To so jedi,ki jih je mož kategorično zavračal.Prve poskuse pa sem pospremila na mizo z besedami:Boš povedal,če ti je všeč.Občasno pa jetudi na naši mizi še čisto prava ˝konkretna ˝hrana z ocvirki.

Veliko uspehov pri spreminjanju jedilnika

drejkaa

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

30. maj 2011 7:31

... napačna je misel, da maščobe redijo in da jih je potrebno umakniti z jedilnika, če želimo shujšati.

 

Dejstvo je, da so maščobe nasitne in zato smo po obroku več časa siti. Npr. maščobe Omega 3 vplivajo na razpoloženje in nam pomagajo, da se lažje in brez stresa prilagodimo na bolj zdrav način prehranjevanja (dosti ljudi med hujšanjem odneha, ker jih zgrabi malodušje).  Maščobe nam pomagajo izravnavati tudi nivo sladkorja v krvi in zato težje pride do napadov lakote.

Torej - zdrava hrana ni hrana brez maščob, je pa zelo pomembno, da izbiramo prave maščobe (kvalitetna olja (olivno, sončnično,laneno, kokosovo..), prečiščeno maslo...itd) in se izogibamo predelanim maščobam (npr. margarine).

Poleg tega morate vedeti, da še tako zelo kvalitetno hladno stiskano olje uničite s tem, ko v njem pražite hrano - olja naj bi se hrani dodajala na koncu kuhanja ali pa celo na krožniku (npr. žlica hladno stiskanega olja v zelenjavni mineštri).

Veliko ljudi ne more shujšati, ker ne uživa dovolj kvalitetnih maščob - ko se kazalec na tehtnici ustavi in kilogrami ne gredo več dol, je rešitev v tem, da dnevni prehrani dodamo kvalitetne maščobe, ki jih naše telo potrebuje.

 

Zdrava hrana (ki vam bo seveda pomagala tudi shujšati):

- brez sladkorja (v vseh oblikah, tudi rjav)

- brez belega kruha, belih testenih in belega riža (izberite črn ali polnozrnat kruh)

- z obilo zelenjave (tudi dušene in kuhane)

- z uživanjem sadja

- s pitjem čiste vode (ljudje, ki imajo težave s težo, so ponavadi tudi zelo dehidrirani)

- z uživanjem kvalitetnih maščob

....

(mimogrede: ne uživajte polnozrnatih izdelkov, če niste prepričani, da vaše črevesje deluje brezhibno)

 

Če boste zraven take prehrane poskrbeli tudi za dovolj gibanja, uspeh ne bi smel izostati - poznalo pa se ne bo samo na tehtnici, ampak tudi na zdravju.

 

Kar pa se tiče najstnikov in zdrave prehrane - na srečo imajo mladi ljudje ponavadi še dovolj velike zaloge mineralov v telesu, da lažje "predelajo" tudi tako "nezdravo" hrano. Dobro pa je, da jim sami damo zgled s tem, da tudi sami jemo zdravo in da je sadje vedno na voljo - ampak zdrave hrane ne uvajamo v družino s prisilo oz. nekaj "na mus", ker je to najboljši način, kako priskutiti otrokom zdravo hrano.

 

Obroki pri mizi pa se vsekakor ne smejo spremeniti v borbo, češ, to boš pojedel, ker je zdravo in nimaš pravice odločanja. Nobena hrana ne tekne, če nam nekdo nekaj vsiljuje. Najprej poskrbimo ZASE in sami spremenimo prehramebne navade, druge (predvsem najstnike) pa povabimo, da včasih kaj novega poskusijo - s "teženjem" boste namreč dosegli ravno obraten učinek. Skupni obroki naj bi bili nekaj prijetnega in tudi druženje, ne pa, da se npr. mati za mizo kuja, medtem ko otrok jezno gleda svojo hrano na krožniku... Pomembno je tudi vzdušje oz. počutje pri uživanju hrane - še tako blazno zdrava hrana ne pomaga, če se pri tem v mislih jezimo na otroke, moža, taščo, službo.. ali pa se sekiramo za sto in eno stvar.. itd.

 

Še nekaj: NE glejte na pizze, hamburgerje, kebab.. kot na neko "hudičevo delo" :))) - to je pač hrana kot hrana in marsikateri obrok v tradicionalni kuhinji je sestavljen iz istih sestavin, samo kliče se drugače in potem si ljudje domišljajo, da jedo veliko bolj zdravo kot so pač  "tisti hamburgerji in pizze"...

 

lp. M.

 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti