Vlaganje zelenjave

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

26. sep 2009 21:47

rimljanka je napisal/a:

terakota je napisal/a:
Pozdravljeni!  No, češnjevce sem dodobra osušila, naoljila z olivnim oljem, solila z grobo soljo, dodala narezano svežo baziliko, česen in v vsak kozarec rezino limone. Do tu vse lepo in prav, tudi vakum je bil dobro narejen, samo seveda so med gretjem v vodi se skuhali in spustili za pol kozarca vode. Okus je dober, so pa ja, kot kuhani paradižniki, glavna ideja tega recepta pa naj bi bila, da jih pozimi dodaš kot sveže. Se bo tisto kar gleda iz vode pokvarilo? Ima kdo idejo ali bi recimo v pečici za 10 min na recimo 80 stopinj napravili vakum in ne bi spustili soka, se ne bi skuhali, pa vendar ostali čez zimo? Drug ponesrečenec je bil stročji fižol. Nafilala sem ga v kozarce ter zalila s solnico, zaprla, postavila na glavo in v deko do drugega dne-le da je bilo zjutraj vse mokro okoli njih, tudi en kozarec se ni dobro zaprl in ne razumem kaj sem napravila narobe? Vse ostalo mi je namreč dobro zaprlo in nič ven steklo, tako, da sem mogla vsega proč vreči (pravzaprav jih je moj z kozarci vred, hmmm). Sem pa nalila vode skoraj čisto do vrha, je bilo morda preveč in jo moram manj? terakota

 

Glede paradižnika: jasno, da paradižnik NE MORE ostati nespremenjen. Popolnoima nič ni narobe z njim, s takom, kot ga imaš. In takega pač uporabiš, kot bi uporabila svežega. Ne razumem pa stavka, ki sem ga v tvojem zapisu podčrtala.POopolnoima skregano z vsako fizikalno-kemijsko-biološpko zakonittostjo, veš.

Če je en kozarec spustil ker ga nisi dobro zaprla, si seveda naredila narobe to, da kozarca nisi dobro zaprla. In zakaj potem zmetati stran VSE kozarce, vsebino IN kozarce?

Morda bi ti svetovala, da se ne lotevaš 10 različnih shrankov naenkrat, saj si začetnica....... Ne razumam tudi, kaj pomeni, da si dala v kozarec fižol (a surov>????) in da si zalila s solnoico. Kaj je to? Solnica je zame posoda za sol.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
hehehehe, sem se še jaz nasmejala:))) Najprej hvala za odgovor, potem pa po vrsti: glede paradižnika, odkrila sem recept za vložen paradižnik brez vode, kisa, olja, česarkoli-samo napolniš kozarce z (v tistem receptu narezanem) paradižnikom, posuješ z soljo na debelo in pasteriziraš. No, na sliki iz recepta je bilo razvidno, da kljub pasterizaciji ta ni spustil vode, moj pa je in to precej, zato sprašujem koliko temperature je dovolj, da kozarci napravijo vakum in bi se izognila kuhanju zelenjave? Če je pa še sedaj moje vprašanje žalitev za kemično-biološke procese, potem bom pa kar odnehala:))) Pri fižolu sem ugotovila čez dober dan, da je vsak od 15-ih kozarcev spustil, res pa sem jih zalila z slanico(in ne solnico seveda!) do vrha in moj dragi, ko je videl tisto poplavo je enostavno vse proč zmetal, baje, da je zadeva že imela vonj in zato je šla tudi deka...ahh, ja... Sem pa jih nafilala surove, ja...sem domnevala, da bodo tako bolj hrustali, kot kumarice:), oz. vsaj ne bodo spacani, kot jih včasih jem od drugih. Sem pa oseba, ki bi rada vse naenkrat in v najkrajšem času ugotovila kaj ji leži in kaj ne: no, pri marmeladah sem se že našla! pozdrav! terakota Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 26. 2009 21:48

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

26. sep 2009 22:03

Terakota, toto probaj vložit, nemreš zgrešit: VLOŽEN FIŽOL PO MojO: V eni rengli dušiš cca. 1,5 do 2 uri naslednje zadeve: 2 dcl belega olja 5 velikih čebul (najprej popražiš na olju, tudi papriko) 1,5 kg paprike (zelene, rumene, rdeče - kake češ, lahko vsake nekaj) 4 dcl kisa za vlaganje 4 žlice sladkorja 1 žlica soli 1,5 kg paradižnika Dodaš 3 kg fižole (stročje, sveže luščene ali kombinacijo), kuhane vsako posebej v slani vodi. Vse vkup prevreš, da je vroče (če je potrebno, dodaš 2 dcl vrele vode) in daš v vroče kozarce, takoj zapreš, kozarce zaviješ v krpe, koce... in drugi dan pospraviš v špajzo. Iz tote mase dobiš 8 kozarcof po 0,75 l tumpika

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

26. sep 2009 22:13

tumpika je napisal/a:
Terakota, toto probaj vložit, nemreš zgrešit: VLOŽEN FIŽOL PO MojO: V eni rengli dušiš cca. 1,5 do 2 uri naslednje zadeve: 2 dcl belega olja 5 velikih čebul (najprej popražiš na olju, tudi papriko) 1,5 kg paprike (zelene, rumene, rdeče - kake češ, lahko vsake nekaj) 4 dcl kisa za vlaganje 4 žlice sladkorja 1 žlica soli 1,5 kg paradižnika Dodaš 3 kg fižole (stročje, sveže luščene ali kombinacijo), kuhane vsako posebej v slani vodi. Vse vkup prevreš, da je vroče (če je potrebno, dodaš 2 dcl vrele vode) in daš v vroče kozarce, takoj zapreš, kozarce zaviješ v krpe, koce... in drugi dan pospraviš v špajzo. Iz tote mase dobiš 8 kozarcof po 0,75 l tumpika
Tumpika, hvala, ker točno to rabim in vedno iščem pripis: recept, ki vedno uspe! Sem se pa spomnila, ko si napisala, da nalivaš v vroče kozarce, da jaz nisem in recimo pradižnik je prišel ok, fižol je pa spustil na celi črti-morda bi mogla pa še kozarce pogreti? Hm, ampak že tako so bile predpiprave tiste ta najbolj obsežne: prekuhavanje kozarcev in pokrovčkov, a potem je potrebno še enkrat pred polnjnjem kozarecv jih pogrevat? Uff, tole pa zahteva celega človeka vidim, potem bi bilo najbolj praktično, če jih med kuhanjem in pripravo shrankov pogreješ v pečici... pa lahko noč! terakota

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. sep 2009 8:32

terakota, če boš nalila slanico na SUROV fižol, se ti bo v vsakem primeru pokvaril, verjemi.

Morda bi bilo dobro, da bi si razjsnila, kaj pomeni izraz pasterizacija.

http://www.google.si/search?hl=sl&source=hp&am

Brez nje ne gre, verjemi. Razen, če izbereš zamrzovanje ali sušenje kot način konzervacije hrane.

rimljanka - zasebno mnenje

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

27. sep 2009 13:02

rimljanka je napisal/a:

terakota, če boš nalila slanico na SUROV fižol, se ti bo v vsakem primeru pokvaril, verjemi.

Morda bi bilo dobro, da bi si razjsnila, kaj pomeni izraz pasterizacija.

http://www.google.si/search?hl=sl&source=hp&q=past

Brez nje ne gre, verjemi. Razen, če izbereš zamrzovanje ali sušenje kot način konzervacije hrane.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Ha! Sem ugotovila že vmes, da je res kot praviš! Čeprav razumem kaj je pasterizacija, kaj je pasterizacija v praksi pri različnih vrstah zelenjave in sadje je pa nekaj drugega. Recimo zakaj moja tašča napravi odlične kisle kumarice tako, da jih vloži popolnoma surove, prav tako paprike, jaz pa fižola ne smem vložiti surovega? Se mi zdi pa najbolje, če bi našla kakšno razpredelnico recimo koliko časa moraš pasterizirat določeno vrsto zelenjave, jo je potrebno prej skuhati, prekuhati in podobno..grem v ponedeljek v knjižnico in upam, da imajo kakšno dobro knjigo o tem, druga varianta je, kot mi je zgoraj odgovorila tumpika, da delam po preverjenih receptih in tako sčasoma pridobim občutek. Vsekakor pa hvala za nasvete tu gori! terakota

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. sep 2009 14:28

Veš, kumare in paprika so konzervirane s kisom, pa skoraj nič beljakovin nimajo....s fižolom je drugače. Ima precej beljakovin (bolj, kot je zrnat, več jih ima), pa še zalivanje s slano vodo je vse kaj drugega kot s kisom.

V knjižnicah se zanesljivo najde kar nekaj ustrezne literature...... Samo prevrjeni recpeti ne zadoščajo, če se jih ne držimo....vsekakor tudi pri količinah, časih. In ni recepta, ki bi VEDNO uspel, verjemi.

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

27. sep 2009 20:51

rimljanka je napisal/a:

Veš, kumare in paprika so konzervirane s kisom, pa skoraj nič beljakovin nimajo....s fižolom je drugače. Ima precej beljakovin (bolj, kot je zrnat, več jih ima), pa še zalivanje s slano vodo je vse kaj drugega kot s kisom.

V knjižnicah se zanesljivo najde kar nekaj ustrezne literature...... Samo prevrjeni recpeti ne zadoščajo, če se jih ne držimo....vsekakor tudi pri količinah, časih. In ni recepta, ki bi VEDNO uspel, verjemi.

Našla par knjig v svoji knjižnici ...vau, to je pa že na pogled božansko! Sem bila v večih trgovinah in nisem dobila tistih kozarcev z gumicami, ki delujejo tako pristno domače, upam, da jih še je najdem v tem tednu...čisto drugače pride...Kakorkoli, najbolje, da se zakopljem v literaturo:)) terakota

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti