Recesija in plače

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. maj 2009 7:15

Ne, mišljeno je točno tako, kot je napisano. V anonimnosti je blazno veliko junakov, za šankom tudi, vrealnosti jih je pa vražje malo. Večina ljudi se nikoli ni upalo uprati niti čatotu v vojski niti najbolj nepomembnemu vodji in zlasti so bili tiho v službi in so imeli blazno veliko razlag za to, samo o svoji strahopetnosti niso nič rekli. Če se je kdo v temle našel, j****ga, truht hearts. Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. maj 2009 7:39

Vendy, sweet heart, če bo prilika lahko o mojem podrepništvu ( ali anonimnem junaštvu ) kakšno rečemo, sedaj na forumu ni priložnost. Dalo bi se pa poiskat kakšen zapisnik partijske celice v fabriki v kateri sem bil zaposlen ( pa ne o vodenju mladincev po poteh AVNOJA, kot je to primer z  " ljubljenim voditeljem " ). Ravno tako, naj še povem, da sem pokojnino zaslužil v lastnem podjetju ( pa kapitalizem dobro poznam tudi s te strani ). Lepo se imej še naprej.

ežoj

neznan uporabnik

25. maj 2009 8:13

Takole mimogrede, ali mi lahko kdo pove, kaj konkretno je v zadnjih tednih kdo naredil za boljši svet? Pa da ne bo izpadlo kot duvanje recimo, lahko uporabite "znanca od znanca" ali pa "sina od soseda". Pa čisto nič nisem ne cinična, ne sarkastična, ne otročja, res me zanima. No, saj vem, odgovor je lahko tudi "kva te pa briga?!" japaja

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

25. maj 2009 8:29

Vendelina jr. je napisal/a:
Ne, mišljeno je točno tako, kot je napisano. V anonimnosti je blazno veliko junakov, za šankom tudi, vrealnosti jih je pa vražje malo. Večina ljudi se nikoli ni upalo uprati niti čatotu v vojski niti najbolj nepomembnemu vodji in zlasti so bili tiho v službi in so imeli blazno veliko razlag za to, samo o svoji strahopetnosti niso nič rekli. Če se je kdo v temle našel, j****ga, truht hearts.  Vendelina jr.

To se pa zelo strinjam. V Sloveniji je še posebno veliko junakov za šankom, ker je precej ljudi za šankom in vsi so junaki, v resničnosti pa... Zato se bojim da bo pri nas kapitalizem trajal dlje, ker naš narod lahko bolj tlačiš kot denimo francoskega, kjer se vsi na oblasti dobro spominjajo in zavedajo, kako so rezali glave. In jih lahko spet. Lahko primerjaš tudi demonstracije v Franciji in demonstracije pri nas.

Jernej - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. maj 2009 9:47

@ežoj gospodarska rast in kapitalistična ideja sta sicer povezani, vendar je gospodarska rast v primerjavi s kapitlizmon prastar koncept. kapitalizem kot ideja se je pojavil šele z industrijsko revolucijo v 19. stoletju, ko je meščanski sloj prevzel vajeti kapitala v svoje roke. prosim ne mešaj sliv in jagod. verjamem, da je kapitalizem v zadnjih vzdihljajih in da potrebujemo takoj nek drug sistem, ki bo socialno odgovoren in trajnostni, saj se kapitalizem ni izkazal za takega. gospodarska rast pa je nedvomno direktno povezana z razvojem civilizacije in je brez nje, ne bi bilo. in upam ežoj, ta tvoje poznavanje kapitalizma in ekonimije ne temelji samo na eni žepni knjigi, pa čeprav zelo dobremu opisu stanja. ;) borza, zavarovalnica in banka pa niso nič slabega, slabi so samo ljudje, ki so jih upravljali v gonji za čimvečjimi dobički v ponixonovem liberaliziranem trgu kapitala. @japaja saj ni težko naredit nekaj za boljši planet, če vse recikrliraš, voziš varčen avto na varčen način, skrbiš za porabo energije in uporabljaš obnovljive vire za vsaj tretjino porabe, si naredil veliko in pri vsem tem, je to našteto tako enostavno, da ne morem verjet, da je tako težko prepričat ljudi, da je to edino pravilno. @jernej tudi ti si po definiciji lastnik kapitala in tako na strani, ki lahko največ naredi za boljši svet... in btw prav francoska revolucija s slikovitim sekanjem glav je odprla prosto pot kapitalizmu. @vendelina jr. saj sem nazorno pokazal kaj pomeni solidarnost v resničnem življenju, ko se je treba borit za skupno dobro... kaj bi pa ti naredila v tistem primeru? se borila zase ali za vse? in se seveda strinjam o junakih za šankom ampak če ne drugega imaš možnost vsaj vsake 4 leta it na volišče in izrazit svojo voljo. in kaj ostane naplahtani množici? doker imajo kruha in iger ne bo nikakršnega upora. kapital je v 200 letih vpet v vse pore odločanja. sveta itak ne vodijo države ampak korporacije... pri nas če prideš s kakšno levo idejo (ker desničarji so po definicij za prost trg kapitala in dela) te tako kot hudiča čakajo s križem. kapital operira z veliko denarja in edino, kar ostane, je da ga stimuliramo ali prisilimo, da denar vrača nazaj v družbo. cellnet

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. maj 2009 9:58

japaja je napisal/a:
Takole mimogrede, ali mi lahko kdo pove, kaj konkretno je v zadnjih tednih kdo naredil za boljši svet? Pa da ne bo izpadlo kot duvanje recimo, lahko uporabite "znanca od znanca" ali pa "sina od soseda". Pa čisto nič nisem ne cinična, ne sarkastična, ne otročja, res me zanima. No, saj vem, odgovor je lahko tudi "kva te pa briga?!" japaja
Precej članov Kulslo je pomagalo, ko je zagorelo v samskem domu in so delavci, pretežno iz Bih, ostali brez vsega (že itak niso imeli veliko, nekaj oblek pa pak radio in tv). Zame je to pomoč za boljši svet. Ker tega ne moremo vreči s tečajev, lahko pa posamezniku olajšamo življenje. In zame je to spreminjaje sveta. Po logiki, da se tudi tisoč kilometrov dolga pot začne s prvim korakom. Mamamia mamamia

neznan uporabnik

25. maj 2009 10:16

cellnet, tako enostavno pa spet nisem mislila. smeti, avto, reciklaža.. se mi zdi, da to nekako že laufa? (iz dana u dan u svakom pogledu...) kar sem imela v mislih, je: proti pohlepu (magari tudi svojemu lastnemu, kdo ve?) za večjo solidarnost (čeprav je to včasih podobno tistemu čuvenemu talanju rib namesto naučiti nekoga ribe lovit..) no, pa ko smo ravno pri tem, a je kdo v zadnjem času koga naučil ribe lovit ali je to svojo veščino ljubosumno držal zase? tako, nekaj v tem smislu.. japaja

neznan uporabnik

25. maj 2009 10:32

ja, mamamia, hvalabogu smo slovenci res pripravljeni pomagat, to in še marsikaj drugega imam rada pri nas. seveda je to korak v boljši svet (no, če bi bila picajzlasta, bi rekla da to itak ni korak naprej ampak samo popravljena škoda in vzpostavitev nulte točke. pa ne bom picajzlasta!), v mislih sem imela pravzaprav nekaj bolj delikatnega. drugač pa ja, ko so bile pred leti poplave v savinjski dolini, smo povabili neko deklico k sebi na "počitnice", seznam takih otrok je bil objavljen v eni od humanitarnih organizacij, v času yugovojne nekaterim izbeglicam ni bilo treba plačati slik za dokumente, ki so jih potrebovali za nadaljno pot, pa sredi noči se nismo skrili, ko so na ulici pretepali v maniri 10 na enega nekoga, ki ni važno a si je to "zaslužil" ali ne ampak to se ne dela in pika! in neverjetno, kaj srčnost v takem primeru naredi.. ma brez veze, sem odbluzila na skrajni rob samohvale. ne bit tko občutljivi, no? na koncu koncev sem vprašala tudi zato, da dobim kakšno novo idejo. japaja

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. maj 2009 10:41

@japaja začne se z malimi stvarmi in za boljši planet ni boljšega kot našteto. če bi bilo tako enostavno zakaj potem ni izvedeno? kyotski protokol predvideva 5% zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, ki do direktno povezani z naštetim za boljši jutri, pa ga nikakor ne bomo uresničili... na cesti je bolj malo varčnih avtomobilov. vsi divjajo po avtocesti (to me ne skrbi zaradi varnost, temveč zaradi porabe goriva). kaj še? koliko ljudi pa ima doma varčne žarnice in vse varčne stroje ter pridobi 30% energije iz obnovljivih virov? za to se moraš kar potrudit, verjemi ;) tisto o smeteh, pa prosim, če smeti niti ne odvžemo v kanto, kaj bomo šele z recikliranjem... aja, ti bi take stvari, svoje znanje delim z vsemi, skrivat znanje se mi zdi največja nevrednota, pa vzdržujem in šolam nekaj afriških otrok, pa za dobrodelne akcije tudi darujem, kadar presodim v smislenost le teh. nenazadnje sem odgovoren delodajalec, ki ne izkorišča svojih delavcev. izogibam se potrošništvu in zaupam nasvetu svoje babice, da nisem tako bogat, da bi lahko kupoval poceni. verjamem v trajnostni razvoj zato vlagam denar v projekte, ki sledijo načelom trajnostnega razvoja. vlagam v mlade ljudi, ki si zaslužijo priložnost. res pa da nikoli ne dam niti centa beračem, cerkvi in vsem, za katere mislim, da bi ga lahko zaslužili sami. cellnet

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

25. maj 2009 10:46

ne bom modrovala o ozadju kapitalizma in o recesili, napisala bom nekaj dejstev, ki so se izkazala v zadnjem času.

Delodajalci kršijo pravzaprav vsa pravila, ki naj bi veljala v pogodbenem razmerju do delavcev v naši državi: ne zagotavljajo ustreznega varstva pri delu, zaščitnih sredstev. Delavce silijo v suženjsko delo, kar pomeni, da morajo delati veliko ur brezplačno. Naloženega dela ne morejo opraviti v 8 urah, zato morajo delo podaljšati, kar se pogosto zgodi, ko odpustijo delavca, ki je delo delal pred tem. Kršijo so pravila nadurnega dela, ki je v IZJEMAH točno določen. Delavcem neutemeljeno znižujejo delovni čas, višino plač. Nadomestila stroškov dela ( malice, prevoz na delo ipd.) neutemeljeno znižujejo ,ali celo ukinjajo. Neurejeni so tudi pogoji glede letnega dopusta, ki mora biti planiran tako, da ga delavec lahko izrabi v tekočem letu. Delavce prisilijo, da se dopustom odpovejo.

Omejujejo pravico do izobraževanja, ker ne odobrijo dopustov. Delavcem nalagajo plačevanje nekakšnih škod, ki nimajo podlage niti v aktih, niti v ustreznih predpisih.

Plače zamujajo, izplačujejo se bonih raznih podjetjih. Pravica do regresa v gotovini je postal privilegij nekaterih družb.

Delavci živijo v stalnem strahu, da jih bodo odpustili, da jim ne bodo podaljšali pogodb. Pogosto se dogaja, da po odpovedi sploh ne dobijo več plače. Za kazen.

Včasih mislim, da sem spoznala že vse hudo, kar se dogaja ljudem, pa me kako vprašanje na ZS še vedno preseneča.

V naši družbi je izostala vloga sindikata, ki opravlja svojo nalogo predvsem v  javnih službah.

Ni mi jasno, kako je mogoče. da menedžerji, ki se nenehno potikajo po raznih seminarjih ( in teh je ogromno), pričakujejo, da bodo prestrašeni, podplačani in ponižani delavci najboljše delali.

Razlika med zahodom in nami ni samo v višini nedostojnih plač in nedostojnih menedžerskih plačah, razlika je v nadoru, ki ga predstavljajo inšpekcijske službe in sindikat.

 

V zadnjih letih niso povečali števila delovnih inšpektorjev, da bi lahko spremljali delo na črno, nadzorovali kršitve delodajalcev. Praviloma so ti postopki neučinkoviti, predolgi. Delodajalac pogosto izčrpa podjetje, izrazni račune, tako da ni mogoča nobena iztrejava. Brez težav in s pomočjo države ustanovi novo podjetje, dobi stimulacijo za nove delavce in zgodba se ponovi.

Kazni za kršitelje so neučinkovite, ker se inšpektorjev nihče ne boji. Bojijo pa se delavci, ki si ne upajo iskati svojih pravic.

Na Delovnih sodidiščih se zmanjšuje število zadev. Koz zanimivost naj povem,d a je nov Zakon o delovnih razmerjih, ki velja od leta 2003 prinesel delodajalcu olajšanje: odpuščenega delavca ni potrebno ponovno zaposliti, če sodišče oceni, da so porušeni medsebojni odnosi ( će je zadeva na sodišču, so najbrž porušeni), sodišča presojajo nerazumno dolgo, tudi desetletje. O odškodnini delodajalca ni vredno izgubljati besed.

Odvetniki so dragi, preverjeno zaračunajo bistveno preveč, brezplačna pravna pomoč je čedalje težje dostopna. Za sodni spor v običajnem postopku stanejo odvetniške storitve nekaj tisoč evrov. Delodajalci se norčujejo iz sodišča. Kazni pa praktično nobene.

To ni filozofiranje o ekonomskih podlagi kapitalizma in recesije, to je dejansko stanje. Žal tega vidim veliko in preveč.

Kdaj drugič pa o razmetavanju denarja za pomoč brezposelnim, ki ga poberejo podjetja, ki imajo edino korist od tega denarja. Kontrole pa nobene, brezposelni se ne upajo pritožiti niti nad nesramnimi referneti na Zavodu, kaj šele na kak bedast program, ker jim nenehano grozijo, da jim bodo vzeli pravice. Tokrat grozijo delavci Zavoda za zaposlovanje, zato tudi tu ni pritožb. Če pa se kdo pritoži, potem sledijo sankcije. Pa o tem drugič.

 

 

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti