Domači jabolčni sok- alternativa preši?

bibibu  

član od: 11.8.2010

sporočila: 4

tema odprta - 11. avg 2010 18:55 | ogledi: 21.950 | odgovori: 10

Zdravo.

Ker imamo doma precej jabolk, sem letos razmišljala, da bi delala sok iz njih. Prebrala sem si kako ga tukaj delate drugi in vidla, da ga vsi delate v ogromnih količinah in vsi omenjate prešo. Preše nimamo in niti ne vem, če je kje v bližini, sploh pa nimamo lih tako dosti jabolk, da bi se jih splačalo nosit kam prešat. A poznate mogoče kako alternativo? Tipo kaj, če se naredi navaden sok iz sokovnika in se ga pol tistega prekuha? Čemu služijo tisti sokovniki, ki so narejeni iz več loncev in majo neko cev? Imenujejo se sokovniki, pol pa berem vsepovsod, da se dela sirup v njih. Kuhat jabolka v vodi, tipo kompot, verjetno ne pride v poštev, ali morda? Kakšna ideja? Jabolka pa so tudi precej suha, pač zrasla so z zelo malo dežja, tako, da ne vem pol kolko bi res prišlo soka iz njih. Vsekakor nebi nardila več kot 5-10 litrov soka. Zmrzovalnik pa mamo nekam premajhen.

Hvala za nasvete :)

bibibu

bibibu  

član od: 11.8.2010

sporočila: 4

11. avg 2010 21:00

Hm, nevem... Sm si že prej to prebrala pa mi ni čisto jasno, če ta sok zdrži več mesecev. Jaz bi delala sok, ki bi zdržal pač mesece in mesece. Pa me je zmotila tudi količina sladkorja, ki se mi zdi noro prevelika in citronka, ki se mi zdi umetna. A dejansko voda zdrži? Al je citronka kot konzervans? Bi nekaj naravnega in po možnosti s čim manj sladkorja in se seveda izognila preši. Kak nasvet? bibibu

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

11. avg 2010 21:21

Potem pa ne vem, kako bo šlo, brez, da bi jabolka zmlela, stisnila in potem sok toplotno obdelala. Vem, da ti je ta postopek poznan. Iščeš rešitev, kako jabolka zmleti in stisniti brez kmečke preše, če prav razmišljam. Jaz ti ne znam svetovati, so pa tule ženske iznajdljive, tako, da kar še malo počakaj, bodo našle rešitev. zeta Sporočilo je spremenil(a) zeta dne 11. 2010 21:24

bibibu  

član od: 11.8.2010

sporočila: 4

11. avg 2010 21:29

Hm... ja točno to iščem. Sicer ima teta sokovnik, tisti pač navaden in bi si ga morda sposodila iztisnila sveži sok in prekuhala, dala v steklenice in še enkrat dala kuhat... ampak pojma nimam kako bi to zgledalo, ne kolko časa bi trajal. Malo pa so mi zanimivi tisti sokovniki, ki so neki lonci s cevko, ampak pojma nimam kako tisto deluje in če bi mi lahko prišlo prav pri temu. bibibu

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

11. avg 2010 21:34

Citronska kislina ni nič nenaravnega, je vmesni člen ogromno reakcij, ki se odvijajo v naših celicah. Pa v sadju je tudi perpetua

bibibu  

član od: 11.8.2010

sporočila: 4

11. avg 2010 21:41

Hm, ja to že- pač citronska kislina pa kot rastlina. Spomenm pa se, da sm večkrat vidla v trgovini na oddelku za delanje peciv in tort itd tisti umetni prah v škatlicah al pač vrečkah in mislim, da se je klicalo citronka. Sm mislila, da je v receptu mišljeno to. Kako pa zgleda drugače ta naravna citronka za dat v hrano? Oprostite za mojo totalno nevednost glede tega. Nism nikoli uporabljala :) bibibu

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. avg 2010 21:47

bibibu je napisal/a:
Hm, ja to že- pač citronska kislina pa kot rastlina. Spomenm pa se, da sm večkrat vidla v trgovini na oddelku za delanje peciv in tort itd tisti umetni prah v škatlicah al pač vrečkah in mislim, da se je klicalo citronka. Sm mislila, da je v receptu mišljeno to. Kako pa zgleda drugače ta naravna citronka za dat v hrano? Oprostite za mojo totalno nevednost glede tega. Nism nikoli uporabljala :) bibibu

Citronska kislina je res naravna reč, saj je osrednji del celične preesnove prav cikel citronske kisline (del celičnega dihanja, ki poganja življenje celic in s tem organizma). Jasno je, da je koncentrirana pač bel prah, saj je sladkor tudi, pa najsi bo saharoza ali, recimo, fruktoza, ki je naravno v sadju, pač v neki količini, v škatlici pa je 100%. In za sol velja enako, ne?

Če te citronka tako zelo moti, pač uporabi sveže stisnjen so limon.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 11. 2010 21:49

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

11. avg 2010 22:14

Pred več leti sem doma, ker smo imeli veliko marelic in breskev naredila sok, Marelice in breskve sem stisnila v električnem sokovniku. Sicer kar nekaj časa traja, je pa šlo. Sem delala večkrat po par litrov, kakor je pač sadje dozorevalo. Potem sem na liter čistega gostega soka dodala pol litra vode in mislim da 10 ali 12 dkg sladkorja in malo citronke (malo drži kot konzervans, da tisto prijetno kislost in sok ne potemni). Vse skupaj sem prevrela in nalila v vročke steklenice ter zaprla s kronskimi zamaški. Niti ena steklenica se ni pokvarila. Mislim, da bi se pri jabolčnem soku gošča kasneje posedla in sok bi se zbistril v steklenici. Jaz bi, če gre res samo za 10-15 l soka enako storila tudi sedaj. tedyka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. avg 2010 7:07

V našem koncu si prešo posojamo med sabo, ni bil nikoli problem, ravno tako gorilce. Gorilce imamo npr. mi, prešo si gremo pa sposodit, pa še kak gorilec, ker dva sta največkrat premalo.

Loni Makaroni

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

12. avg 2010 12:41

Biba - s tistimi lonci s cevko je pa tako. Gre res za klasičen sokovnik, pri nas smo ga uporabljali za grozdni in ribezov sok. V notranjo luknjičasto posodo se da očiščeno celo sadje (grozdne jagode pač, brez pecljev) ta vložek daš potem v večji lonec, v spodnjo nizko posodo se nalije voda, vse skupaj pokrito pristaviš na štedilnik. Ko voda spodaj zavre, skozi cevko priteče sok, ki ga para spravi iz sadja. Sok prestrežeš v posodo - potem imaš pa več možnosti - lahko ga dodatno sladkaš in prevreš z dodatkom citronke, vrelo napolniš v vroče steklenice in pustiš, da se počasi ohladi - tak sok je potem za redčit z vodo, a ni kot pravi sirup. Lahko pa soka nič ne sladkaš, samo zavreš a bo potem manj trajen. Iz domačega grozdja (izabela) je tak sok prav dober in omamno diši. Za jabolka pa res še nisem slišala, da bi jih kdo na tak sokovnik predeloval, morda bi se dalo zmešat s kakim drugim sadjem, čeprav se mi zdi kar malo škoda. Menda bo tedykin nasvet še najboljši. Bo šlo tudi z jabolki. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti