Jabolčni sok

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

28. okt 2008 10:59

Po koliko pa je mošt letos in kje bi se ga dalo kupiti? Dolores

satan  

član od: 18.10.2008

sporočila: 2

7. nov 2008 19:07

sok izdelan pred dvema tednoma, počasi segret na 95 stopinj v cisterni in zalit z oljem, je bil postal ravno odličen,ves čas je bil na nizki temperaturi, spuščeno iz pipe, nakar je kar naenkrat začel vreti, zgleda da nima vsakdo sreče, mogoče bi bilo potrebno segreti na 100....ali dodatki.... satan Sporočilo je spremenil(a) satan dne 07. nov 2008 19:12:03

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

7. nov 2008 21:39

Satan, nekaj je bilo narobe pri pasteriziranju, sicer sok ne bi zavrel. Če bi bil sok, sod in vsa ostala oprema, ki pride v stik z jabolčnikom segreta na 85 stopinj, vrenja ne bi bilo. Možnost kasnejše okužbe mošta s kvasovkami pa obstaja preko pipice in pokrova. Posebej nevarne so plastične pipice. Priporočljivo je tudi "razsluzenje" mošta, ki ga izvedete s pripravkom "mikrocell" in ga dobite v kletarskih trgovinah. Kdor ima pred uporabo slednjega predsodke, naj povem, da je to mleta glina, ki pospešuje usedanje nečistoč in je rezultat podoben filtriranju, dočim je dodajanje žveplovih pripravkov kemijsko tretiranje soka. Realno gledano je pasterizacija soka v sodu na način, o katerem govorimo loterija in tistim z manj sreče sok zavre. Pri nas doma ga vsako leto naredimo en sodček in nam je do sedaj samo enkrat zavrel, pa še to k sreči šele takrat, ko smo ga že večino porabili. ati zlati

zana25  

član od: 15.1.2007

sporočila: 69

7. nov 2008 21:58

Tudi mi naredimo sok na enak način - v kotlu za žganje ga segrevamo tako dolgo da že začne malo vreti, ker tistih 80 stopinj , boljše je da zavre kot pa da se potem pokvari. Nato pa napolnimo rostfraj sode, zalijemo z parafinom in na koncu še okrog pokrova damo gor gumo, da res dihta. Letos smo ga naredili 600l, zaenkrat še se ni pokvaril. Smo ga pa dali že enkrat tudi v sod pod pritiskom, ampak je zavrel. Dodatkov pa ne uporabljamo, ker tak sok imajo v trgovini, mi pa takega nočemo. zana25

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. nov 2008 3:57

Jaz pa poenostavim zadevo po črnogorsko. Jabolka smo nabrali in odpeljali k Gyegyeku. Počakali nekaj dni in sok je bil nared.

On jabolka najprej opere, nato jih stroj grobo zmelje in gre vse v kotel, kjer se segreje na 75 stopinj. Potem gre v prešo in stisnjen sok preko filtra ponovno segreje na 75 sopinj. Tak sok gre v vroče steklenice, ki se takoj zaprejo. Sok je dober, brez dodanih konzervansov in vode. Zaprt stoji do 1 leta, odprtega pa je dobro porabiti v dveh do treh dni.

Prvo rundo smo že odpeljali in iz 350 kg jabolk je prišlo 180 l soka. Drugo rundo pa okoli novega leta.

Doma pa delam edino jabolčni kis, ki že lepo zori. Lanskega pa bomo drug teden verjetno precedili.

Kyara

snezak  

član od: 7.10.2009

sporočila: 1

7. okt 2009 14:15

Kyara, mene pa zanima kdo je ta Gyegyek, h kateremu pelješ jabolka (bolj točen naslov). Zanima me, tudi ali dodaja kaj vode k soku. Hvala in LP snezak

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

8. okt 2009 10:55

ali ima kdo izkušnje s shranjevanjem jabolčnega soka v sodu pod pritiskom? Je enostavno, ker ni treba nič segrevati soka...

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

8. okt 2009 16:50

Tortica zadeva je tako enostavna, da nam 2 leti zapored ni uspelo. Letos smo ga prekuhali in dali v ta sod. Bomo videli kaj bo.

jade

grdi  

član od: 31.1.2010

sporočila: 7

6. feb 2010 19:29

Jabolčni sok v cisterni je najlaže segreti z električnim potopnim grelcem z termostatom. Glede temperature segrevanja, pa so moje izkušnje take, da nižja temperatura zahteva daljši čas za uspelo pasterizacijo. Jaz ga pasteriziramna 92C eno uro.Po tem času odstranim grelec, poberem smetano z finim cedilom, nato z prelikano krpo očistim rob cisterne, položim na sok plavajoči pokrov in zalijem z parafinsim oljem. Olja mora biti dovolj da ga med letom ne zmanjka (določena količina se obdrži na steni cisterne,ko se nivo niža). Od začetka je tudi meni dvakrat zavrel, sedaj pa je lahko v cisterni tudi dve leti, pa se ne pokvari. grdi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti