Kužek

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

13. okt 2009 12:29

Hočem povedat to, da je blo v tistih časih v rodovniškem leglu višavskih terierjev dovoljenih določeno število mladičev. Ker je bilo preseženo, so bili odvečni za odstrel, in kako se jih drugače znebit, kot z uspavanjem - saj je namreč veterinar tako določil (pač po nekih pravnih spisih in navodilih o zgoraj omenjenem). Gospa tega ni dovolila, zato je odvečne kužke skrila pri sosedih v vasi in jih pri psički pustila samo dovoljeno število. Za skrite je veterinarju rekla, da so poginili, ker se je psička ulegla nanje. Ko je veterinar odšel (po opravljenem pregledu in cepljenju itd...), je odšla po skrite kužke, in jih vrnila k psički. Vsi kužki so našli dobre domove, za cepljenja in preglede skritih pa so poskrbeli kasnejši lastniki. Lp od R.

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

13. okt 2009 12:30

Nisem Riddle, pa sem to slišala, ja, da odvečne odstranijo ker naj bi tudi odžirali hrano "boljšim", to je tistim, ki dobijo rodovnik. Mi je neka gospa na sprehodu razlagala, da so vzeli (dobili) 6 dni starega kužka, ki ne bi dobil rodovnika (višek v gnezdu) in ga sami s stekleničko "spravili gor" in je sedaj res "fant od fare". Ali pa tako res še delajo dandanes? kar ne morem verjeti...

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. okt 2009 12:33

Ko že toliko govorimo o ljubzni do psov......

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

13. okt 2009 12:40

Ma ja...rimljanka, se popolnoma strinjam... mi je pa všeč to, da še so ljudje, ki se upirajo "sodobnim standardom". Pa tista gospa je veterinarja še pošteno nadihala, tak da kapo dol :D Lp od R.

Bela01  

član od: 21.6.2007

sporočila: 38

13. okt 2009 13:05

Če bi kdo prebral moj post, ki verjamem da je precej dolg, bi videl da sem tudi o tem pisala. Tega zakona hvala bogu ni že 20 let več. Vsi psi v leglu dobijo rodovnik, o nadaljni vzreji pa odloča vzrejno dovoljenje ali ga bo pes dobil ali ne. Veterinar pri vzreji nima nič razen da nudi pomoč. Leglo pride pogledat vzrejni referent, ki leglo popiše. Drugič ga pride pogledat, ko mladiči dopolnijo 8 tednov. Takrat jih tudi tetovira. Če bi prišel pa prej bi pa veliko ljudi mladiče oddalo že pred 8 tednom, kar pa je seveda prehitro. No, današnji zakon narekuje, da morajo biti mladiči stari 9 tednov, ko lahko gredo od matere. Kar se pa tiče skrivanja mladičev. Ma je tudi malo to morala ta gospa karikirat. V sorodstvu imam kar nekaj starih kinologov iz različnih koncev Slovenije. En od teh je tudi moj sedanji tast, ki je vzrejal nemške lovske terierje in tudi sam je bil lovec. "Odvečnih" mladičev ni nikoli pobil, razen če se je že pri mladiču videla kakšna hiba. In ja, nažalost tisti mladiči niso dobili rodovnika. Psica jih je normalno vzgojila do 8 tedna starosti. To da pa je gospa sama vzela 6 dni starega psa psici vztran pa se mi ne zdi dopustno. Ne toliko od nje ampak od vzreditelja da je lahko kaj takega dovolil. 6 dni sta mladič bi moral ostat pri materi pa če je bil višek ali ne. Ampak to je že stvar srčnosti. Torej kot zaključek naj povem. Pred nakupom se posvetujte z različnimi vzreditelji o pasmi, preberite si več člankov in revij, tudi splošnih o psih. Idite na kakšno razstavo. Pasme si med seboj po karakterju niso enake. Premislite kakšen tip človeka ste in kakšen tip psa bi vam odgovarjal. Tudi premislite, kje bi pes živel. In prosim ne kupit psa iz včeraj na danes, saj vas bo spremljal več let. Z nepremišljenim nakupom pa podpirate nedopustno vzrejo in tako posredno na svet spravljate še več revežev. Pes je odgovornost, zahteva veliko časa, znanja in denarja. Pes čuti enako kot človek, se naveže na lastnika, ga ima rad. In najhujše je zanj, ko ljudje ugotovijo po letu dni da jim je za psa zmanjkalo časa in ga ne dohajajo več. Takrat ga oddajo in to seveda takoj, ker nimajo časa počakat. Torej, premislite, počakajte, pozanimajte se, pa četudi bo to trajalo več mesecev ali let. In NE KUPUJTE PSA ZA IGRAČO OTROKU!!! Ko ste kupili psa, ste ga kupili zase. Otroka pa s svojim vzgledom in ravnanjem do psa učite odgovornosti, ne more pa otrok prevzeti vso skrb nad psom, ker tega ni sposoben. Torej, otrok vam lahko pomaga, ampak glavna skrb nas vzgojo, sprehodi, hranjenjem pa je na vas. Bela01 Sporočilo je spremenil(a) Bela01 dne 13.okt 2009 13:07 Sporočilo je spremenil(a) Bela01 dne 13.okt 2009 13:11 Sporočilo je spremenil(a) Bela01 dne 13.okt 2009 13:12

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. okt 2009 14:34

Bela01, hvala za vse, kar si napisala, in se s tem popolnoma strinjam. In super, da si razjasnila tiste zadeve, koliko psov v leglu dobi rodovnik. Pa še druge zadeve v zvezi s tem. Ljudje preveč krat kupujejo psa, ne da bi si dali dopovedati, katera pasma je za koga primerna. In ne upoštevajo tudi drugih pomembnih okoliščin. Mi smo vedeli natančno vedeli, kaj hočemo, pa je trajalo osem mesecev, preden se je naše malo sladko pseto znašlo pri nas doma. No, zdaj je to pseto staro skoraj pet mesecev in je vse prej kot malo, ša raslo bo in se krepilo ... A če bi bil to naš prvi pes, nikdar ne bi vzeli te pasme (can corso), ker bi bila prezahtvena. Vidimo v pasji šoli, kaj počnejo psi s svojimi lastniki, in se samo za glavo držimo (ne mi, bolj trenerji). A ker smo imeli pred tem rotvajlerja in potem bullmastiffa (ki je itak bolj mačka kot pes, tako mirne in lenobne, predvsem pa filozofske pasme zlepa ne najdeš - no, vsaj naš je bil tak), smo se brez zadržkov odločili za caneta. In uživamo z njim, in on z nami, kar nam seveda izkazuje na številne načine. A potrebuje močno, dosledno a ne grobo vzgojo, sicer bi kmalu vsi mirno stali v vrsti pred njim .... In smo se temeljito pozanimali o leglih in se odločili za eno psarno in se potem tudi sami odpravili 800 km daleč po psa, da smo se še na lastne oči prepričali o nekaterih zadevah. No, psice tega vzreditelja imajo samo eno leglo vsako leto, kar priča o nekem načinu dela. Dobro, malo me je zaneslo, ampak se mi zdi, da take debate lahko pripomorejo k večji ozaveščenosti pri odločitvi, kakšnega psa imeti doma.Ker pes ni igrača, ki jo lahko odvržeš v koš, ko se je naveličaš. Mamamia mamamia

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

13. okt 2009 14:36

Bela01 je napisal/a:
Če bi kdo prebral moj post, ki verjamem da je precej dolg, bi videl da sem tudi o tem pisala. Tega zakona hvala bogu ni že 20 let več. Vsi psi v leglu dobijo rodovnik, o nadaljni vzreji pa odloča vzrejno dovoljenje ali ga bo pes dobil ali ne. Bela01 Sporočilo je spremenil(a) Bela01 dne 13.okt 2009 13:12
Bela, I'm sorry, ampak to žal ne drži...to o dvajsetih in več letih. Dam glavo na ampus. Primer, o katerem sem pisala, se je zgodil nekih 10 let nazaj. Lp od R.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. okt 2009 14:58

Riddle, Bela01 ima prav. Vsi psi v leglu dobijo rodovnik, ni več tistih štosov, da samo štirje ali pet ali koliko že, ostalo pa .... To, da vsi psi ne dobijo rodovnika je "priča za pionire" in vzreditelji potem te psičke prodajajo s tem štosom. Ker pač ne morejo dobiti rodovnika, tudi zaradi preveč legel iste psice v določenem času. Tudi mi smo kupili višavca od enega takih vzrediteljev, a smo šli zavestno v to in smo tudi vedeli, zakaj kuža nima rodovnika. Psiček je zlat, mami v veliko veselje, bolj ali manj zdrav, a ima večne težave s kitami na zadnjih nogah in občasno šepa. Je veterinar povedal, zakaj. A ko je šlo za našega psa, se v take štose nismo podajali. Morda se je Bela01 zmotila zgolj v tem, od kdaj vsi psički iz legla dobijo rodovnik, a vse drugo, kar je napisala, drži kot pribito. Sicer pa, kdor ne verjame, naj vpraša na Kinološko zvezo Slovenije. Mamamia mamamia

Bela01  

član od: 21.6.2007

sporočila: 38

13. okt 2009 15:06

Riddle: Verjemi mi, da je to res. Zanima me ali ste vi pri tej gospe kupili psa? Potem mi to vse pove. Veliko je namreč raznoraznih prodajalcev psov, ki natvezijo novopečenim kupcem o 5. in 6. psu, ki ni dobil rodovnika in ravno ta bo sedaj njihov. Verjamem, da vam je to ona povedala ampak ste se pozanimali takrat, če ta zakon o odstranjevanju mladičev res drži? Verjemite mi, da ta zakon traja že od kar se je Slovenija osamosvojila. Enako sedaj velja tudi v drugih državah iz stare Yuge. In tega ne govorim na pamet. Bela01

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti