Mlekomat

zajc  

član od: 13.11.2009

sporočila: 5

13. nov 2009 12:56

elaphus je napisal/a:

V Litiji je tudi mlekomat, zraven trgovine KZ. Poleg mlekomata je avtomat za steklenice, če svojoo pozabiš doma. Ali mi kdo lahko pove - jaz mislim, da je mleko v mlekomatu prav tako pasterizirano, kot v trgovini in ga brez dodatka kislega mleka ne morem kisati. Imam prav? Če pa je tudi homogenizirano, ap ne vem. Ima kdo kaj informacij s tem v zvezi?

Aja, na tem mlekomatu je na vrhu napisan ime in priimek ter naslov kmeta, ki oddaja mleko v mlekomat. Ko sem se prejle peljala mimo, sem videla, kako so polnili cisterno v mlekomatu. Zanimiva reč!

lp

cervus [kaca]
Pozdravljeni vsi ljubitelji kravjega mleka, ki ga kupite na mlekomatu. Naj vam iz prve roke povem, da je mleko v mlekomatu vsak dan sveže in ni ne pasteriziranio in ne homogenizirano. Mleko je pri kmetu kontrolirano 2krat mesečno + kontrola vsake molznice posebaj 1krat mesečno + vsakodnevni vzorec mleka, ki ga vzamejo iz cisterne na kmetiji, predno ga odpeljejo v Ljubljanske mlekarne + dodatno vzorčenje mleka s strani Zdravstvenega Inšpektorata Republike Slovenije. Kar se pa tiče polnjenja mlekomata pa sledeče: pri nakupu mlekomata moraš kupiti tudi dve cisterni, da jih lahko menjaš. Cisterno, ki jo imaš doma napolniš s sveže namolzenim mlekom, ki je ohlajeno na manj kot 4 stopinje celzija in jo odpelješ do mlekomata, kjer cisterno zamenjaš s tem pa tudi ves sistem za točenje. Kot zanimivost naj vam povem, da ima vsaka cisterna svojo kodo in več kot 26 ur na dan mlekomat ne toči mleka. To pomeni, da če bi bilo mleko v mlekomatu 26 ur in 1 minuto vi mleka nebi mogli več natočiti, na displeju pa bi pisalo, da mlekomat ne deluje. Mleko, ki je ostalo v cisterni odpeljemo domov, ga pretočimo v našo cisterno doma, kjer ga zjutraj odpeljejo v Ljubljanske mlekarne. Cisterno in sistem za točenje doma operemo tako kot je treba in tako je cisterna pripravljena za ponovno polnjenje z mlekom in menjavo v mlekomatu. Tudi cevka iz katere vam mlekomat natoči mleko je del točilnega sistema. Vse dvomljivce vabimo da se nam pridružijo pri menjavi mleka med 21 in 22 uro vsak dan pri mlekomatu v Litiji. Kdor mleko pije, mu srček dolgo bije, vabi vas Kmetija Zajc iz Litije. zajc Sporočilo je spremenil(a) zajc dne 13.nov 2009 15:32

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

13. nov 2009 13:41

Po novem bo od jutri stal tudi v Idriji na ta staremu placu, polnjen z mlekom s kmetije Kočar iz Črnega Vrha. Loni Makaroni

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

13. nov 2009 14:48

Tretji je pa na Hudinji zraven marketa od soseda.Tam ,ko je tudi pošta.Ta,ki je na Hudinji in v Novi vasi sta od istega kmeta iz Dramelj .Ta ,ki pa je pri planetu pa mislim,da so iz Griž oziroma okolice. Meni sta oba v redu in,če se mi že ne da preš do tistega v Novi vasi,ga vzamem spotoma kar v planetu ,ko opravim še nakupe. Sicer je pa cena povsod enaka 1 evro za liter in se mi ne zdi pretirana. kriznana

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

13. nov 2009 15:40

Hvala Zajcu za podroben opis. Radovednost je potešena.

Desanka  

član od: 15.6.2007

sporočila: 134

13. nov 2009 20:22

Tudi sama sem pred nedavnim natočila mleko iz mlekomata (1 liter mleka = 1 euro; steklenička 0,50 evra). Prinesla sem ga domov, dala v posodo za kisanje... (http://orsegieletmodturak.hu/kepek/Fazekashaz%2008.jpg) vendar :( :( :( to ni bilo kislo mleko moje mladosti. Nameravala sem narediti "mlečne kumare" in pečen krompir z zaseko, pa ni bilo iz tega nič. Po 48 urah se je mleko sicer skisalo, vendar niti približno ni imelo tistega vonja (kaj šele okusa) kot nekoč davno... (Je morebiti problem v tem, da je to mleko bilo v mlekomatu podhlajeno?) Desanka

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

13. nov 2009 21:41

Nekaterim  se mleko iz mlekomata skisa, drugim ne. Meni se tudi ni. Sem ravno danes govorila z enim pridelovalcem mleka in je rekel, da se mleko najbolje skisa, če se ga direkt z molže da kisat. Pravi, da ima stranke, ki vzamejo tudi po 40 l mleka naenkrat, ampak to mleko gre direkt v plastenke in na kisanje  in ne takoj v hlajenje na 4 st.C, kot je običajen postopek pri molži. Nizka temperatura zavre razvoj potrebnih organizmov za kisanje.  Zato je treba mleko iz mlekomata segret na 34 st., še bolje je, če se ga poleg segrevanja  cepi s kupljenim kislim mlekom, potem pa imaš po prvem  kisanju svojega in ga naslednjič uporabiš .

Lijana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. nov 2009 22:15

Desanka je napisal/a:
Prinesla sem ga domov, dala v posodo za kisanje... vendar :( :( :( to ni bilo kislo mleko moje mladosti. Desanka

Tistega ne bo nikoli več. Spomini so mu dodali, česar današnji ne more imeti.

Sicer pa, tako je, kot je napisala LIJANA. Bakterije, ki skisajo mleko, so za toplo.....

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

13. nov 2009 22:49

Tisti, ki mleko kupujete pri kmetih: po koliko ga plačujete? (da informativno vem, ker ga bomo mi začeli jemati pri sosedih, pa ne vejo, po koliko računati).

Atina

lucys  

član od: 29.10.2009

sporočila: 111

13. nov 2009 22:57

Lep pozdrav. Že nekaj časa vas opazujem in prebiram vaše različne izkušnje,sedaj pa sem se odločila da se oglasim. Mleko je pomolzeno in gre po ceveh od krave preko filtra naravnost v cisterno za mleko kjer se takoj prične ohlajati na določeno stopinjo, to je okoli 3,5 stopinj, zaradi tega se mleko vedno ne skisa in je boljše da prvič dodate kupljeno kislo mleko, da dobite prave bakterije za kisanje.Za naslednjič pa ga dve žlici prihranite. Ko mleko prinesete domov ga zavrete in ohladite tako, da posodo postavite v mrzlo vodo, ko se ohladi pa z odprto posodo v hladilnik. Zdrži štiri dni. lucys lucys Sporočilo je spremenil(a) lucys dne 13.nov 2009 22:57

lucys  

član od: 29.10.2009

sporočila: 111

13. nov 2009 23:01

lp atina. Mleko je pri kmetu po 0,50€. lucys

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti