Medved v kletki

kozamurnik

sporočila: 2311

21. sep 2009 10:50

Biti nekje doma pomeni imeti lep, varen,prijeten dom- biti v kleti pa na žalost pomeni biti v zaporu!!!! . Kaj ni na Kulslo nobenega novinarja ali morda koga, ki dobrega novinarja pozna, pa naj objavi kak prispevek o "zadovoljnem medvedu"? In ali smo res tako nizko, da si moramo reklamo ustvarjati s pomočje nemočne živali (medved v kletki to prav gotovo je). Verjemite,časopisi zmorejo marsikaj! kozamurnik

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. sep 2009 10:51

japaja je napisal/a:
Menda zato, ker so medveda kot mladička našli in je zdaj on tam doma.japaja

Ja, zna biti - in čisto možno je, da tisti kaos celo zadostuje "minimalnim pogojem" navedenim v zakonodaji, ki ureja to področje.

ZZZiv

II. ZAŠČITA ŽIVALI

1. Reja živali

7. člen

Skrbnik živali mora živali zagotoviti: – bivališče, hrano, vodo in oskrbo na način, ki je glede na vrsto živali, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve primeren njenim fiziološkim in etološkim potrebam v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji; – svobodo gibanja, primerno živali glede na njeno vrsto, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve, ki preprečuje nepotrebno trpljenje; – dovolj prostora, če je privezana ali zaprta, glede na njene fiziološke in etološke potrebe v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji; – svetlobo, toploto, vlažnost, kroženje zraka, zračenje, koncentracijo plinov, higieno in intenzivnost hrupa v prostoru, kjer je žival, ki ustreza njeni vrsti in stopnji razvoja, prilagoditvi in udomačitvi, fiziološkim in etološkim potrebam ter predpisanim higienskim pogojem; – ločeno nastanitev nezdružljivih živali. Skrbnik živali mora preprečevati napake v reji, ki povzročajo tehnopatije in motnje v obnašanju. Če je opustitev iz prvega in drugega odstavka tega člena storjena naklepno in nastanejo posledice iz 4. člena tega zakona, se šteje, da gre za mučenje živali.

Če koga zanima več, je tule še

Odredba o bivalnih razmerah in oskrbi živali prostoživečih vrst v ujetništvu:

http://www.uradni-list.si/1/content?id=32820

Tole pa so standardi, ki jih Odredba določa za bivanje medvedov:

Medvedi

severni medved

rjavi medved

 

1-2

 

200xvišina*/50

150xvišina*/20

 

6

(Številke označujejo število živali, ki jih je dovoljeno zadrževati v predpisani minimalni velikosti prostora, desno pa je navedena predpisana minimalna velikost prostora).

 

Ja, tak'le mamo.

 

Mojca

neznan uporabnik

21. sep 2009 10:52

Tak odgovor sem dobila, ko sem vprašala, zakaj imajo medveda tam, kjer ga imajo. japaja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. sep 2009 11:07

japaja je napisal/a:
Tak odgovor sem dobila, ko sem vprašala, zakaj imajo medveda tam, kjer ga imajo.japaja

Verjamem, japaja. Ni bilo mišljeno kot nasprotovanje tvoji izjavi, le črno na belem sem hotela na primerih iz zakonodaje "prikazati", kateri so standardi za bivanje prostoživečih živali v ujetništvu.

Če torej predpostavljam, da je višina nekega rjavega medveda 180 cm, bi torej po zgornji formuli iz Odredbe (150x180/20) njegovo bivališče moralo meriti vsaj 13,5 m-ena stranica (če so mere v Odredbi v cm in če je mišljena s formulo dolžina ene stranice "kletke").

Če se to z bivališčem omenjenih medvedov ujema, mora pa absolutno ugotavljati pristojna inšpekcija in po potrebi ukrepati.

Vsekakor pa osebno zelo, zelo nasprotujem bivanju katere koli živali v takih razmerah, kot jih je opisal Hedonist. Divja žival, ki sama ni sposobna preživeti v naravi, sodi kvečjemu v posebno zavetišče v naravnem okolju s človeško oskrbo. NIkakor pa ne v gostilno ali kateri koli drug urbani kraj.

Mojca

neznan uporabnik

21. sep 2009 11:11

Ko sem prijavila soseda, ker je imel nemškega ovčarja v kletki 1,5 x 2 x 1,5 in prav nikoli, nikoli ga ni izpustil ven, sem prav lepo dobila po nosu. Po njihovih standardih (VURS-a namreč) je pes imel vodo in hrano, drugo pa jih ni zanimalo. Tudi to ne, da pes takrat, ko so ga le izpustili iz kletke (ker smo se pritoževali zaradi smradu in so mu koončno spucali kletko), dejansko ni znal več hoditi. Noge so mu opletale, ko da je zadet. Revček ubogi. Da ne izgubljam besed, koliko je prejokal, ko je bil cele dneve sam doma. Tako da, žal, ni bil moj odstavek prav nič odveč. Vseeno pa si želim, da bi se za te medvede zgodba končala drugače kot pa za omenjenega ovčarja. Čeprav si ne predstavljam, da bi tega medveda spustili nazaj v naravo. Bi bil sploh sposoben preživeti? Hedonist, kar pogumno v borbo. jancka

Vanilija  

član od: 18.8.2005

sporočila: 208

21. sep 2009 11:21

Nisem 100-odstotno prepričana, ampak zdi se mi, da je ta zgodba že bila "preverjena". Menda je inšpekcija ugotovila, da imajo medvedi dovolj prostora oziroma da njihove bivalne razmere ustrezajo zakonskim predpisom in to je to. Tako da razen množičnega bojkota omenjenega gostišča žal ne vidim kakšne rešitve za medote. Upam, da se motim. Vanilija

neznan uporabnik

21. sep 2009 11:24

Vidiš, tlele je en kup hakelcov - ali bi bil sposoben preživeti...? Spomnimo se samo ubogega Rožnika... Nič ni črno belo. Je pa zavetišče za prostoživeče živali v SLO menda samo eno edino? In za tega medveda je prepozno, ker v tistem zavetišču živali ne navajajo v na človekovo prisotnost, ravno zaradi tega, da jih kasneje lahko izpustijo v svobodo. Mi pa zdaj nehote prihaja v spomin ena druga tema o naših pasjih in drugih ljubljenčkih, ki so ravno tako zaprte, pa še ena tema, v kateri se govori o kletkah za v stanovanje, v katero spraviš ljubljenčka, da ti tačas, ko je sam doma, ne dela škode. Upam, da nisem dvignila prahu, to ni bil moj namen.. Pa še nekaj mi leži na duši: pri vsej skrbi za živali pozabljamo na skrb za sočloveka. (Ma ja, sej vem, ne vsi in ne vedno....le v razmislek..) japaja

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. sep 2009 12:36

Japaja, tema se lahko razvija kamor se pač, ampak psi lajajo, karavana gre dalje! če nič drugega, vsaj bojkotirati to gostilno, do tam je pa še dolga, dolga pot osveščanja ljudi....

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

21. sep 2009 12:45

Hvala vsem za mnenja, ste mi pomagali pri odločitvi kaj naredit. Naj še nekrat povem, nisem ne vem kako tenkočuten pri takih stvareh saj je obče znano jem meso od vseh možnih živali in pri tem nimam slabe vesti vendar pa sovražim vsako obliko mučenja živali. Tega v naši civilizirani družbi enostavno ne sme biti oz. se moramo truditi, da ga odpravljamo povsod ,kjer ga zaznamo. Imam pa večne dileme o tem ali naj prijavim nekoga zaradi nekega prekrška ali ne. Ponavadi se odločim za ne, saj je prijavjanje ljudi v mojem etičnem kodeksu zapisano kot nekaj slabega in se mi bo tako dejanje slej ko prej vrnilo ravno tako v slabem pomenu. Pa ne da bi se bal zase, enostavno se mi vsak tak nesrečnik po svoje smili, čeprav bi ga v tistem trenutku lahko zmlel v sončni prah. Ampak Vendelina Jr. mi je dala dober namig, sej sem tudi že sam mislil v tej smeri, bo izkoristil svoj poklicni status in bom dobil potrebne informacije o standardih ujetništva (matr kako je to grozna beseda) na direkciji VURS-a . Vas bom sesznanil kaj mi bodo odgovorili bo pa to podlaga za moje nadaljne ukrepe. Bomo probali osvoboditi ta dva uboga medveda. LP hedonist

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. sep 2009 12:59

Super Hedonist! Smo s tabo!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti