Kako skuhati dobro juho brez...

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

28. avg 2009 14:11

*petra* je napisal/a:
Hvala, Kaj pa samo zelenjavna juha?*petra*

 

Petro je verjetno zanimalo, kako se naredi zelenjavna JUHA ali Bouillon, kot ji rečejo Francozi.

Tukaj je samo en recept:

 

500 g šampinjonov

500 g šalotk

500 g korenčka

2 rdeči papriki

nekaj vejic peteršilja, 5 do 10, celih

5 vejic timijana

5 strokov česna

žlica olivnega olja

2 lovorjeva lista

0,5 litra paradižnikovih pelatov

2,5 litra vode

0,25 suhega belega vina

Sol, poper po okusu

Gobe (narezane na četrtine), šalotke (lahko neolupljene), korenček (narezan na 4 do 5 kosov), na koščke narezano papriko, peteršilj, timijan, česen in olje premešaš in v pečici na 220 stopinj v večjem pekaču pečeš 30 do 45 minut.

Pekač postavimo na štedilnik preko dveh vročih  kuhalnih plošč, prelijemo z vinom, pokuhamo kakšni 2 minuti, da s kuhalnico odstranimo vse delčke, ki so se prijeli na pekač.

Vse streseš v lonec za juho, doliješ vodo, pelate, lovor, posoliš, poporaš in kuhaš kakšnih 45 do 60 minut. Precediš in porabiš kot govejo ali kurjo juho.

 

 

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 28. 2009 14:15

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 28. 2009 14:21

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

28. avg 2009 14:32

Sicer nisem ljubiteljica čistih juh, ampak ob eni priložnosti sem naredila tole in je bila najboljša piščančja juha, kar sem jih jedla. Skuhala sem jo pravzaprav zato, ker sem rabila kuhano piščančje meso za kanapeje.

 

1 piščanec

1 večja čebula, narezana na četrtine

2 korenčka, narezana na 3 do 4 kose

1 steblo zelene,  narezane kot korenček

5 vejic peeršilja

5 vejic timijana

1 vejica koprca

5 do 6 strokov česna, neolupljenega, prerezanih na pol

1 žlička celega popra

sol po okusu

 

Vse sestavine damo v lonec za juho, dodamo 2,5 litra hladne vode in postimo, da "komaj vre" 3 do 4 ure. Počakamo, da se ohladi, posnamemo maščobo z vrha, odstranimo piščanca in juho precedimo.

 

 

 

 

Vanja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8698

28. avg 2009 15:23

Jaz za kurjo juho kupim četrtino ali polovico kure, obvezno mora bit zraven jetrica, želoček in nogice. Seveda, spet bogata zelenjava. Kuro kupim na tržnici (ali pa če dobim domačo). Ta piščeta, ki so zapakirana po trgovinah ne uporabljam za juhe.

Pravzaprav, po moje, najboljša juha je iz mešanice - goveji in kurji mesek.

 

Če pa hočeš rahlo juhico: v vodo daš 3 - 4 "bogate" kosti in veliko zelenjave, ven pride čisto dobra juhica.

 

Pozdravček!

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

28. avg 2009 16:15

vse o dobri juhi so povedali že predhodniki, jaz bi le dragički rada povedala, da imam eno čisto majhno ponvico, katero s pomočjo čopiča namažem z oljem in na tem opečem čebulo - je isto kot na električni plošči.

rrr

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8698

28. avg 2009 16:34

RRR, 

Veš kaj je meni že padlo na misel, da bi čebulo napičila na vilico in od spodaj žgala z vžigalnikom.

 

Pozdravček!

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 28. 2009 16:35

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. avg 2009 21:03

Poskusite kdaj po receptu za govejo juho skuhati juho iz ovčjega ali ne prav mladega jagnječjega mesa, seveda bolj slabih, torej malo mastnih delov (maščobo lahko potem seveda po želji odstranite, vendar ne popolnoma  vse, če hočete, da juha obdrži dober okus). V maščobi topne snovi so pač tiste, ki dajo bistven prispevek k okusu juhe. Fantastična je.

Če govejemu mesu dodamo kos kuretine in kakšno svinjsko kost, je juha tudi nekaj posebnega. Seveda je v dobri juhi nujen tudi luštrk.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 28. 2009 21:04

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

29. avg 2009 11:54

Na nekaj pa pozabljate: če že 'od nekdaj' uporabljate vegeto, kocke ipd., potem ste na ta okus navajeni. In enostavno se ti zazdi vsaka stvar brez okusa, če notri ni slavnega Na-glutaminata.

Atina

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

29. avg 2009 17:50

Na steklokeramiki opečem čebulo tako, da dam na ploščo 2x prepognjeno alu folijo, gor čebulo in na največji vročini pečem minutko ali dve. Je pa treba biti pazljiv pri odstranjevanju čebule, ker se folija na full segreje. Jaz sem že imela opečene prste na račun lastne neumnosti.

Julija

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

31. avg 2009 19:30

Meni je juha z opečeno čebulo veliko boljša kot tista v kateri čebula ni opečena. Kot RRR imam majhno ponove, v katero kanem, ampak res samo kanem kapljico olja in na tem olju opečem čebulo, ki jo narežem na lunice. Ko je primerno opečena jo dam v juho. Po moje ima taka juha boljši okus in tudi barvo. Je pa res kar pravi Atina - kdor je navajen na Vegeto, jušne kocke in podobno, mu bo vsaka juha skuhana brez teh dodatkov delovala prazno, pa čeprav je še tako dobra. Treba se je privadidi novemu okusu. Tudi v zelenjavne minešte in juhe dam vedno drobno sesekljano in svetlo prepraženo čebulo, mogoče na koncu še kakšen strok česna in to da mineštri ali juhi res dober okus. Dobro juho naredijo tudi nekatere zakuhe - npr palačinke oz. fritati. Tudi ribano kašico ali pa rezance najprej skuham v osoljeni vodi, še dokaj čvrste odcedim, na hitro oplaknem pod toplo vodo (da gre ven ves škrob) in v te tople rezance dodam majhen košček masla. Seveda je potrebno juho prej posneti, da potem ni premastna. Zakuho potem vložim v čisto juho tik preden serviram. Da odličen okus. tedyka

kozamurnik

sporočila: 2311

1. sep 2009 5:37

Moja mami skuha tako juho, da bi jo angelci jedli: takole jo delam po njenem receptu: - meso najmanj treh vrst(velik del je goveje,potem kurje,pa malo ampak res malo svinjskega, goveji rep ,kost). -Od zelenjave: čebulo ,ki jo popražim, pa tudi malo olupka za lepo barvo, peteršiljevo korenino, majhen,ampak res majhen košček zelene,korenček,par zrn celega popra,muškat,grobo sol. Nikoli ne dodam listov zelenjave z močnim okusom,ker prevladajo, nekateri tudi potemnijo juho. Tudi paradižnika ne dam, ker se mi zdi,da je juha naslednji dan kiselkasta ,pa čeprav je na mrzlem. Potem dam juho v hladilnik in posnamem maščobo,ki se naredi na vrhu. Seveda ne sme manjkati doma narejena zakuha. kozamurnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti