Mlekomat

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

12. nov 2009 9:03

Poleg mlekomata ponavadi stoji še "flašomat" kjer lahko kupiš steklenico. Le te so bodisi steklene, bodisi plastične. Potem pač izbereš količino mleka, naliješ in odideš. Doma steklenico pomiješ in drugič prideš z njo, če pa jo pozabiš pa kupiš še eno. Lahko pa seveda uporabljaš tudi svojo posodo vsako tako, ki jo lahko potisnem v odprtino za točenje mleka. Mlekomat je umerjen za točenje od 0,1 l pa do 5 l. Preprosto in enostavno. Mleko je samo ohlajeno in termično povsem neobdelano. Ko sem se pogovarjal z ljudmi so mi dejali ,da je pri tem moteča edino cena (pri nas je 1 euro) saj se ga da dobiti po raznih trgovinah za bistveno manj. Res pa je ,da tako kvalitetnega zagotovo ne. Velika prednost mlekomata pa je tudi, da ti je mleko dostopno praktično 24 ur torej vsak trenutek, ko si ga zaželiš. Mleko je vedno sveže saj procesor,ki je vgrajen v mlekomat ne dovoli točenja , če je mleko starejše od 24 ur. Skratka zadeva je fajn. hedonist

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. nov 2009 9:17

rdkapica je napisal/a:
elaphus je napisal/a:
Ko sem se prejle peljala mimo, sem videla, kako so polnili cisterno v mlekomatu. Zanimiva reč! cervus
Kako to izgleda? Že večkrat smo se spraševali, ali zamenjajo posodo, ali natočijo novo mleko v isto posodo, kakšna je posoda, ali jo pomijejo ...? Prosim napiši, kako to izgleda?

Hja, ne morem ti pomagati, na žalost. Sem se peljala mimo, bila je tema, videla sem samo tovornjak za zbiranje mleka po kmetijah (tistega, z rostfraj cisterno) in cisterno, ki so jo, predvidevam, potegnili iz mlekomata. In nekakšne cevi so se zvijale tam okoli, potem sem pa že zapeljala mimo. Predstavljam si, da iz cisterne na tovornjaku natočijo mleko v cisterno v mlekomatu. Prepričana pa nisem.

lp

cervus

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

12. nov 2009 9:36

elaphus je napisal/a:

V Litiji je tudi mlekomat, zraven trgovine KZ. Poleg mlekomata je avtomat za steklenice, če svojoo pozabiš doma. Ali mi kdo lahko pove - jaz mislim, da je mleko v mlekomatu prav tako pasterizirano, kot v trgovini in ga brez dodatka kislega mleka ne morem kisati. Imam prav? Če pa je tudi homogenizirano, ap ne vem. Ima kdo kaj informacij s tem v zvezi?

Aja, na tem mlekomatu je na vrhu napisan ime in priimek ter naslov kmeta, ki oddaja mleko v mlekomat. Ko sem se prejle peljala mimo, sem videla, kako so polnili cisterno v mlekomatu. Zanimiva reč!

lp

cervus [kaca]
tko kot so napisali že nekateri drugi: ,leko je neobdelano, popolnoma sveže, zamenjajo ga vsakih 24 ur. nek registrator v mlekomatu vsakih 15 minut beleži temperaturo, če ni ta prava, o tem prek mobitela obvesti lastnika in takoj preneha točiti mleko. tako mi je vsaj razložillogaški kmet, ki bo v Logatcu prodajal mleko. pa še - tudi v Logatcu je poleg mlekomata še flašomat s plastenmkami in steklenicami. in lastnik je rekel, da bo v kratkem začel prodajati ključke (podobe tistim za kavomate) na katerih bo naloženih npr. 25 evrov, stali pa bodo (si izmišljam) evrov, tako da bodo redne stranke imele nekoliko popusta. 5rusa

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

12. nov 2009 9:59

angela33: Debelina smetane je odvisna od vsebnosti maščob v mleku, vsebnost maščob v mleku pa je povezana s prehrano molznice, s samo molznico...tako, da mogoče tudi tisto mleko z debelo smetano ni najbolj primerno za zdravje (moja oma bi jo pojedla za prst na debelo-tak pravi :) ) In tako kot je že napisala Rimljanka je to mleko surovo in nepredelano. In, če nimate predsodkov, ga ni potrebno prekuhati. Moja prijateljica je bila na praksi na eni kmetiji, kjer pijejo strogo neprekuhanega in je še zdaj živa. elaphus: jaz pozimi mleko postavim v pečico in jo vsaki dan (dokler ni mleko kislo) malo zagrejem. Drugače pa velja tudi, če ga samo prvič zagrejete na ene 50°C, da se hitreje prične ta proces kisanja. Ni pa nič narobe, če dodate jogurt oz. kislo mleko-pač prej se začne proces kisanja. Okus mleka je povezan s krmo in vsaj pri nas se spremeni, če spremenimo krmo. In cena je mogoče res malo visoka, ampak je tudi mlekomat zelo drag in preden se povrne ta investicija, traja kar nekaj časa LP, pe3ca pe3ca

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

12. nov 2009 10:13

Sama kupujem mleko od kmeta, do katerega imam par minut peš hoje, kar je odlično, njegova cena je 0,50€ kar je tudi ok, me pa moti, ker se na mleku pozna vsaka spremeba v prehrani krav in tako sem zadnjič dobila tako močan vonj v mleku, da ga nikakor nisem mogla uporabit....danes grem prvič od takrat spet ponj, upam, da bo kaj bolje...drugače pa je lahko zadovoljen vsak, ki ima v bližini domače mleko lp terakota

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

12. nov 2009 10:26

No to pa ni fajn zadeva. In takoo izrazite spremembe v vonju pa na srečo pri nas ni, ker postopno prehajamo na drugo krmo. LP, pe3ca

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

12. nov 2009 11:08

pe3ca je napisal/a:
No to pa ni fajn zadeva. In takoo izrazite spremembe v vonju pa na srečo pri nas ni, ker postopno prehajamo na drugo krmo. LP, pe3ca
Torej imate doma krave? Super, jaz bi jo tudi imela, ampak sosedi v večstanovanjski hiši bi imeli verjetno kaj proti, pa si je ne omislim:) Ker kakšno tisto pritlikavo indijsko pasmo bi pa imela itak kar namesto psa, tako so cortiš... Morda je narobe, ker mleko, ko ga prekuham hranim v hladilniku kar v plastični palsteniki? Bom poskusila še z vrčem... lp terakota

aloe  

član od: 6.11.2009

sporočila: 29

12. nov 2009 12:24

Tudi naša družina pije izključno domače mleko. Imamo to srečo, da imajo moji starši dve kravi. Je pa res, da se to kaj krave jejo, močno pozna na vonju in okusu mleka. Najbolj je mleko okusno po suhi krmi. Po silaži pa dobi prav čuden okus. aloe

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. nov 2009 15:32

Pa vonj tudi - to se še posebno opazi pri kislem mleku.

lp

cervus

angela33  

član od: 28.2.2008

sporočila: 71

12. nov 2009 16:22

pe3ca, veš, jaz sem od malega navajena, da se na mleku naredi debela plast smetane, ki se porabi na razne načine. Zato me čudi, da pri omenjenem mleku tega nisem zasledila. ?? kot bi bilo razredčeno. Sicer pa ga ne kuham, in kot pravi oče, ga pri njih na kmetiji nikoli niso kuhali. To pa je prišlo v navado nekje v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Ve katera kaj več? angela33

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti