Domača jajca-recepti

Kate  

član od: 29.7.2003

sporočila: 63

tema odprta - 5. maj 2008 12:56 | ogledi: 8.318 | odgovori: 18

Med prazniki smo obiskali stare starše na Hrvaškem in babica mi je kot vsakič (obiščemo jih samo do 2x letno) dala preko 100 domačih svžih jajc. Zdaj nekaj deset sem jih razdelila med ostalo sorodstvo, vendar ne vem kaj naj z ostalimi. Kot zanalašč mi na misel ne pride noben recept kamor gre veliko jajc..

Če ima kdo kakšen recept, bi prosila.

Lp

Kate

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

5. maj 2008 13:03

rezanci za celo leto....................... pa "oljova jajca" / beri jajca v solati in domač kruh zraven..... klavdija

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

5. maj 2008 13:29

Za rolado gre kar nekaj jajc!

lp Saša

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. maj 2008 14:01

Pa se mi zdi, da smo tam ob koncu marca tudi nekaj pisali na to temo. Darling mamamia je dala recept za 15 jajc....za Moskvo šnit...oli ti rezino hotela Moskva iz BG, moj največji domet tozadevno je Vasina torta, kjer porabim 14 jajc... Vendelina jr.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. maj 2008 14:01

Jaz bi hitro rešila težavo, če se temu reče težava. Bi naredila jajca s šparglji in povabila celo soseščino

Sej ni nujno da jih porabiš danes, lahko narediš musako, mleto pečenko, francosko solato ali riževo solato, jajca z gobami, jajca v solati, njami bučke s sirom, goveji ptički, in nenazadnje lahko vsakemu receptu(sladice) podvojiš ali celo potrojiš sestavine pa jih mimogrede porabiš dvajset, trideset.

Poznam pa nekoga, ki bi rabil veliko jajc zdaj v kratkem

Lep dan! 

Anamarija

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. maj 2008 16:04

Pomarančna torta

Mešaj pol ure 18 rumenjakov, 42 g sladkorja in lupine treh pomaranč (pomaranče s koščki sladkorja obribaj in stolci).

Potem dodeni 42 dkg drobno zrezanih mandeljnov, 9 dkg s sokom treh pomaranč napojenih drobtin, ter rahlo primešaj trd sneg iz 12 beljakov.

Peci torto v dveh modelih, lahko pa tudi v enem samem.

Ohlajeno prereži, namaži z marmelado ali gosto pomarančno kremo, oblij s pomarančnim ledom in okrasi s sadjem.

Pomarančna krema

Vmešaj v litrskem lončku 3 žlice sladkorja, 4 rumenjake in žlico pomarančnega soka, da dobro naraste.

K temu prilij 1/8 l zavrete kavne smetane ali mleka ter mešaj v vreli vodi ali na ognju, da se zgosti.

Ko zapažiš, da krema v lončku narašča, jo urno odstavi, da se ne sesiri.

Ako rabiš toplo, tedaj kar vlij k jedi, če pa rabiš mrzlo, jo postavi na hladno.

Ako jo rabiš za nadev v pecivo ali torto, potem dodaj v mleko žlico moke; lahko tudi raztopiš v mleku 2 tablici želatine.

V goptovo kremo lahko prideneš 15 do 20 dkg presnega masla, ter ga dobro zmešaš, da se speni.

Če prideneš kremi presno maslo, tedaj želatino opusti.

 

Recept je iz osme, izpopolnjene in pomnožene izdaje Slovenske Kuharice  S.M. Felicite Kalinšek iz leta 1932.

nola

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. maj 2008 16:07

Tale arhaični Felicitin lingo je simpa.... Vendelina jr.

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

5. maj 2008 16:37

Že po načinu pisanja recepta, sem takoj ugotovila, da je to iz Felicitine kuharice. Ne moreš zgrešiti, čeprav imam jaz šele 13 popravljeno izdajo iz leta 1956. daga

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. maj 2008 16:51

Moja babica je sveža jajca vlagala v razstopino vode in apnenca. ham-njam

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. maj 2008 17:15

Najbrž jih lahko tudi zamrzneš - rumenjake posebej, beljake posebej, da kasneje ne bo težav  z ločevanjem. Beljaki zamrzovanje čisto dobro prenesejo, rumenjakov pa še nisem zamrzovala a mislim, da ne bi smelo biti težav.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti