Zamenjava dobavitelja elektrike

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

tema odprta - 24. mar 2009 13:18 | ogledi: 18.428 | odgovori: 67

Razmišljam o zamenjavi dobavitelja elektrike - zanimiva se mi zdi ponudba GEN-I.

Je katera od vas to že naredila? Kakšna so vaša mnenja o tem?

Zaenkrat mi elektriko dobavlja Elektro Primorska, enkrat se je ob nevihti strgal kabel, ki vodi do hiše in so to nemudoma in brezplačno popravili.

Kako je s tem pri GEN-I? 

nola

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

24. mar 2009 13:43

Dobavitelj je eno, upravljalec omrežja pa drugo! S spremembo dobavitelja se ne spremeni upravljalec omrežja, ker omrežje je pač eno, glede na lokacijo na kateri ste. Zato boste tudi omrežnino plačevali staremu dobavitelju še naprej.

Treba je paziti na pogoje, kdaj se lahko odjaviš od starega in kdaj se boš lahko od novega, če bi "bolj ugodni" postal potem "najdražji".

Mi se bomo preklopili, ker pri Elektro Ljubljana plačujemo zaradi toplotne črpalke 1.80 (v povprečju nekih 50-60% več) kot večina ki nima TČ. Ker progresivno kaznujejo porabnike. To dela tudi Elektro Primorska, samo ne s takim faktorjem kot E-LJ (1.30 proti 1.80). GEN-I garantira cene do 31.12.2010, koliko to kaj velja ne vem, ker tem kapitalističnim lopovom (enim, drugim, tretjim) ne verjamem nič več.

Vem pa, da bi pri Gen-i-ju v tem mesecu plačali 100 € manj elektrike kot moramo EL-LJ. Kar je razlog da sem se malo poglobil v to in bom zamenjal ponudnika. Menda je to naredilo manj kot 300 ljudi, ker se bojijo, da bo potem omrežje delalo slabše ali pa bo operater trenutni nagajal. Mislim da temu ni tako, trenutni operater bo dobival precej omrežnine kar poglejte na račun koliko je omrežnina. Elektrike prav tako po zakonu ne smete izgubiti, če bi operater propadel se vam dobavlja elektrika zasilno, dokler ne izberete novega ponudnika.

Je pa res da za večino ljudi, ki nimajo ogrevanja na elektriko, indukcijskih kuhalnikov in bojlerjev in ne živijo v veččlanskem gospodinjstvu (ali več gospodinjstev na isti števec) razlike niso velike.

Za nas so, zato dileme nimam

Jernej - zasebno mnenje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. mar 2009 13:58

Omenjena gospodarska družba je distributor električne energije, kar pomeni, da pač odkupuje elektriko in jo potem pošilja uporabnikom in to počne po daljnovodih, ki so last bodisi Elesa, bodisi priključkov regijskih podjetij za distribucijo- in jim pač za uporabo daljnovodov plačuje najemnino oziroma smiselno ekvivalentno nadomestilo. Z drugimi besemi: Če se bo slučajno kak daljnovod podrl zaradi naravne ujme ali česa podobnega, ga bo še vedno popravljala Elektro Primorska ali katerokoli od elektro-podjetij, omenjeni GEN-I ga ne bo (ker daljnovod itak ni njegov). In hitrost/ počasnost popravil daljnovodnega omrežja ne igra vloge pri odločitvi o zamenjavi distributorja ali ne. Drugače je pa tako, da ima omenjeno podjetje dva lastnika (kar lepo piše na spletni strani) in sicer eden je rešpektabileno Gorenje (ki ima trenutno skrajšan delovni čas - ampak pomanjkanju naročil bo itak sledilo povečanje naročil, tako da se tule človek ne bi terminalno bal) in Istrabenz, ki se pa at this very moment finančno sanira/prestrukturira/je kandidat za prisilko, skratka, jaz bi ta moment vključila v razmislek o trenutni zamenjavi distributorja ...vi pa, kakor hočete. Vendelina jr.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2009 14:12

Hvala za pojasnila, saj ne gre samo za prihranek in razlike pri računih ampak tudi za to, da pa prav čisto vsake brce pa le ne bomo več sprejeli z nasmeškom.

Mene je skrbelo le to, da ob kakšni nezgodi ne ostanem brez asistence (se sicer dobro zavedam, da ni brezplačna), saj sem jih tudi poklicala in so mi pojasnili, da bo omrežje še naprej obvladovala EP.

Nisem kakšen velik porabnik, govorimo bolj o majhnih vsotah, ampak bom pa rajši kupila liter vina na mesec več, kot da se ga na moje zdravje nalivajo na EP.

 

 

nola

kruhy  

član od: 15.3.2007

sporočila: 310

24. mar 2009 14:30

Tudi jaz razmišljam o zamenjavi. Sem že klicala in so rekli, da rabijo zadnji račun. V pogojih piše, da ko ne želiš biti več njihova stranka, enostavno zamenjaš ponudnika brez stroškov. Meni bi se finančno izplačallo zamenjati ponudnika. Čakam še na kakšno mnenje. kruhy

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. mar 2009 17:08

Ne vem, če se za gospodinjstva to sploh splača, zato niti  ne razmišljam v to smer. Drugače je seveda pri velikih porabnikih elektrike.

Jutri bom pa itak šparala - bomo celo dopoldne brez elektrike, juhu.  Takle mamo pri nas vsako leto ene parkrat, s to razliko, da so nas tokrat (drugič v vseh 20 letih) o tem celo vnaprej obvestili. Zelo radi nas s tem nenapovedano  razveselijo zlasti ob sobotnih dopoldnevih.To bi ostalo tudi, če zamenjam ponudnika, ker gre za "vzdrževanje omrežja".

 

 

 

Cila

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. mar 2009 21:05

Moje mnenje gre takole: imamo več ponudnikov električne energije - to pa zato, ker v EU prostoru velja načelo, da ne sme biti monopoliziran trg infrastrukturno storitvijo (zaradi tega imamo tudi več ponudnikov fiksne in mobilne telefonije), da do same liberalizacije trga (tako se pač to imenuje) z elektriko pride, pa so morali lastniki omrežja omogočiti ostalim ponudnikom elektrike, da tudi uporabljajo to omrežje ("hardver" za elektriko). Novi ponudniki odkupujejo elektriko na točno istih trgih, kot jo odkupujejo tudi klasična elektropodjetja - nekaj od domačih proizvajalcev, večino pa od največje proizvajalke električne energije v regijie - to je pa BiH. Zdaj, producent ima enako prodajno ceno za vse kupce in zakaj potem končni uporabnik plača različne cene? Zaradi tega, ker imajo novi ponudniki manj ljudi na plačilni listi (ni treba plačevati monterjev, ki v zimi popravljajo daljnovode) in manj opreme, ki jo je treba amortizirati in zaradi tega so njihove cene nižje. Po drugi strani je pa tako, da novi ponudniki elektrike na srednji rok ne bodo zadovoljni z nižjo ceno, ki jo dajejo končnim kupcem in bodo po tem, ko bodo dosegli eno maso kupcev, zanesljivo dodali še kak svetovalni produkt, dva in posledično bodo zaradi tega podražali svojo storitev (in tudi, čez nekaj časa bodo morali za menedžeririanje položnic imeti ali več ljudi ali pa mnogo bolj kompleksno opremo, kot jo imajo sedaj). Zaradi tega lahko sklepamo, da bodo novi ponudniki, če bodo dosegli takšen in takšne tržni delež v trenutku, ko ga bodo dosegli, povečali svojo maržo. Ne odvračam nikogar, samo ne mislite, da boste v primeru, da so zdaj dejansko nižje cene, da boste na srednji rok še vedno toliko manj plačevali za elektriko ob enaki porabi, kot je sedaj....Brez nekih racionalnih prilagoditev se to ne bo zgodilo (v smislu boljše izolacije, v smislu projektiranja pasivnih domovanj....itd itd). Vendelina jr.

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

25. mar 2009 6:31

Vendelina, če zmanjšam ceno na kratek rok to pomeni zam onkretno 600€ prihranka v letu dni. Če bodo pogoji spet slabši se pa selim drugam

Jernej - zasebno mnenje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. mar 2009 8:26

Enivej, jaz zgolj poskušam razložiti poslovno logiko ponudnikov, kako pa to ustreza vsakičnemu konkretnemu potrošniku, je pa stvar njenega/njegovega izračuna. Vendelina jr.

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

28. jun 2011 17:38

ker se nam spet obeta podražitev elektrike, bi prosila tiste,

 ki ste že zamenjali distributerja za svoje izkušnje, tako dobre, kot tudi slabe.

V kolikem času se sploh, da zamenjat?

Lp,

anitram1

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

28. jun 2011 18:30

Mi smo ravno poslali prošnjo za menjavo dobavitelja. Gremo k Geni. Prihranili bomo 13€ na mesec. Položnico dobivaš samo eno (in ne dve kot nekateri govorijo).

Upam, da bo vse delalo tako kot je treba.

 

 

Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti