Javorjev sirup

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. jan 2014 14:10

Za začetek potrebuješ svoje javorje.......in počakaš na čas, ko bo pomlad prišla, in bodo rastlinski sokovi potovali proti brstom, pa javorji morajo seveda biti prave vrste. Poznam ne, me pa zan ima psotopek, tako, bolj iz firbca.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. jan 2014 18:47

 Rimljanka, ja, strašansko zanimivo je,  čeprav tudi jaz dvomim, da  bi se  ( še) našel  kdo, ki bi šel v gozd iskat  drevesa rdečega , tudi črnega javorja.

Zukor rusuanske ( rezijanski sladkor), prosti prevod:

Spomladi se navrta drevo, v odprtino se vstavi žlebiček iz skorje; iz enega starejšega  drevesa se dnevno nateče kake 3 litre "oslajene " vode. To se potem kuha najmanj 7 ur, oziroma tako dolgo da iz 3 litrov ostane le  še 3 dl tekočine, lahko tudi manj.

Zagotovo ni tako koncentriran kot kupljen, zna pa biti zelo dober. In zdrav.

 

 

 

 

 

lp Lučka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. jan 2014 19:09

Hm, uradno poimenovanje ne pozna rdečega in črnega javorja, bi bilo zanimivo izvedeti že to, za kateri vrsti gre v resnici.

Poznam tak način lovljenja soka breze, v Rusiji ga celo prodajajo v kartonski embalaži (kot pri nas sokove). Je pa treba vedeti, da pretirano "odcejanje" tega soka močno oslabi drevo, pa tudi rana, ki jo naredimo, je dobro vstopno mesto za bakterije in glive, ki lahko uničijo drevo. Tega sitorej v tujem gozdu ne smemo privoščiti.

rimljanka

branka171

sporočila: 218

5. jan 2014 12:14

Jaz ga pa kr v hoferju kupim.. Za tiste par krat na palačinke je prav dober

branka171

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti