Čas pečenja

BLACKY30  

član od: 5.10.2008

sporočila: 246

tema odprta - 1. jun 2010 14:51 | ogledi: 10.623 | odgovori: 5

DAN. Bi prosila za en nasvet. Velikokrat za probo spečem kakšno torto ali biskvit samo iz pol mase, ker nas je malo doma pa treba še na kile pazit. rada pa vedno kaj novega probam. se pa vedno znova znajdem pred dilemo, kako je s časom pečenja. Saj na koncu probam z zobotrebcem, če je pečeno, amapk lih brez skrbi pa ne pustim biskvita vv pečici.

Če se torta 28 cm peče recimo eno uro, ali potem iz pol mase v malem modelčku pečete le pol ure ali kaj več? Jaz potem vedno timer naštimam na malo manj kot za celo torto in opazujem. Hvala za nasvete

BLACKY30

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. jun 2010 16:11

Blacky30, tezko ti kaj pametnega svetujem. Vsaka pecica pece namrec po svoje in casi so zelo odokativni. Jaz vecinoma pecem biskvitne torte Ø=18cm cca 35 - 40 minut na 170 ºC, medtem ko za umesano testo, ki ga pecem v podolgovatem modelu kljub manjsi kolicini potrebujem 50-60 min.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. jun 2010 21:49

Blackiy, če je višina testa v majhnem modelu približno enaka, kot v modelu z večjim premerom, potem se stvar ravno ne bo pekla pol časa manj. Stvar je ponavadi pečena takrat, ko pečeno testo malo odstopi od sten (ni treba vedno z zobotrebci) in ko je masa lepe zlatorumene barve. Ali pa zlatorjave, če delaš čokoladno testo. Največ se boš naučila z metodo učenja s poskusi in napakami. Če se stvar ne izide prvič, lepo vrzžeš zadevo proč, očediš lonce, premisliš, kaj je šlo narobe in definiraš vsaj eno spremebo in takoj spet zamiksaš testo in takoj spet pečeš. Enkrat bo uspelo. Jaz sem svoj prvi biskvit pekla štirikrat. Pri prvi torti se mi je zlomil disk, pri drugi se je stvar zamajala v hladiniku (od takrat naprej uporabljam obroč). Prvi jabolčni zavitek je bil dizaster....Hočem reči, a practice makes the master. Vendelina jr.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

1. jun 2010 21:56

Vendelina jr. je napisal/a:
Blackiy, če je višina testa v majhnem modelu približno enaka, kot v modelu z večjim premerom, potem se stvar ravno ne bo pekla pol časa manj. Stvar je ponavadi pečena takrat, ko pečeno testo malo odstopi od sten (ni treba vedno z zobotrebci) in ko je masa lepe zlatorumene barve. Ali pa zlatorjave, če delaš čokoladno testo. Največ se boš naučila z metodo učenja s poskusi in napakami. Če se stvar ne izide prvič, lepo vrzžeš zadevo proč, očediš lonce, premisliš, kaj je šlo narobe in definiraš vsaj eno spremebo in takoj spet zamiksaš testo in takoj spet pečeš. Enkrat bo uspelo. Jaz sem svoj prvi biskvit pekla štirikrat. Pri prvi torti se mi je zlomil disk, pri drugi se je stvar zamajala v hladiniku (od takrat naprej uporabljam obroč). Prvi jabolčni zavitek je bil dizaster....Hočem reči, a practice makes the master. Vendelina jr.
točno tako. To si pa zelo lepo napisala. Moja krema ta prva se je pa utekočinla, ker mi mama ni povedala, da mora bit hladna, ko vmešam vanjo martarino . Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

BLACKY30  

član od: 5.10.2008

sporočila: 246

2. jun 2010 15:32

hvala za odgovore. Saj probiram vsakič ko spečem, ampak imam dve mali pupi doma in si komaj izborim čas, da se pocartam s peko. Pa bi rada, da vsaj takrat rata. saj probiram z zobotrebcem pa gledam, da je lepe barve. Pa tudi recepte, ki so že preizkušeni brez problema pustim v pečici toliko časa kot piše. Imam res srečo, da imam super pečico, ki že 10 let dela kot nova. Ko pa kaj novega probam, pa obvezno zraven recepta opombe pišem. sicer pa kot pravi moja mama... ko boš tolk spekla kot jaz, boš že vedela saj vaja dela mojstra BLACKY30

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti