Shranjevanje pelatov za omake

zana25  

član od: 15.1.2007

sporočila: 69

tema odprta - 28. jul 2008 22:28 | ogledi: 15.755 | odgovori: 6

Ker je sezona paradižnika in ker rada pripravljam razlčične stvari, tudi ozimnico, me zanima, kako ve shranite pelate? Če se ne motim, sem enkrat zasledila da se vlagajo v kozarce. Jaz bi to potem uporabljala za različne omake, vendar žal nimam nobenega recepta kako bi to naredila. Ker pa ste vedno tako prijazne in rade pomagate sem se obrnila na vas!

zana25

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

29. jul 2008 9:30

Mene bi tudi zanimalo. Na žalost so mi te zadeve zavrele. Kaj vem kaj sem naredila narobe.

Titta

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

29. jul 2008 9:49

Moj recept: Paradižnik operem, razrežem, dam v lonec in skuham. Kuham toliko, da postane omaka. Potem stvar spasiram. Nalijem v vrečke za led in zamrznem. Omako dam v kozarčke, jih zaprem in pasteriliziram ( Kozarce naložim v večji lonec, dno pokrijem s cunjo, zalijem z vodo in zavrem. Pustim vreti cca 10 min ) Paziti moraš, da so pokrovčki še uporabni ( znotraj je guma, ki zatesni kozarec), ker drugače radi spustijo. Naj te ne moti, ko se čez čas na dno vsede gosti del, na vrhu pa je voda. To premešaš in je omaka takšna kot je bila narejena. Meni se to zelo obnese. Ledene kocke uporabljam za juhe, prikuhe..., omako pa za pice, golaž, segeni... Lp, Klavdija

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

29. jul 2008 10:07

To pa tudi mene zanima, ker imamo leto na vrtu prav paradižnik - pelate! Nima skoraj nič semen. Je zelo okusen. Omako - kečap z dodatki čebule, česna, začimb, paprike... skuham vsako leto, vendar se te iste omake potem naveličam in občasno kljub domači zalogi omake kupim konzervo pelatov. Namen imam paradižnike olupit, dat na pol, potem pa malo v lastnem soku pokuhat, naložit v kozarce in še pasterizirat. Ima kdo še kako idejo - dober rezultat z ne preveč dela? PISTACIJA

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. jul 2008 10:48

Paradižnike opereš, odstraniš peclje, muhe in zelene dele, razrežeš na velike kose, zmečeš v ekonom pisker (jaz dodam še vejico bazilike in lovorjev list), zavreš, pokriješ in kakih 10 minut kuhaš. Ohladiš ekonom toliko, da ga lahko odpreš. Paradižniki upadejo in spustijo vodo, ki jo previdno odcediš (lahko jo porabiš za kakšno juho, lahko jo spiješ ali kar zliješ stran). Preostali paradajz spasiraš, da odstraniš lupine in semena, še malo pokuhaš, da je res gosto, soliš (približno 10g soli na liter passate) in vroče polniš v majhne kozarce in zapreš (odprt kozarec je treba imeti v hladilniku, pa tudi tam gre kaj hitro sfalit, tako da je boljše, če je kozarec toliko velik, da porabiš celega naenkrat). To je za moje pojme najhitrejši in najbolj uporaben recept. Boljše obvladajo samo še na Siciliji, kjer pretlačen surov paradižnik sušijo na velikih lesenih mizah, ki so zamrežene, da ne gredo nanj muhe; ko se čisto zgosti, ga polnijo v kozarce in zalijejo z olivnim oljem. Ampak to seveda uspe v sicilskih klimatskih razmerah, pri nas ne vem, če bi šlo. lp, proxima

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

29. jul 2008 15:24

Paradižnike olupim, očistim semenja in razrežem na majhne koščke. V večji posodi jih dobro prevrem in naložim v tople, neoporečno čiste kozarce. Kozarce vedno zaprem z novimi pokrovi in jih naložim v pečico štedilnika. Ko pečica doseže temperaturo 100st.C, jo ugasnem in pustim, da se kozarci v njej ohladijo. Na ta način shranjeni paradižniki se mi še nikoli niso pokvarili, paradižniki pa so tako pripravljeni uporabni za kakršnokoli jed. Po želji se lahko doda sol, baziliko ipd. In, če smem, še drobna pripomba (pa ne slabonamerna). Izraz pelati izhaja iz italijanščine in pomeni olupljen paradižnik, nikakor pa to ne pomeni vrsto paradižnika. Res pa je, da predvsem Italijani konzervirajo dolge in ozke vrste paradižnika, ki vsebujejo malo ali nič semenja in potem na embalažo napišejo pelati. Vendar to pomeni zgolj to, da so v konzervi celi, olupljeni paradižniki. In res, nisem želela nikogar kritizirati. Lp. skrzolin

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

29. jul 2008 16:34

Zame najbolj enostaven način: paradižnike opereš, jih na kocke režeš kar direktno v majhne kozarčke, zapreš, daš v pečico. Ko jih potrebuješ za pico, omake,... jih pa s paličnim mešalnikom zmiksaš.

Drugače pa jih operemo, spasiramo na pasirko, da odstranimo semena in lupine, potem pa naša babi dobljeno mezgo prelije na plenico in obesi pod drevo, da se odcedi voda. Nato z gosto mezgo napolnimo vrečke, zacinimo in damo v skrinjo za filane paprike ali pa jo prekuha in napolni kozarčke.  

marelica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti