Kje so ptiči?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. mar 2012 18:03

kara je napisal/a:

 Smrduheci... Tako lepa ptica ima res krivično ime. Verjetno je to zato, ker se rada zadržuje na poljih, kjer je živina in gnoj in po njem išče hrano.



kara

Ne, svoje ime je dobila zato, ker njeno gnezdo obupno smrdi (zaščita pred plenilci). Smrdi zato, ker je v njem "vgrajeno" živalsko blato, pa tudi zato, ker mladiči lahko iz ene žleze nekje v okolici repa izločajo izcedek (pravzaprav ga kar špricajo naokrog), ki nima ravno najprijetnejšega vonja. Prej obratno.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. mar 2012 22:18

In tako ime se je menda drži že od antike sem. Zakaj pa ne, saj je ravno s tem, da ima mladiče tako zavarovane, uspešna v okolju.

No, pri nas je še nisem videla, je pa te dni pravi vrvež v zraku, na drevju, na telh in v krmilnici, kjer se še vedno najde kak priboljšek za v kljune. Velike sinice, meniščki, plavčki, liščki, zelenci, brglez, kosi,  po strehah se vidi pastirice, pa pogorelčka. Kukavice še ni, se pa preganjajo šoje in ena izmed vrst ujed, ki že nekaj let gnezdi nekje v gozdu nad našo hišo. Vsako poletje opazujemo mladiče in njihove letalne vaje. Morda zaradi njih ni skoraj nobene vrane, ki so ponekod zdesetkale male ptice. Detla sem tudi že videla na stari jablani, kjer verjetno gnezdi, ga pustimo pri miru. Zadnjič so spet priletele dolgorepke, ki se pri nas prikažejo šele zadnji dve leti, prej jih iz gozda, kjer so menda pogoste, ni bilo na spregled. Ja, seveda, tudi vrabci so naši gostje.

rimljanka

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

26. mar 2012 9:24

Lučka, to je pa res lepa novica. Držimo pesti, da bo Viktor tudi letos vzgojil nov zarod, saj je ta vrsta ptice v Sloveniji redka in ogrožena. Na žalost izginja zaradi tega, ker kot travniška ptica na intenzivno obdelanih njivah, v katere se spreminja vedno več naših lepih travnikov, ne najde hroščev, s katerimi se hrani. Včasih so verjeli, da prinaša srečo, če jo vidiš.

Kukavice pa ponavadi pridejo, ko prične zeleneti listje na drevesih; malo bo treba še počakati nanje. So se pa vrnile kmečke lastovke, bele štorklje, črnoglavke, šmarnice (marsikdo jih zamenjuje s pogorelčki), tudi veliki skoviki se že menda oglašajo, pa še kakšne. Juhej, pomlad!

 

 

Kozmeja

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

26. mar 2012 9:50

Lučka, to je pa res lepa novica. Držimo pesti, da bo Viktor tudi letos vzgojil nov zarod, saj je ta vrsta ptice v Sloveniji redka in ogrožena. Na žalost izginja zaradi tega, ker kot travniška ptica na intenzivno obdelanih njivah, v katere se spreminja vedno več naših lepih travnikov, ne najde hroščev, s katerimi se hrani. Včasih so verjeli, da prinaša srečo, če jo vidiš.

Kukavice pa ponavadi pridejo, ko prične zeleneti listje na drevesih; malo bo treba še počakati nanje. So se pa vrnile kmečke lastovke, bele štorklje, črnoglavke, šmarnice (marsikdo jih zamenjuje s pogorelčki), tudi veliki skoviki se že menda oglašajo, pa še kakšne. Juhej, pomlad!

 

 

Kozmeja

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

26. mar 2012 10:31

No, naš sosed detel se je letos odločil, da se bo prebil čez železno ploščo na električnem drogu v bližini. Tako že nekaj dni poslušamo bobnanje, pa mu očitno zadeva dela nekaj težav. Pleh je še vedno pleh...

Je pa res zanimiv in nam ni čisto jasno, kaj za vraga meni, da bo našel tam notri. Samo malo nižje bi verjetno skozi les tudi uspel najti hrano.

Morda pa gre za reinkarnacijo kakšnega bobnarja... Vsekakor pa je simpatičen in lep, kot je ta letni čas.

kara

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. apr 2012 7:46

Pred nekaj minutami je na obisk prišla zelena žolna - pogledam skozi okno, vidim nekaj rdečega in si mislim: detelček je prišel malo nagajat. Pogledam bolje - kakšen detelček, ta prava gospa v zelenem svilenem plašču in z rdečo baretko na glavi. Eh, fotoaparat pa nekje v Culukafriji. Gospa seveda ni bila voljna, cel dopoldan sedet na deblu in čakat mene in moj fotoaparat, pa se je veličastno odpeljala v dolino, novim obedom naproti.

lp

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. apr 2012 20:31

Pri pogovoru o pticah morama zapisati, kaj sem opazila.

Živimo na podeželju, gozd je cca 500 m daleč. Pozimi smo zelo radodarni s sončnicami, lojenimi bunkami in nagnitimi jabolki in sadeži na tleh, za kose.

Med milo zimo ni nikogar, ko pritisne mraz in zmrzne, je nekaj obiska,ko je sneg so st9ojišča in sedišča zasedena. Potem pa se odselijo.

Ptice se ne šlepajo. To sem hotela povedati.

Tudi mi imamo včasih svojega Viktorja in se mi zdi zelo lepa ptica.

F r i n a

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

18. apr 2012 19:38

Ob tem slabem vremenu malo več gledam in opazujem naše ptičke. Imamo namreč 3 hišice; dve za škorce in 1 za siničke.

Okrog škorčnice že frfota sraka, trka na zunanje stene in posluša, če je notri že kaj živega. Prav zoprna je, ne vem, će ji ne bom ,ko bo potrebno ,vrgla kakšno suho vejico, da jo bo minila volja do tujih mladičev.

Še večje težave kot škorci imajo siničke. Ne samo, da se škorci trudijo, da bi povečali njihovo vhodno luknjo, okrog tečnarijo še najbolj vrabci.

Danes sem videla neverjetno stvar. Vrabček je celo jutro sedel na najbližnji veji in na ves glas čivkal. Ata siniček je kar nekaj časa frfotal okrog njega in ga preganjal, nato pa se je dobesedno pognal vanj in ga zagrabil za vrat, skupaj sta strmoglavila na travo, kjer sta se še naprej pretepala.

Nekaj časa je bil mir, vendar vrabec ni odnehal in še naprej vznemirjal mamo siničko, ki že vali jajčka.

Tako, da ne boste mislili, da imamo samo ljudje težave, tudi ptičkom ni prizanešeno.

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. apr 2012 21:30

Vikica, takih pretepov vidim vsak dan nekaj; sinicke so sicer lepe, ampak  zelo agresivne.

Moj Viktor( smrdokavra, upupa) je, ko se je letos nenavadno zgodaj vrnil, dobil svoje stanovanje zasedeno. V njem so bile sinice, pa jih je pregnal in so se morale odseliti. Ocitno  niso vedele, da  da ima Vikor predpravico do stanovanja, ker se ze toliko let vraca v isto  hisko.
Mislim, da ze ima  nekaj narascaja( samica zacne valiti takoj ko izleze prvo jajce in zato tudi mladici prihajajo na svet postopoma)

V zivi meji imam kose, tri mladicke, sinicke so se ze izvalile v dveh valilnicah, plavcek pa bo tudi vsak cas imel svojo druzinico.

Letos imam  v gosteh tudi fazana ki je  vsak vecer pripeljal pokazat svoj harem - tri fazanke, zdaj nemara valijo, ker  se sprehaja sam. Res upam, da bom videla tudi mlade fazancke, nisem jih se videla v zivo...

Vijeglavka, bolj redka pri nas, je tudi prisla nazaj, manjkata  le se sivi muhar in pogorelcek.

 

 

 

lp lučka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

19. apr 2012 7:16

Lučka, prav z užitkom berem opis ptičjega dogajanja na tvojem vrtu. Moraš pa imeti hišo blizu gozda, glede na to, da te obiskuje celo fazan. Tudi slikce so prava paša za oči nam, ki imamo radi ptičji svet. Čestitam.

Tudi Vikica si očitno oseba, ki ima odprte oči. Marsikdo ima vse to pred nosom, pa ne vidi.... Lep pomladanski pozdrav obema.

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti