Poceni živila

anitae  

član od: 21.8.2004

sporočila: 114

tema odprta - 19. jan 2009 13:47 | ogledi: 5.087 | odgovori: 33

Zadnjič sem na eni hrvaški TV postaji gledala oddajo,katera poceni živila ljudje kupujejo,zdaj v teh kriznih časih, in se iz njih lahko največ nakuha.Tako je največ ljudi odgovorilo da fižol,ker je poceni in ga večkrat in za marsikaj lahko uporabijo.

Zdaj pa je tudi meni prišlo na misel da bi tudi mi na kulinariki lahko kaj o tem rekli in napisali kaj o poceni živilih. Kaj kupujete in za kaj uporabljate?

Lep pozdrav

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

19. jan 2009 13:53

Tale tema bo pa za mene zelo zanimiva.Kulinariko zelo pridno uporabljam,shrambo in hladilnik imamo dokaj polno,vendar če mi ena stvar iz recepta manjka pa že ne znam več kuhati.Nimam ideje kako bi jo nadomestila.Ker pa je tudi v moji denernici vedno večja kriza-iz meseca v mesec je slabše,bom zeooo vesela enostavnih receptov s cenejšimi sestavinami. ATNES

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. jan 2009 14:06

Zanimiva tema, ki bo prišla prav marsikomu. Jaz kupujem moko in sama pečem kruh, sama delam testenine, tudi omak ne kupujem pripravljenih in jih delam sama. Grah, koruzo in čičeriko kupujem v konzervah, ker je veliko ceneje. Od zelenjave in sadja kupujem večinoma sezonsko, priznam pa, da si kdaj privoščim tudi kaj nesezonskega v kakšni bolj poceni trgovini, če imajo v akciji. Poleti veliko zelenjave dobiva od staršev, ki imajo vrt. Poceni (v smislu da se nakuhajo) so tudi prosena kaša, ajdova kaša, ješprenj in riž. Prihraniti se da tudi z doma pripravljeno pizzo (testo in omaka sta praktično zastonj), lazanjo, krompirjev golaž, razne juhe... Pametno je tudi skuhati za 2x oziroma večkrat in po porcijah zamrzniti, recimo kakšne golaže, lazanje, sarme, čufte ipd. Tako prihranimo čas in energijo (elektriko, plin). Seveda pa se je občasno potrebno tudi pocrkljati, če naša denarnica to zmore. Če se še kaj spomnim, bom pa dodala kasneje. RadaJem

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

19. jan 2009 14:14

ja pomoje je res ceneje kaj na žlico. pa še dva dni lahko ješ, al pa še kej daš v zamrzovalnik. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

19. jan 2009 14:28

tole je pa res super tema. Ja js mislim, da je fino skuhati kaj na "zalogo". Js kadar kuham golaž, bograč, pasulj, ričet,........... vedno skuham toliko, da še dam potem v skrinjo. Enako naredim tudi kakšne kruhove cmoke- kadar mi ostane kruh, ki ga ni potrebno stran vreči, jih naredim in potem zamrznem. Tudi slivove ali kakšne druge cmoke naredim na zalogo. Enkrat delam in kot je že prej napisala s tem prihranim energijo in tudi delo. Zelenjavo imam kar veliko doma ker imam vrt. Mislim, da se kr splača ga imeti. Še posebej ker imaš potem vse pri roki. Ogromno zelenjave si potem dam tudi v skrinjo za čez zimo, predvsem (korenček, graf, stročji fižol, kumare, cvetačo, brokoli, ohrovt..........) in potem mi pozimi ni potrebno kupovati drage zelenjave. brkn83

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

19. jan 2009 14:49

Fajn tema! Tudi doma narejeni rezanci pridejo skoraj zastojn. Drugače se pa ravnam tako kot predhodnice - pečem kruh in kuham na zalogo. gaja 1

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. jan 2009 14:58

Načeloma je tako, da je tisto, kar naj bi bilo v naših jedilnikih, pa je kar malo pozabljeno, tudi poceni. Ena takšnih stvari so zagotovo stročnice in žita. Fižol ni edina zanimiva stročnica, pa tudi tukaj naj omenim, da, ko človek preseže razmišljanje v smeri pasulja in fižolove juhe, lahko iz ene tako preproste sestavine skreiraš marsikaj zanimivega. Namočiš, skuhaš enkrat in zamrzneš po porcijah. Potem pa so tukaj še bob, grah, čičerka, soja, leča (rjava, rdeča, rumena), ješprenj, proso, pira,itd. Meni je blizu prehranjevanje s sezonsko zelenjavo. Enostavno zato, ker zame zelenjava mora imeti okus in tega paradižnik sredi zime zagotovo nima. Zato so v tem času na jedilniku dobrodošli koleraba, ohrovt, korenasta zelenjava,... (o tem smo se razpisali že v neki drugi temi). In sezonska zelenjava je tudi nekoliko cenejša. Potem pa je tukaj še vrt. Jaz ga sicer nimam zaradi nižanja stroškov, pač pa zato, ker je zame okus neprimerljiv in pri teh stvareh pa sem izbirčna. Zato, če le imate možnost, potem se tudi splača investirati v manjši kos zemlje. Je dobro za žep, okus pa tudi za telo in duha. Drugače pa iz študijskih let, ko sem se potepala tudi po tujini in je bil žep bolj plitek vem, da se še kako obnese planiranje jedilnikov za teden dni v naprej. fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. jan 2009 15:00

ATNES je napisal/a:
,vendar če mi ena stvar iz recepta manjka pa že ne znam več kuhati.Nimam ideje kako bi jo nadomestila. ATNES
Se bojim, da tega ne moreš reševati s "cenejšimi sestavinami". Poskusi enostavno ignorirati, če ti kaj zmanjka in tistega pač ne uporabiš. In seveda, ne si sugeririati, "da če mi nekaj manjka, potem ne znam skuhati", ker s to metodo ti bo vedno nekaj zmanjkalo ob polni shrambi. Najprej se navadi kuhati brez določenih sestavin in ko boš tozadevno suverena, potem boš začela uporabljati tudi substitute, ki jih že imaš doma in v naslednjem koraku boš že znala improvizirati. In za nič od tega ni reba nič dodatnega kupit - kar posledično pomeni, da nekaj prihranka se pa tako tudi naredi. Vendelina jr.

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

19. jan 2009 15:42

Ima Vendelina čist prav,da s cenejšimi sestavinami enega od problemov (neimprovizacijo) ne bom rešila. Sem pa ravno danes skuhala-prvič "cenejšo" varianto kosila in to je piščančja obara.Vse sem imela doma,le skupaj sem morala sestavit.Res pa da brez kulinarike tega danes ne bi bilo na meniju.In bila pohvaljena.. ATNES

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

19. jan 2009 15:48

No tema je res zanimiva. Imam pa vprašanje za tiste,ki kruh pečete doma.No tudi sama ga včasih spečem.Ampak,dabi to počela večkrat pa ne . No res ,da z moko kar nekaj prišparaš.Ampak kaj pa stroški elektrike predvidevam ,da nimate doma vse štedilnika na drve.Glede nato ,da smo vsaj pri nas nekak razvajeni s kruhom(vsaj vsak drugi dan svež).Se pravi,da bi ga mogla potem pečit vsaj 3xtedensko.Ali se to pol dejansko res še splača,ker elektrika res ni nekak poceni. Ali bolj prevlada tisti omamni vonj svežega kruha,ki je tako božanski. kriznana

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. jan 2009 15:54

Jaz ga pečem vsakih par dni. V vseh možnih variantah. Zadnje čase grejo najbolj neke "potice s pestom" s tem da je pesto na tanko namazan. Rdeč in Genovese... Za k obari, juhi ipd je krasno... Sicer pa kruh, z dodatki, ko ga zmanjka, naredim solno kvasno emulzijo, pa naslednji dan pečem. Izi. lidka [sonce]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti