Aparat za sušenje sadja in zelenjave

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

11. maj 2005 15:30

Jaz imam že tri leta tistega s prozornimi predali (5 predalov). Stal je 5.800 sedaj pa je nalo čez 7.000. Meni je super. Sušim krhlje, zelišča, čaje, začimbe, paradižnik. Noter gre prva vse. Celih jabolk oz polovic pa res ne sušim. Narežem jih na normalne krhlje, ker se drugače tako ali tako ne sušijo enakomerno. Višina je nastavljiva. Moja mami pa ima tistega z belimi predali (samo 4 predali). Bill je 17.000 pa je edina razlika v tem, da ima timer. Jaz dam v vtičnico ročni timer za 900 sit in je prav tako dobro. Vklaplja se mi v preseldkih celo noč, tako kot ga pač nastavim. Po hiši zelo lepo diši. Za čiščenje ne vidim nobenega problema. Sušenje pa je enako v obeh, ker je pri obeh aparatih potrebno med sušenjem zamenjati spodnji in zgornji predal, da se enakomerno suši. dj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 11:05

dj, super si se znašla s timerjem! Jaz sem se za tega odločila predvsem zato, ker sem tu prebrala, da se v tem s prozornimi predali ne da sužit celih sliv s koščico vred - kakšne imaš ti izkušnje s tem? In pa ker lahko v tem belem postavljaš krhlje jabolk navpično in jih pride več na en paldenj, tam pa naj bi mogel tako nalagat, ker so predali nižji, ampak jaz tistega nimam tako da ne vem. Veri

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

12. maj 2005 11:13

Veri, slive se normalno sušijo. Predali pa imajo možnost treh nastavitev višine. Res je, da kljub temu niso tako visoki kot beli, vendar je pa 5 namesto 4 pladnjev. Pa si na enaki količini. dj

kozamurnik

sporočila: 2311

9. avg 2010 5:00

Za darlio sem dobila s tale aparat http://nakup.merkur.si/default.asp?s=/izdelek.asp%3F Nisem ravno ekspert za sušenje, navodila so pa le okvirna. Zanima me vse v zvezi z njim. Je to dober aparat? Ker bi ga kupila tudi sestri za rd pa nimam še izkušenj, da bi lahko sama vedela, ali je v redu ali ne. Predvsem pa mi ni jasno kako vem, da so stvari res suhe. Recimo hruške. Sušila sešm jih tri dni ( po kakih 6 ur na srednji stopnji) pa se mi ne zdijo suhe. Narezane so bila na krhlje, vendar je bilo nekaj krhljev morda malo prezrelih in se zato ne posuši? Ali lahko zadevo do konca posušim tudi na zraku? Dodajate sadju tudi limonin sok, da je bolj belo? Hvala vnaprej za vse napotke s tem aparatom in sušenjem nasploh. murnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. avg 2010 8:23

Kozamrunik, ni enoglasnega nasveta. Predlagam ti, da si sposodiš ustrezno literaturo v knjižnici, jo preštudiraš in se lotiš dela. Vaja dela mojstra, s kilometrino se marsičesa naučiš, lastne izkušnje so najboljše.

Zakaj se ti hruške ne zdijo suhe? Suhe so, ko rezino med dvema prstoma zviješ, pa ne poči, je nekako usnjata. Zakaj bi se prezreli krhji ne posušili? Suššenje je pač proces odvzema vode iz materiala. Ko je v materilau primerno malo vode, rečemo, da je suh.

Imam podoben aparat, a brez nastavitev temperature, pa v njem brez problema sušim marsikaj, res je, da občasno pladnje premenjam, na spodnjih se pač suši bolj hitro kot na zgornjih. Tudi rezine kakijev se lepo posušijo.

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

9. avg 2010 23:15

ali se da s tem aparatom narediti tako suhe jabolčne rezine kot je jabolčni čips? da hrska?

kozamurnik

sporočila: 2311

10. avg 2010 6:54

rimljanka je napisal/a:

Kozamrunik, ni enoglasnega nasveta. Predlagam ti, da si sposodiš ustrezno literaturo v knjižnici, jo preštudiraš in se lotiš dela. Vaja dela mojstra, s kilometrino se marsičesa naučiš, lastne izkušnje so najboljše.

Zakaj se ti hruške ne zdijo suhe? Suhe so, ko rezino med dvema prstoma zviješ, pa ne poči, je nekako usnjata. Zakaj bi se prezreli krhji ne posušili? Suššenje je pač proces odvzema vode iz materiala. Ko je v materilau primerno malo vode, rečemo, da je suh.

Imam podoben aparat, a brez nastavitev temperature, pa v njem brez problema sušim marsikaj, res je, da občasno pladnje premenjam, na spodnjih se pač suši bolj hitro kot na zgornjih. Tudi rezine kakijev se lepo posušijo.

rimljanka
Hvala rimljanka, imam kar pravo figurico v podpisu,, nisem pomislila na literaturo v knjižnici. Zdaj ko imam to zadevo sem tako neučakana, da bi rada vse in takoj znala. Predvsem me zanima sušenje sliv, hrušk in jabolk, teh imamo pri mojih veliko, ampak se bojim, da ne bodo dovolj suhe in se ne bi pokvarile.Hruške napr. so zelo mehke, na otip mokre, zato se mi ne zdije suhe. Zaradi takih dvomov so vsi nasveti zelo dobrodošli. Pa bazilike imam veliko, pa raznih zeli tudi. Ali jih jih lahko dam kar oprane, torej mokre v aparat, ali jih prej osušite? Ker se tako ali tako potem vse suši? murnik

tikica  

član od: 8.11.2009

sporočila: 50

10. avg 2010 7:42

Jaz bi pa vprašala kateri paradižnik je najboljši za sušit?? Imam pelate, češnjevec, volovsko srce in solatni paradižnik. A se ga nareže ali se pusti celega. Lep dan tikica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. avg 2010 8:28

Prej zelišča osuši, kozamurnik. Lahko jih potrgaš s ta velikih vejic, ki se predolgo sušijo in ker listi vlečejo iz njih vlago, se tudi ti ne posušijo tako dobro. Sama zelišča raje sušiim narvno, v kartosnkih škatlah, pokrite s papirjem, pod stešnim oknom. Gre pa seveda tiudi s sušilnikom, na nizki temperaturi.

Jabolka se super sušijo, sploh rezine, če so jabolka zelo zrela in sladka, nastane rews jabolčni čips. Pa tudi z ne prevelikim i krhlji gre. Slive izkoščičene in na polovičke tuddi. Hruške v rezinah. Skratka, loti se eksperimentiranja, pa se boš največ naučila. Saj veš, tu ne gre na minute, ker je sadje različno sladko, z različno količino vode, rezine so različno debele......

Tikica, paradižnik, ki je čimmanj sočen, pa narezan na rezine, seveda, od tvojih najbrž volobsko srce in pelati, češnjevec je pa lahko zelo sočen, ali pa tudi ne.

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

10. avg 2010 8:41

hvala!

se bo treba lotiti ko dobim jabke.. bom rezince še s cimetom posula pred sušenjem.. to bo super čips!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti