Mlekomat

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. nov 2009 23:03

Atina, jaz ga 1,5 l plačam 1€, manj ne morem dati, ker vem, koliko je dela z njim (oz. s kmetijo).

rimljanka - zasebno mnenje

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

13. nov 2009 23:09

Mi ga imemo po 40 centov, kar je malo več kot smo ga dobili plačanega v mlekarni lani(lani okoli 35 centov, letos pa zelo sramotno plačajo-le okoli 27 centov za liter za isto kvaliteto kot lani), ker tisti ki hoče vedno da 50 centov ali več. Še nikoli v zadnjih 2eh letih nam stranke niso dale manj kot 50 centov za liter. Pa kolikor vem od naših vaščanov ga imajo po 50 centov. Ampak zanimivo, da prodaja mleka na domu (vsaj v naši vasi) zelooo upada. Včasih smo imeli okoli 5 litrov mleka na dan za stranke, zdaj je pa bolj vezano na sezono-kisanje. 2 leti nazaj sem jaz očetu predlagala mlekomat, pa se mi je smejal. Zdaj, pa mi niti omeni ne mlekomata, ko vidi da nisem imela slabe zamisli. LP, pe3ca

neznan uporabnik

14. nov 2009 12:04

Za kisanje mleka iz mlekomata je potrebno mleko segreti na približno 35 stopinj (po besedah lastnika mlekomata na otvoritvi). japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. nov 2009 13:22

japaja je napisal/a:
Za kisanje mleka iz mlekomata je potrebno mleko segreti na približno 35 stopinj (po besedah lastnika mlekomata na otvoritvi). japaja

Ni mleko iz mlekomata nič posebnega, to je za vsako mleko enako. Če je temperatura taka, se pač bakterije hitro množijo in mleko se hitro skisa.....

rimljanka - zasebno mnenje

neznan uporabnik

14. nov 2009 13:33

Res je, ja, samo če greš h kmetu po mleko in ga prineseš domov in daš kisat (nekam na vrh kredence), niti ne pomisliš, da ga je treba ekstra pogreti. V mlekomatu je pa fino ohlajen. Pa tudi se mi zdi, da se v kakšni plastiki mleko slabo skisa (če se), najboljše so keramične latvice ali porcelan, s steklom nimam izkušenj. Meni se mleko skisa brez cepljenja (čeprav nekateri pravijo, da to ni kislo mleko ampak "pokvarjeno"). Skratka, fino je, da imamo mlekomate in da naši kmetje nekaj malega zaslužijo, saj počasi bomo prišli do tega, da moramo sebe podpirati, v nasprotnem primeru lahko rečemo adijo.. (Je menda Bora Čorba - nisem prepričana - enkrat izjavil: "*ebeš državu koja ne može sama sebe prehraniti"... No, lahko je mislil tudi kaj drugega, ne vem..) japaja

zajc  

član od: 13.11.2009

sporočila: 5

14. nov 2009 16:00

Res je, če je v prostoru stalna temperatura 25 stopinj ali več, se mleko hitro skisa (dan do dva), pri nižjih temperaturah pa potrebuje več časa, kislo mleko pa pridobi grenek priokus, prav tako smetana, ki se nabere na vrhu. Ker danes večina kmetov uporablja za molžo tako imenovane mlekovode, priteče mleko od krave po ceveh naravnost v hladilni rezervoar, kjer se zelo hitro ohlaja, je že kar problem kupiti še toplo mleko. Zato vam svetujem segrevanje mleka na 35 - 40 stopinj pred kisanjem. Probleme s kisanjem mleka od jeseni do pomladi imate vsi tisti, ki stanovanja segrevate samo takrat ko ste doma, ali pa ponoči zmanjšujete temperaturo pod 20 stopinj. Surovo mleko je živa stvar, z nižanjem temperature pa na nek način umira, prav tako s prekuhavanjem, pasterizacijo, da ne govorimo o sterilizaciji, ko mleko sploh ni več mleko, ampak le bel napitek, v katerem je bore malo tistega, kar naj bi v mleku bilo, se pa zato ne pokvari in je dalj časa obstojno. Največ hranilnih stvari pridobimo z uživanjem surovega mleka. Za primerjavo naj vam povem, ko sem pred nekaj leti poslušal neko oddajo o mineralih, ki jih človek potrebuje za normalno funkcioniranje, je predstavnik podjetja, ki v lekarnah prodaja tablete kalcija, magnezija itd izjavil, da toliko kalcija, kot ga človek dobi z zaužitjem 2 dcl surovega mleka, pridobi iz tablet šele po njihovi enomesečni konzumaciji. Kalcij in vse ostale snovi, ki so v mleku so naravne, nastale v telesu krave in jih človeško telo z lahkoto presnavlja in pravilno izkoristi, saj je temperatura človeka podobna temperaturi govedi (krav). Zato vam svetujem uživanje surovega mleka in sproten nakup pri kmetu ali na mlekomatu. VSAKA HRANA KI JI ČLOVEK PODALŠUJE SVEŽINO JE ENOSTAVNEJŠA ZA UPORABO, AMPAK MANJ ZDRAVA ZA TELO. LP Zajc PS še na nekaj bi spomnil glede kisanja mleka. Včasih so naše babice mleko vedno kisale v lončenih posodah, so pravile, da se mleko najbolje kisa. Na planšarijah in še v marsikaterem gospodinjstvu takšno posodo uporabljajo še danes. Lončena ročno izdelana posoda, sploh, ko se že malo olušči glazura je tudi porozna. Zato v porah sten ostajajo tudi mlečno kislinske kulture, ki povzročajo kisanje mleka. Kisanje je hitrejše, kislo mleko pa zato okusnejše. Podoben učinek dosežemo tudi z žlico ali dvema kislega mleka ali pa jogurta. Pri jogurtih moramo vedeti, da bo naše kislo mleko imelo od sprva podoben okus, potem pa z vsako nadaljnjo uporabo kislega mleka kot dodatka kulture, manj in bo bolj podobno pravemu kislemu mleku. Pri hranjenju surovega mleka v hladilniku bi opozoril še na eno stvar. Surovo mleko se zelo hitro navzame tujega vonja, včasih s tem celo priokusa, zato če ga hranite v hladilniku v loncu, da lahko z njega naslednji dan posnamete surovo smetano, ga POKRIJTE. Kdor tega ne verjame, naj naredi enostaven preizkus: postavite lonček nepokritega mleka in malo kislega zelja na krožnik, skupaj na polico v hladilnik, lahko uporabite tudi zelo zrelo banano... Naslednji dan poskusite okus mleka iz kozarčka. Prosim za komentarje preizkusov!!! zajc Sporočilo je spremenil(a) zajc dne 14.nov 2009 16:54

Desanka  

član od: 15.6.2007

sporočila: 134

14. nov 2009 16:46

1. kisala sem v lončeni posodi 2. mleko sem postavila na rob štedinika v kuhinji (kurimo na trda drva, skozi cel dan) 3. nočna teperatura se v hiši ne spusti pod 23 stopinj 4. dodala nisem nobenih kvasovk - nič 5. vonj mleka je bil skisan, ne pa kisel... (dvomim, da bo kdo razumel, ampak upanje ostaja). 6. mleko sem iz mlekomata prinesla domov, ga nalila v lončeno posodo, katero sem prej z vročo vodo splahnila (pomeni, da je bila posoda topla) in jo odložila na poličko ob štedilniku 7. mleko, kupljeno pri kmetu se mi je pred meseci normalno skisalo Dopuščam možnost, kot je ena od predhodnic napisala da zaradi podhladitve mleka postanejo tudi bakterije (ali kvasovke) ki so potrebne za kisanje mleka bolj lene. Desanka

zajc  

član od: 13.11.2009

sporočila: 5

14. nov 2009 17:02

"Podhladitev" je manjši problem, kot pa pomanjkanje kvasovk v prostoru zaradi nižje temperature ozračja. Še vedno se mleko najlepše skisa poleti. Tudi vaše mleko bo skisalo le dalj časa potrebuje, še nekaj ur, če ga niste med tem že preveč pretresli ali premešali. Tudi moderna čistila in pomivalni stroji so vzrok za skoraj sterilno posodo, tudi lončeno. zajc Sporočilo je spremenil(a) zajc dne 14.nov 2009 17:05

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. nov 2009 17:19

Desanka, kvasovk seveda NE SMEŠ dodati, mleko kisajo bakterije mlečnokislinskega vrenja.

Rekla bi, da je bilo mleko (iz vimena teče pri molži direktno po cevi v posode, kjer se hladi), tako čisto (je imelo tako malo mlečnokislinskih bakterij, pa seveda tudi nekaj ostalih, ki se lahko enako hitro razmnožujejo in ni majo nujno ugodnih vplivov na mleko.

Če si mleko kupila pri kmetu, ki molze sicer na stroj, pa se mleko ne hladi takoj, se seveda bakterije, ki z vimena zaidejo v mleko, takoj razmnožujejo. Nasploh je poleti povsod več bakterij, ki kisajo mleko, ker je pač topleje.

Skratka, kupi eno navadno kislo mleko (ki ima prave bakterije, jogurt ima druge), dodaj na 1l mleka recimo pol lončka, dobro premešaj, postavi na toplo in pokrij. Bo nastalo pravo kislo mleko, sem prepričana.

Kar se tiče tega, da se mleko in kislo mleko navzameta vonjav, se povsem strinjam, sploh, ker je na vrhu smetana, maščobe pa šeposebej dobro vpijajo močne vonjave, ker se v njih topijo marsikatere snovi, ki i majo vonj.

 

rimljanka - zasebno mnenje

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

14. nov 2009 17:32

Ne vem, če je bilo že omenjeno, ampak mlekomat imajo tudi v Leclercu (Lj). Mami ga tam kupuje in naredi odlično kislo mleko. Preizkušeno včeraj

stana

Sporočilo je spremenil(a) stana.r dne 14.nov 2009 17:33

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti