Parkirnina

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

15. okt 2008 8:38

Nekje sem zadnjič prebral nek komentar o parkiranju, ki pravi nekako takole: Parkirnina je strošek za imeti avto, podobno kot je strošek zavarovalnina, cestnina, vinjeta, redni servis, tehnični pregled, gorivo ipd. Ampak vse drugo sprejemamo, parkirnine pa ne. Redno se razburjamo zaradi previsoke parkirnine in, kar je še hujše, v izogib plačilu parkirnine puščamo avtomobile na vsemogočih mestih (pločnikih, zelenicah ipd.), samo da ne parkiramo dlje kot 30 metrov od cilja. Strošek parkirnin je treba sprejeti kot redni strošek za avto in to vnesti v našo miselnost. Komentar ni zrasel na mojem zelniku, se pa z njim povsem strinjam. Le da parkirne hiše včasih tudi izkoriščajo svojo lokacijo in po nepotrebnem preveč obirajo stranke. Ampak če hočeš parkirati prav tam, potem pač plačaš. Če ne, parkiraš drugje ceneje in se malo sprehodiš. Lep dan! Boris booris

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. okt 2008 9:15

Ena ura in ena minuta sta v jeziku parkirnih hiš dve uri. Plačala si torej ceno parkiranja dveh ur v zaprti in varovani garaži. Ki jih je v našem mestu odločno premalo. In še takrat, ko naj bi kakšno naredili, se kakšne besne janšistične stare mame v kombinaciji z večno-kanidirajočimi-a-nikoli-izvoljenimi-politiki upirajo, tako, da postošek dlje časa teče. Zdaj, če bi bilo takih parkirišč več, bi bila cena verjetno 1,5 EUR za prvo uro, ampak kaj blazno ceneje pa ne bi bilo. Parkiranje ima pač svojo ceno. In je cena v pokritem parkirišču še vedno nižja od parkrianja kjerkoli + plačila za lisičenje + kazni za napačno parkiranje. Tudi je še vedno ceneje od parkiranja na robu mesta in taksija do bolnišnice. Nekako se morajo slovenčki naučiti, da se parkiranje plača in da ravno vsi kraji niso povečano merilo domače ulice, po kateri se vsak suvereno vozička s svojim avtomobilčkom. In je prav zanimivo, kako so polna usta o ceni parkiranja v Lj ali pa v MB, medtem ko ta pogum nenavadno uplahne, ko je treba plačati parkiranje v Celovcu ali Gradcu, ki je BTW, nominalno precej dražje (oziroma v razmerju avstrijski GNP/prebivalca in naš GNP/prebivalca je nekako podobno). Glede konkretne garaže. Pa menda ne mislite, da bo zasebna, k maksimiranju dobička orientirana entiteta sama od sebe dajala popuste za parkiranje tistih, ki so imeli ambulantne preglede v soseščini? Pa saj to ni stvar garažne hiše. To je prej stvar zdravstvene zavarovalnice, če se odloči, da bo te stroške pokrivala (refundirala)ali pa ne. Tako, kot to pokrivajo kakšne trgovine ali pa banke (ki ti plačajo parkirnino, če pri njih zapraviš toliko in toliko). Ampak ker mora zdravstvena zavarovalnica verjetno pokrivati marsikaj drugega, parkrinine verjetno v osnovnem programu še ne bo pokrivala - za dodatne komercialne pa ne vem. Glede tega, "da se je nekdo razburjal in rekel, da bo o zadevi obvestil televizijo".....pa kaj še. Korenjakov, ki zmorejo zmerjati nesrečnika za blagajno (ki si zanesljivo ni sam izmislil cenika), je kot listja in trave. Ko je pa treba narediti kak korak naprej, pa taki korenjaki vedno potihnejo. Pač vsak misli, da ima pravico do svojega tedenskega sitnarjenja in to pravico tudi redno izkorišča. Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

15. okt 2008 9:17

No ja. Jaz se s tem ne strinjam čisto. Res, da naj bi obstajale parkirnine. Vedno zijam po evropskih mestih, kako je urejeno parkiranje. Recimo, parkiraš napol na pločnik, kjer je parkirno mesto označeno, plačaš uro parkiranja, ki je primerljiva z našo ceno, do trgovine se sprehodiš točno 5 m. Kar je meni mega, z veseljem plačam parkirnino! In mesta so polna parkirnih mest, cez centre mest... Da ne govorimo o podzemni, s katero se hitro pripelješ kar daleč... Pri nas ti ostane pešakanje. Če želiš na MPP zvečer, je že samo čakanje na bus totalna mora. Da ne govorim o voznikih. Ma kak kader imajo zaposlen na LPP... Samo to ni tema tega pogovora. Ljubljana pa je zaprta, parkirnih mest ni, moraš kar dobro stopit, 20 min ali več, če želiš zastonj parkirat. Prav tako pešačim, če plačam parking. Whats the point? Tudi če bi želel parkirati v mestu, ni variante, ker je vse zasedeno. Zvečer, hodim v Dramo na predstave, pa pešačim kot idiot po mestu ob 22, 23 uri nazaj do avta... Pa tudi s tem se ne strinjam v celoti, da je cena takšna glede na povpraševanje. Koliko slo trgovcev zapira trgovine, pa jih ponovno odpira, pa prenavlja embleme izložbe, napise... Ne da bi spustili ceno, raje zaprejo firmo, jo nanovo odprejo, nanovo tiskajo plakate, reklame... In koliko jih životari z navitimi cenami, potem pa govorijo, slabo nam gre? (po možnosti še prosijo državo, da pomaga?)... lidka [sonce] Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 15. okt 2008 09:21:22

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

15. okt 2008 9:50

Ja Lidka, saj imaš prav v velimi večini . Ampak ne glede na trgovce, smo sami krivi za norenje cen. Če ne bi toliko kupovali potem bi se stvar obrnila. Visoke cene parkinga pa so tudi pogojene s premalim številom parkirišč. Pa z našo razvajennostjo, sama praviš da ti je mega če se sprehodiš le 5 metrov. Roko na srce, tudi sam sem tak, še rajši mam če grem peš le 3 metre. No in tako vsi po malem ustvarjamo parkirno zmedo kar lastniki parkirišč z pridom izkoriščajo. Pa še prav imajo ! LP hedonist

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. okt 2008 10:07

Moj parkirni raj je v Gradcu. Kjer imaš polno oznak o parkirnih hišah in kjer jih imajo šestnajst (populacije je pa manj, kot v LJ). In kjer nihče, ampak nihče ne parkira več kot enkrat takole malo na pločniku za pet minut pa štirije smerni kazalci utripajo....Ker so kazni za tako početje take, da vzgojno delujejo že v prvem poskusu (palica po denarnici, to je sploh eno blazno učinkovito sredstvo). In kjer ni nobenih količkov na pločnikih, ki bi preprečevale prislanjanje avta z dvema kolesoma na pločniku in dvema kolesoma na cestišču...pa vseeno nobeden ne parkira...ker so kazni take kot so, potem pa začne delovati še ena neformalna socialna kontrola in se pač ljudje tako ne obnašajo. Pri nas pa ljudje neke notranje bolečine razrešujejo z avtomobilom. In to kadar vozijo in kadar parkirajo. Takrat manifestirajo brezobzirnost. Avto razumejo kot sredstvo, s katerim poskušajo sami sebe prepriačti, da v osnovi so pa vseeno frajerji, da jim nihče nič ne more, dasiravno so v partnerstvu rahlo nezadovoljni, seks je stvar spominske knjige, za otroke se sprašujejo, če so v resnici njihovi, ker jih sploh ne razumejo, o tem, kje se je v vsakdanjiku izgubila kariera, tega pa raje ne bi. Ampak, ko se tak subjekt usede v avto, se stvar spremeni. Tam je pa car. In car lahko parkira kjerkoli (zastonj, jasno) in se tudi v prometu vkključuje na drug pas brez smernih kazalcev in še nekaj takih...... Si mislim, da morda se bodo prostorske danosti (beri, več organiziranega parkiranja, več reda v mirujočem prometu) v nekih desetih letih vendarle izboljšale. Za to, da se bo pa naš človek v glavi poslovil od slovenceljna/slovenčka v sebi, za to bo pa potrebna še ena generacija. Minimalno. BTW, če mi kdo pove, kje v prijateljskih sosednjih država se komercialno plačuje parkirnina v pokriti garaži 1,2 EUR za 3 ure - in da taka garaža ni v sklopu večjih nakupovalnih središč tipo našega BTC (kjer je zastonj) ali tipo Mestre (kjer se nekaj vseeno plača, vendar manj kot v urbanih delih), naj mi prosim javi, da bom vedela, kje parkirati pri naslednjih nakupih.... Vendelina jr.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

15. okt 2008 10:42

Slovencelji ne bodo tako kmalu izginili ,ni šans. Ta vzorec je v nekaterih pregloboko ukoreninjen, da bi izpuhtel , to je del nacionalne folklore in stanja duha našega naroda. Tudi visoke kazni ne bodo pomagale za kar so dokaz sedanje kazni za prometne prekrške, ki so med najvišjimi v EU ampak se nekaketri pač zanje ne zmenijo. In norijo naprej. Problem je točno tak, kot ga je odlično opisala Vendelina . Kar pomeni, da nam ni pomoči kar se tiče upoštevanja pravil ,reda in ostalih manir kar dela neko družbo kulturno. Kajti "kaj nam pa (beri: "mi") kdo kaj more "! Zato bo parkiranje še naprej eden od najbolj donosnih poslov. Naša bolezenska ljubezen do avtombilov je porok za to. LP hedonist

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

15. okt 2008 13:21

hedonist je napisal/a:
Tudi visoke kazni ne bodo pomagale za kar so dokaz sedanje kazni za prometne prekrške, ki so med najvišjimi v EU ampak se nekaketri pač zanje ne zmenijo. In norijo naprej. 

 

Moje laično mnenje za to je premalo nadzora (beri: policistov in radarjev) na cesti.

marelica

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

15. okt 2008 13:32

Kar pa se tiče parkiranja pri Kliničnem centru: sedaj je vsaj parkirna hiša. Prej sem iskala parkirni prostor ohoho daleč, da sem lahko prišla na polikliniko.

Največja katastrofa pa je Vrazov trg-pediatrična klinika. Sin je bil hospitaliziran 2 krat (pri 2 mesecih in pri 2 letih lani pozimi). Ko pripelješ otroka v bolnico te mora obvezno nekdo pripeljat, ker ni parkirnega prostora, da bi lahko v miru vzel otroka iz avta. Prvič, ko sva ga peljala sva imela precej varnostnika pri avtu, češ tu pa ne smete parkirati. No lepa beseda lepo mesto najde in sva mu razložila, da veva, samo da otroka vzamemo iz avta in se odstranimo. Nekaj je zamrmral ampak naju je pustil, nas je pa opazoval kot jastreb iz gnezda. Drugič sva raje parkirala ob cesti, kjer je parkirni prostor za taxi, da sem otroka vzela iz avta, potem pa je šel mož parkirat v parkirno hišo.

marelica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

15. okt 2008 14:37

Enako je s Porodnišnico, sem hodila na preglede in vem. Me je vsakokrat nekdo dostavil in odpeljal, ker kot sem bila, totalna žoga takrat, še za volan nisem mogla... Jaz sem absolutno proti, da se "kar nekje parkira", pa da se avto "kar mal pusti" na pločniku. Ampak pri nas bi lahko naredili še enkrat več parkirnih mest, plačljivih, če bi želeli. Takih, napol na pločniku. (Saj so, malček izven mestnega jedra, pa so plačljivi). Pa jih ne. In V Gradcu imajo celo parkinge za družine z otroci. Vam je znano odpiranje vrat pa vlačenje kakega malčka ven? In na kraj pameti mi ne pade, da grem sredi Lj. v Namo recimo po plašč, pa ga potem peš trogam do kakega Trnovega, Prul, Rožne doline ali whatever... : ( In ko se pripeljem v mesto, da grem v gledališče, je totalno stresno, da nekje za boga pustiš avto. Ker je VSE polno. Razni nakupovalni centri mene spravljajo ob pamet, in se temu izogibam, kolikor le lahko. Da čakam pol ure na blagajni, ne hvala... Zadnjič sem slučajno zavila v nedeljo v BTC, pa hudiča, kot bi bil Miklavž naslednji dan... Uh... Hedonist, tvoje mnenje je terna v polno! Avtomobili so pač nacionalni ponos... lidka [sonce]

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. okt 2008 14:57

Lidka, nočni parking (od 18. ure dalje do jutra) pod Trgom republike je cenovno zelo ugoden... Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti