Ena za kavico, ko je ravno kulinarika

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

9. jul 2008 16:44

Zlomi si taco zaželijo gledališčniki drug drugemu pred igro. Za srečo seveda. Izhaja pa iz tega, da si igralci iz vraževerja ne želijo sreče, saj bi to pomenilo nesrečo. Drugače pa, kolikor je meni znano, se omenjena fraza v "običajnem" negledališkem življenju ne uporablja. lp Vlado Sporočilo je spremenil(a) Vlado dne 09. jul 2008 16:45:16

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

9. jul 2008 16:50

Nas učijo da se, bi pa rada slišala še koga. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. jul 2008 16:52

Vprašaj jernejo USA, ona bo vedela, vsaj za ZDA, iz prve roke....

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

9. jul 2008 16:55

Upam, da je nervoza na kulinariki le zaradi vročine zunaj. Kje je naša strpnost? Teme na portalu so samo teme. Nobena ni nikomur na nogo padla ali ga polila po glavi. Če te ne zanima, pač ne odpreš. Če odpreš in se ti zdi zgrešena, prebereš in zapreš. Če imaš kaj povedati (lepo bi bilo, če bi bilo večinoma pozitivno), poveš oz napišeš. Razburjanje, ker je nekdo odprl novo temo, pa bi lahko napisal pod staro se mi zdi odveč, sploh ker že naslov pove dovolj. Pred časom se mi je zdela kulinarika ravno zaradi tega tako posebna, ker je bila tako pozitivna. Če si potreboval nasvet, si ga dobil. Malo verjetno je bilo, da bi dobil mrzel tuš, v obliki kritike, kako lahko tako neumno sprašuješ. Zadnje čase pa se mi zdi, da se da kritizirati prav vse - od vicev do borovnic. Kakšen "vzor" smo naši mladini, ki občasno tudi zaide sem gor? Ne spada pod to temo, niti nisem navajena kritizirati, zato vam želim mirne živce in lep dan še naprej lp robida

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

9. jul 2008 17:09

Samo mi je čudno, ko berem za nazaj kakšni ljudje so sodelovali na tem forumu... Reca si ti en nejeveren Tomažek bo imel Vlado kar prav! Začetnica

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

9. jul 2008 17:10

Sicer je pa ta izraz postal kar popularen-sploh, če kdaj slediš v kakem hollywood filmu... Začetnica

daabul  

član od: 11.2.2007

sporočila: 97

9. jul 2008 17:43

Reca so te kar prav naucili v soli. Americani uporabljajo to frazo v vsakdanjem zivljenju in pomeni tako kot si napisala sreco. Npr. nekdo rece ,da gre studirat,drugi mu zazelijo "break a leg". Pozdravcek daabul

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

9. jul 2008 17:57

Kaj je zdaj, a mam prav al nimam? Kaj pa vem, do zdaj sem to frazo slišal vedno v povezavi z nastopi. Vendy, če smo že pri prevodih, mel sem malo več časa, kaj praviš: Pride Janez k zdravniku in pove: -Gospod doktor imam eno težavo. -No gospod Janez, kar na dan z besedo, čakalnica je polna ljudi. -Gospod doktor povem vam kako je bilo. Prejšnjo sredo pridem domov, komaj odprem vrata, pa vidim, kako moj prijatelj Nace onegavi Micko. Rečem mu: »Tristo kosmatih Nace, ubil te bom!«, on pa: «Pa daj umiri se Janez…Micka, skuhaj lipov čajček.... Janez poglej, če me zdaj ti ubiješ, boš šel sedet za kakšnih pet let, če se boš dobro obnašal pa tri. Medtem ko boš ti v arestu pa bo nekdo drug onegavil Micko in kaj boš imel od tega? Srkni lepo tale čajček, pa malo razmisli…« Kar je, je, saj je dobro povedal, a ne gospod doktor? -Gospod Janez, a lahko prosim malo skrajšate, res imam polno čakalnico pacientov. -Ja seveda gospod doktor. Veste predvčerajšnjim pridem domov, komaj odprem vrata in spet Nace na moji Micki. Pa rečem. »Micka, tristo kosmatih, zaklal te bom«, grem po svoj nož, Nace pa pravi: »Daj usedi se Janez, ne nori, Micka, ti pa zakuhaj lipov čajček….., Janez res si neumen, za to bi šel osem let v zapor, če bi se lepo obnašal, bi bil v petih letih zunaj, jaz bi si pa medtem drugo našel in kaj bi s tem napravil…., daj, srkni tale lipov čajček in se umiri…..« Pameten je ta moj Nace, a ne gospod doktor? -Skrajšajte gospod Janez, povejte bistvo, čakalnica, veste… -Takoj bom gospod doktor! Včeraj sem spet prišel domov, in zopet Nace na Micki. Meni se utrga in rečem: »Sebe bom ubil, tristo kosmatih in še enkrat tristo kosmatih!« No, Nace pa zopet pravi: »Janez prijatelj stari, usedi se, umiri se, ti Micka, pa bodi tako prijazna in skuhaj lipov čajček…, Janez ne nori, kaj boš imel od tega, če bi se ubil, z Micko bi te pokopala, potem bi se pa zopet dalje onegavila..daj, daj srkni malo čajčka in razmisli…« -Oprostite gospod Janez, kar je preveč, je preveč, polna čakalnica… -Pravzaprav sem vas hotel vprašati, gospod doktor, a lahko toliko lipovega čajčka škoduje zdravju? lp Vlado

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

9. jul 2008 18:05

No, tole je link na Wikipedio:

 http://en.wikipedia.org/wiki/Break_a_leg

Ker sama nimam nic veze z gledaliscem, te fraze se nikoli nisem slisala.

 

Poznam primere v italijanscini, kjer si tudi ne zazelis srece ampak "in bocca al lupo" pred izpitom ali pa "in c*** alla balena" mislim da gledaliscniki.

 

Vlado, hvala za prevod

Jerneja USA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti