Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. jun 2012 22:00

elaphus, na italijanski strani   imajo Clematis armandii v vseh malo vecjih vrtanarijah-cena  je okrog 25, 30 evrov.

Imela sem ga tudi jaz, pa sem ga posadila na  napacno mesto( veter) in je sel po gobe.

Cudovita rastlina, edino kar me moti je, da konice sicer zimzelinih listov rade porjavijo , veje se ogolijo ali pa "pretegnejo" , tako da cez leto nima nima ne vem kako privlacne podobe. Vsaj tisti, ki sem jih jaz videla, niso bili

nic posebnega. 

Ko cveti, je pa res cudovit. Ce se prav spominjam,  tudi zelo lepo lepo disi.

lp lučka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jun 2012 6:41

Pa je v centralni Sloveiji tale srobot prezimno treden? Ker me čudi, da ga pri nas nihče ne sadi, ker je res lep. Če ga še na tej strani ni, to le marsikaj pove.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

20. jun 2012 8:32

Ta vrsta clematisa ne prenese ne prenizkih in tudi ne previokih temperatur.

Uspeva v zavetni legi,zasciten  pred   zmrzaljo in  premocnim soncem ( vsaj korenine morajo biti v senci) In ce  imamo ustrezen,  topel  prostor ob zidu  in nismo ravno na Kredarici.... bomo morda imeli sreco. Morda.

Na netu pise sicer vse sorte, ampak ko sem ga pred leti kupila, mi je moj prijatelj ( vrtnar) omenil, da je dokaj obcutljiva in muhasta rastlina. Ampak ko ti je nekaj vsec, se ne oziras na dobronamerne pripombe....

Z leti clovek postane pametnejsi in sedaj sadim le se tiste rastline, ki imajo veliko moznost prezivetja...ne le to. Da  se ne" tepejo " z ostalimi rastlinimi, da imajo ustrezen prostor in zemljo,  da so lepe celo leto in ne le dva tedna. Pa se kaj.

Mene ni premamil, da bi ga ponovno kupila.

 

 

 



lp lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 20. 2012 08:36

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. jun 2012 16:41

Prebrala sem v starem Mms, da prenese temperature do -8 stopinj, da je čudovita zaščita pred vetrom (zato mi ni jasno, kako ga je lučki veter pobasal), da pri nas sploh ni poznan, pa da je škoda, da imamo tudi rožnato različico, da pocveta še tudi v juliju in juniju, da pa je fajn, če ga sadimo na južno stran. Ker se mi zdi Mms ena dobra revija, sem se podala na lov za to rožico. Ni , da je nekje ne staknem in ne posadim. Če je ne dobim pri nas, bom pogledala še v severni sosedi - v JZ raje ne - nimam dobrih izkušenj z rastlinami, ki jih prenesemo iz J na S - obratno pa .

lp

cervus

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

21. jun 2012 5:41

elaphus, clematis armandi ne prenese mrzlih zimskih vetrov, malo pomanjkljivo sem napisala.

Posadila sem ga ob drevo, na tocko, kjer se najlepse vidi, tako iz kuhinje, kot iz dnevne sobe.

Zato pac, da biga lahko obcudovala kar z okna. Ravno tam pa pozimi vcasih piha in zaradi ledenega zimskega vetra je sel po gobe.

Ce pogledas malo po forumih je ravno mrzel zimski veter najpogostejsi  vzrok propada, poletna vrocina pa za susenje listov.

Vsekakor ni odvec temeljito premisliti, kam ga posadis, ko ga bos nasla. Tudi on line je nekaj trgovin, pa se razmeroma poceni so.

Pa recno roko in veliko veselja z njim

 

P.s. Ja na netu( pa tudi v nekaterih "strokovnih" revijah ) pise  vse sorte, tudi to, da uspeva do - 15 stopinj.

 

 

lp lučka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. jun 2012 18:27

No, ja, Moj mali svet nimam ravno za "strokovno" revijo, pač pa za strokovno . Je pa res, da sem pisala tudi v Botanični vrt Ljubljana, pa so mi odgovorili, da ga nimajo, ker ni prezimno trden. (glede na to, da imajo ogromno rastlin, ki tudi spadajo v kategorijo "v jeseni lonce vlači v klet"). Imam pa kotiček, mislim, da lahko rečem, kot ustvarjen zanj - sicer na 600m, ampak pred zidom, na J strani, zavarovano pred vetrovi, sivka in rožmarin preziminita, ne da bi ju posebej pokrivala. No ja, mogoče se bom ugriznila v jezik, ampak probala pa bom, če ga bom le kje staknila . Hvala za vse nasvete in predloge!

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. jun 2012 19:17

Hja, elaphus, tak srobot res ni nekja, kar bi na jesen vlačil v prezimovališče, ki je v Botaničnem vrtu sila skromno odmerjeno. Boljše mikroklimatske razmere ima mariborski botanični vrt, samo tam nisem opazila (kar pa ne pimeni, da jih nimajo) srobotov.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. jun 2012 20:43

lp

cervus

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

6. jul 2012 6:22

 Take "drevesa" iz brsljanksem te dni videla na Dunaju. Slika je bolj svoh,  ker je slikano zelo zgodaj zjutraj,  ampak za predstavo  bo ze.

Ce imate koga, ki vam naredi ogrodje ... ce ste se navelicali loncev na okenskih policah ce imate radi kaj posebnega , novega, ce... sicer pa le kot zanimivost.

 

 



lp lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 06. 2012 06:25

gazela  

član od: 6.7.2010

sporočila: 55

16. avg 2012 13:25

Ne vem, če tole vprašanje sodi sem ali kam drugam, pa vseeno.

Pred dvema letoma sem posadila Callicarpo, ki je takrat imela krasne plodove. Lani mi ni cvetela in posledično tudi ni imela plodov. Tudi letos nič ne kaže na to, da bo imela kaj cvetov. Imam jo na jutranjem soncu in spomladi je zelo pozno pognala liste. Ali ima morda med vami kdo kakšne izkušnje s to rastlino? Ali bi jo morala presadit kam drugam, da bo cvetela?

hvala

 

 

gazela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti