Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

začetnik  

član od: 14.3.2005

sporočila: 113

21. okt 2012 21:34

Hvala lepa za odgovore.

Elaphus, tale medvejka se mi, vsaj po slikah ki sem jih pogledala na netu, zdi precej gost grm. Bom morala jit kakšno kam pogledati v živo. Ker mi eno stran vrta sosedje popolnoma zapirajo s kivijem, rabim res zračnost.

Je pa lepa.

 

Rosie, o, tako velikih rudbekij pa še misem videla. Sama imam doma sorto hirta  indian summer in še vedno cveti.

Morda si pa res drugo leto pri vrtu omislim tvojo sorto, posajeno bolj na redko, pa kakšno sivko spodaj.  Edino malo me moti, ker piše, da je zelo invazivna. Ampak če koške porežem ob času....

 

Bo treba še malo pomislit.

Lep pozdrav!

 

 

začetnik

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. okt 2012 6:14

Začetnik, ti dve grma sta tako lepa, da bi morala imeti častno mesto v vsakem vrtu ...  mislim, da v grobem ustrezata tudi tvojim željam: viburnum plicatum in cornus, (florida recimo).

Zanimiva vse leto, zračna, čudovito cvetita, cornus tudi počasi raste in zlepa ne preseže višine 2m.

Viburnum ( imam var. pink beauty) je povsem nezahteven, pozimi je zanimiv zarad stopničastih, skoraji vodoravnih vej, razrašča se v širino, cveti maja, cel mesec, jeseni pa se ponaša še z rdečimi jagodami.

Coruns je sicer malo bolj muhast, je pa enkraten ko cveti in tudi kasneje, v jeseni, ko se odene v čudovite barve

in plodove.Obstajajo tudi taki s pisanimi listi.

lp lučka

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

22. okt 2012 7:14

Pozdravljeni,

imam eno vprašanje, če mogoče kdo kaj ve.

Kot živo mejo bi posadili laurus (lovor). Zanima me, če se ga lahko sadi tudi sedaj, jeseni, ali bi bilo bolje počakati na spomlad? Pri nas na Primorskem zime sicer niso hude, pa vendar ...

Hvala.

Nomen

začetnik  

član od: 14.3.2005

sporočila: 113

23. okt 2012 8:56

Lučka52, hvala lepa, ampak viburnum poznam in mi je še vedno pregost. Cornus florida je pa že pravo drevo.

Oba sta lepa.

Vendar jaz iščem prav nekaj mehkovejnega, ki se guga v vetru in se napol skoz vidi.

 

začetnik

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

23. okt 2012 11:02

začetnik, tista "moja" rudbekija sicer nima mehkih vej, ampak se precej vidi skozi.

Druga visoka rastlina, ki jo imam na svojem vrtu je pa kozmeja, tudi visoka enih 1,8 m.

Seme kozmeje sem dobila, ne vem več od koga, mislila sem da bo visoka 40 - 50 cm, te, ki jih imam, pa so višje od mene. Saj cvet mi je zelo všeč, ampak delajo preveč sence, tebi bi pa morda ustrezale.

 

rosie

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. okt 2012 17:45

začetnik je napisal/a:

Elaphus, tale medvejka se mi, vsaj po slikah ki sem jih pogledala na netu, zdi precej gost grm. Bom morala jit kakšno kam pogledati v živo. Ker mi eno stran vrta sosedje popolnoma zapirajo s kivijem, rabim res zračnost.
začetnik

Povsem odvisno od tega, kako pridno jo pomlajuješ oz. izrezuješ stare veje. lahko je lep, rahel grm.

Opozoriti te pa moram, da je Rudbeckia laciniata, poleg tega, da sodi med invazivne ztujerodne vrste, ki naj bi se jih na vrtovih izogibali, tudi rastlina, ki je od jeseni do pozne pomladi ni, ker prezimijo le njeni podzemni deli. če si torej želiš zaščito skozi vse leto, je dosti bolj primerna medvejka, belocvetna, seveda. Ali pa kakšna Dojcija, tudi navaden bezeg bi bil zelo primeren, pa še koristen, tako in drugače, tebi in vrtu oz. rastlinam na njem.

rimljanka

začetnik  

član od: 14.3.2005

sporočila: 113

24. okt 2012 14:04

Rimljanka hvala. Sem naredila podrobnejšo raziskavo in sta mi medvejka in dojcija zelo všeč,vendar pa bi jaz rada videla, da bi tisto tam pri vrtu, cvetelo poleti, ko sem največ na vrtu, ter ko cvetijo paradižniki, paprike,....-takrat so živalice, ki oprašujejo najbolj dobrodošle. A je še kaj podobnega poleti cvetočega?

 

Rosie, že delam raziskavo, kje bi lahko dobila seme visoke sorte kozmej. Do sedaj sem poznala le nizke, ki so sicer čedne - ampak visoke (sem malo gledala na netu) so pa čudovite. Visoke kozmeje drugo leto v vrtu 100% bodo. Sem se že zaljubila. Hvala.

Še vseeeno pa bi prav prišel še kakšen grmiček, prosojen, poleti cvetoč.

 

 

 

 

 

začetnik

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

24. okt 2012 17:27

začetnik, kaj pa vajgelija - ta cveti spomladi in ponavadi še "pocvita" pozno poleti?

Ali pa hibiskus, ki cveti celo poletje in jesen?

rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti