Naša sladkoslednost

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

tema odprta - 12. dec 2009 3:29 | ogledi: 3.406 | odgovori: 38

Ko prebiram naše in tuje kulinarične strani že nekaj časa opažam, da se Slovenci in Slovenke zelo močno posvečamo sladkim jedem. Pa me zanima - ali takole ob običajnem obedu med tednom res vsakič postrežete s posladkom? Pa tudi kdaj in ob kakšnih priložnostih so na sporedu ticino umetnine?

Pa še - katera je trenutno vaša najljubša jed?

Vongole z malo špagetov. Ta je v tem momentu moja.

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

12. dec 2009 3:56

Ja Nola, kaj pa ti delaš tako zgodaj zjutraj?

Isto kot ti, sva opazila jaz in moj mož. Najbolj priljubljeni in najbolj obiskani na KulSlo, so recepti za sladice. Zelo zanimivo.

Če se posladkamo, je to s kakšnim skoraj nič kalorij na hitro narejenim sladoledom in vsaj par ur po večerji, ob gledanju zvezd ali pa TV-ja. Večerja okrog šestih je naša "družinska" jed vsak dan v tednu. Za posladek, če se lahko tako izrazim, imava ali kozarec vina ali pa doma narejen koktajl, martini, požirek boljšega wiskija ali brandija.

Okrog božičnih praznikov imam en kup zadev v zmrzovalniku, tako da odmrznem samo en piškot ali dva in to je vse.

Pečene stvari, kot kuglof, fernandoti ali (v zadnjem času) Lonina potica gredo takoj, ko se ohladijo v skrinjo in jo ima moj dragi za zajtrk ob sobotah in nedeljah včasih se pa še posladka z njimi. Pripravno je tudi za obiske. Torte pečem zelo redko in skoraj vedno razdelim.

Moja najljubša jed že vsaj 8 let so škampi v jucca kremasti omaki. Prihaja iz Bahia province v Braziliji.

 

Vanja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. dec 2009 4:06

Ja Vanja, boš ta recept za škampe v jucca omaki gotovo delila z nami, a  ne?

Tole, da robo zamrzneš, je pa res zelo praktično in pametno, se bom tega kar držala tudi sama.

 

 

nola

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

12. dec 2009 4:41

Če sem še jaz malo zgodnja. Pri nas ponavadi spečemo nekaj sladkega v nedeljo in potem je ta stvar še za ponedeljek....., če ni obiskov, ali če je sladice malo več. Drugače v tednu po obroku ne postrežemo nikoli z nečim sladkim. Če komu zapaše je vedno na razpolago kakšen kupljen piškot. Drugače pa ja, v nedeljo nekaj mora bit. Torte pečem ob rojstnih dnevih, tudi včasih za malo širšo družino kakšno torto in še kakšno pecivo zraven, če je več ljudi ali če je treba kaj odnesti v službo. Pri otroških rojstnih dnevih postrežem samo s torto in ne pečem še drugih peciv, ker je po mojih izkušnjah to bolj druženje in potem ostane vse na mizi. Ob trgatvi vedno naredim kuhane štruklje in jabolčni zavitek, ponavadi drugega ne. Sedaj za praznike je pa tako - za božič je na vrsti potica in če je še kaj ostane tudi za novo leto. Drugače pa za novo leto spečem celo vrsto piškotov, ki so potem tudi za družinsko obdarovanje. Velika noč - potica in pinca ali sladek maslen kruh. Pust - krofi in štraube. V zadnjih letih celo prakticiram, da mogoče v soboto kupim malo krofov in potem še kakšnega v torek. Doma so rekli, da so jim bolj všeč sveži krofi in da se res ne splača pacat za tistih nekaj krofov v nedeljo, v torek pa smo tako vsi zdoma in mogoče 1 krof vsakemu je čisto dovolj. Za razna druga slavja (krsti, obhajila, birme...) pa vse polno piškotov in podobnega bolj obstojnega peciva. Kremastih reći takrat ponavadi ne, pa tudi potico bolj za vzorec, ker je potem še torta in potem če ostanejo te kremaste reči je zelo nerodno. Se pa po slavju razda pecivo povabljenim in včasih tudi sosedom. Tako je v grobem pri nas s sladicami - nekako za vsako priložnost nekaj - pa se potem skozi vse leto zvrsti kar lepa paleta sladkih reči. Pa lep dan. tedyka

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

12. dec 2009 7:18

Nisem vsega brala, ampak, ja. Jaz sem zasvojena s pečenjem in tudi z vsakodnevno dozo sladkega. Na žalost bi se tega drugega rada rešla oz vsaj omejila, ker se trudim bolj zdravo jest, ma vedno ne rata. Najljubša mi je pašta na vse možne načine. tudi pizzo obžujem, ma uno iz krušne peči, pa še to ne povsod. dol na obali mam dve najljubši pizzeriji in to je to. Drugače sem pa itak gurman in bi jedla vse po malem. pa ne zaradi depresije, kot nekateri, ravno obratno. Ko se dobro počutim, si kej dobrega privoščim. Na srečo al pa na žalost, je to kar velikokrat, ker sem srečen človek. Da ne govorimo, ko me goca s kako rečjo , ki jo je spekla podraži. takoj tečem še jaz kej spečt. to pa je totalna zasvojenost. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

12. dec 2009 8:18

Jaz sem pa opazila nekaj drugega. Pri receptih za drobno pecivo se mi zdijo skoraj vedno prevelike količine, zato jih vedno delih z dva ali pa celo tri. Če bi delala iz navedenih količin, bi spekla bistveno preveč peciva, kot ga pojemo. Pa pečem za domače ter za obiske. Kaj pa vi? Se vedno držite količin ali jih prepolovite? ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 12.dec 2009 08:20

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. dec 2009 8:23

Po moje je pa tako, da se kuha dokaj ustaljena hrana, tega se potem na portalu tule ne vidi. Spečejo pa gospodinje rade kaj novega, drugačnega. In zato je toliko govora o tem.

Med tednom, pa običajno tudi ob vikendih, pri nas po kosilu ni sladice. Če se peče (razen ob praznikih, takrat je malce drugače), se običajno kak zavitek, redko kaj drugega.

Mala malina  

član od: 2.12.2009

sporočila: 5

12. dec 2009 8:26

Lastnost človeka, ki rad je sladko, je sladkosnednost in ne sladkoslednost. Mala malina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. dec 2009 8:32

Katarina K je napisal/a:
...................................................................................

............................................................................................................

Drugače sem pa itak gurman in bi jedla vse po malem. pa ne zaradi depresije, kot nekateri, ravno obratno. Ko se dobro počutim, si kej dobrega privoščim. Na srečo al pa na žalost, je to kar velikokrat, ker sem srečen človek. ..........................................................................

...........................................................................

Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

A se lahko še jaz oglasim, ali sem že pozen ( kot je videti iz prejšnjih prispevkov ).

Drugač, pod tole zgoraj, katarinino misel,  se jaz tudi podpišem. Vse jem in vse imam rad ( no ribe nal rajši od ostalega ), potem je problem, kako vse kupljeno porabit, ker delam osnovno napako, da grem kupovat lačen, pa tudi kuham ko sem lačen, to pa pomeni, da je zmeraj skuhanega vsaj za dva obroka. Sem pa tradicionalist: če je piščanec, naj diši kot piščanec, pičšanec s cimetom ( na primer ) mi ne potegne, me ne prepriča ( če bi Bog hotel, da piščanci dišijo po cimetu...................no, pustimo to ).

Sladice so posebno poglavje ( se mi zdi, da polovico sladic imam pod priljubljenimi ). Rekel bi, da mora bit kaj sladkeka ( če rečem sladkega, to tudi mislim, res sladkega ). Torej dokaj pogosto ( in redno ) so urmašice ( dve varianti ) tulumbe in baklave, poleti, ko opadajo jabolka je redno jabolčna pita, vendar to skor ne štejem za sladico. Ostalo ( s seznama priljubljenih ) poskušam, kakšno reč sprejmem in je večkrat na vrsti ( ena takih so po receptu griloške, zelo enostavno, skor bi rekel v pol ure je vse narejeno ). Kakšna komplicirana torta je tudi sem ter tja na vrsti, čeprav me moti gora umazanih posod ki ostane potem ( pravzaprav ne ostane, moram jih pomit ), to ponavadi delam ko pričakujem moje na obisku.

Aja: trenutno najljubše jedi nimam, kot rečeno vse jem in imam rad. Danes bo ( najbolj verjetno )  "krompiruša " ( ali " krompirača " ), ki je spet imam mal rajši od ostalega, pa piroge ( pred kratkim objavljen recept ), ki jih tudi imam mal rajši od ostalega.

ežoj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. dec 2009 8:42

Ker v službi veliko (no, ja, precej) pečem, potem doma ne, pa še takrat, ko spečem, vsak poje en kos, vse drugo pa ostane. Zato pa imam debele sosede

Zelo rada pa prebiram recepte peciv, gledam slike in cedim sline (čeprav tudi meni, ko je pečeno, zadostuje en kos).

Moja trenutna (in stalna) najljubša jed so sirovi štruklji, kuhani v vodi in ne v coti, ali, bognedaj, v kaki aluminijasti foliji. Temu pa sledi matevž, kislo zelje in krvavice. In, ker je ravno pravi čas za te dobrote, najbolje, da grem kar za šporhet

lp

 

cervus

neznan uporabnik

12. dec 2009 9:11

Elaphus: Moja trenutna (in stalna) najljubša jed so sirovi štruklji, kuhani v vodi in ne v coti, ali, bognedaj, v kaki aluminijasti foliji. Temu pa sledi matevž, kislo zelje in krvavice. Kar se tiče najljubših jedi, se 100% strinjam z Elaphusom. Med tednom naredim kaj sladkega, kadar je enolončnica za kosilo. Ker ne jemo s kruhom, je potrebno kakšen sladek dodatek. To so palačinke, rižev narastek, jabolčni carski praženec, jabolčni zavitek, skutin narastek, ... Če je kosilo z vilicami, potem imamo kakšen kompot ali čežana. Torto delam za rojstne dneve ali večja praznovanja. Ob nedeljah vedno nekaj spečem: buhteljne, piškote, pehtranovo potico, tiramisu (jaz ga delam vedno z biskvitnim testom, ne piškoti), pecivo na suho, ... Ker je vsega preveč, malo razdam sosedom, včasih gre kaj v zmrzovalnik, pa jaz zelo zelo rada jem sladko doma pečeno. Kupljenih piškotov in čokolad, razen zelo temne, ne jem. ajda66

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti