Krst, birma, poroka > zacela se je sezona > kaj podarjate?

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

16. apr 2008 15:25

Jaz sem pred dvema letoma delala zakramente. Vse naenkrat. Bil je izredno lepo obred in čudovito druženje. Za botra mi je šel fant. Ker sem zakramente prejela na veliko noč, je moja mami pripravila nekaj jedi. Povabila sem še fantove starše in staro mamo. Ti seveda niso vedeli, da bom naredila zakramente. Po kosilu sem vse skupaj povabila k maši. Bili so seveda šokirani. Na koncu so mi le čestitali in povedali, da je bil to resnično lep dogodek (ker se naš župnik vsako leto za katehumene res potrudi). Daril nisem sprejemala. Le od fanta sem dobila krstno svečko. Zadovoljna sem bila s tem, da sem dobila zakramente. Sem pa zato toliko bolj žalostna, ko spremljam fantovo nečakinjo in njene starše. Birma bo septembra, pa se že na veliko govori kaj bo kdo oblekel, kakšne želje ima, kdo bo kaj dal, ... S tem da so imeli ogromno problemov z botrom, ker si je izbala "najbogatejšega" med sorodniki, pa jo je zavrnil. Nato so preračunavali kdo je finančno najmočnejši, da bo lahko boter. Zame je to čisto prava KATASTROFA!!! Tako da me bo kar malce strah vprašat, če lahko za darilo dam torto . Odgovor mislim da že vem, ampak bom vseeno upala Lp E.

kreich  

član od: 8.8.2002

sporočila: 65

16. apr 2008 15:55

Moj brat je bil spomladi poročna priča. Za darilo je kupil večjo skrinjo, jo napolnil z mivko in s kovanci po 1E ( za 500 E ), ki jih je pomešal v mivko. Na vrh pa sta s svakinjo položia steklenico šampanjca in dva lepo poslikana pecljata kozarca. Zadeva je izpadla super. kreich

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. apr 2008 15:58

Morska medvedka, drži se svojih načel! Lepo si napisala, kaj zakramenti pomenijo tebi, zato obdari tudi nečakinjo v tem duhu. Z vso ljubeznijo narejena torta je zelo zelo lepo darilo. Meni bi bilo v čast, če bi se kdo zame tako potrudil (ne iz denarnice, s svojimi rokami). Če so tako materialistični ti fantovi sorodniki, jim itak ne bo nikoli zadosti....zato poslušaj svoje srce in razum in bodi ponosna nase! mamaF - Mojca

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

16. apr 2008 16:11

Morska medvedka, to je res katastrofa. Kar kurjo kožo dobim, ko vidim, kako izprijene so ponekod postale te stvari, tako daleč od svojega bistva. Žalostno je tudi to, da marsikateri župnik ne zna na ljudski, razumljiv način birmancem razložit, za kaj spolh gre pri birmi. Morska medvedka, ti kar ostani pri svojem "skromnem" darilu. Pred tednom sem tudi jaz bila na nečakovi birmi; sama sem tega prepričanja, da je fino podariti nekaj simboličnega, nekaj kar ostane za celo življenje in ni potrošni material. Ker je materialno dokaj preskbljen, sva se z možem odločila, da ga povabiva, da zopet skupaj osvojimo kakšno goro (lani smo bili skupaj na triglavu in imeli smo se bajno, prepričana sem, da tega Triglava ne bo pozabil nikoli). Stranski pozitiven učinek tega je nekajdnevno druženje, kar nam dandanes ful majka. Dolgo sem bila proti podarjanju denarja ampak zdaj gledam na to drugače. Ti evri so tako težko zasluženi in da potem kupiš nekaj samo zato da je nekaj in totalno brcneš mimo.... v takem primeru je res boljše dat kar denar - birmanci jih znajo zelo dobro porabit, ponavadi pa itak šparajo za kakšno večjo stvar. tigris

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

16. apr 2008 18:26

jaz sem bila pred enim mesecem moji svakinji za botro. za darilo sem ji dala lep "rožnvenec", molitvenik in knjigo Pet jezikov ljubezni, da bosta skupaj z možem zvečer brala in analizirala vsebino. Vse skupaj pa sem dala aranžirat. To je bilo simbolično darilo, ki pa je vsaj meni veliko pomenilo, ker sem ga poklonila od srca. Vsaj meni je obred veliko pomenil, ker je bil izredno lepo pripravljen in z odraslimi drugačen kot pri otrocih. baška Sporočilo je spremenil(a) baška dne 16. apr 2008 18:28:38

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

16. apr 2008 18:32

Dekleta, tako lepo ste napisale svoja razmišljanja, da se mi je ob branju kar topilo srce. Z vsem napisanim se globoko strinjam, hkrati pa se vsega malce bojim, da ne bi trapasto izpadla na koncu jaz. Res pa je tudi, da so pričakovanja otrok in na žalost tudi nekaterih staršev zelo velika.Verjetno tudi župniki poučijo otroke o pomenu zakramentov, da tu ne gre zgolj za prejemanje daril, vprašanje pa je, kaj hočejo otroci slišati oz. kaj si od tega zapomnijo, ali pa stremijo naprej za svojimi pričakovanji. Še enkrat hvala za vaša razmišljanja, ob katerih lahko razmišljam naprej... tako da se bom lahko kmalu pravilno odločila. LP Balenka

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

16. apr 2008 18:50

Res je lepo, če dobi birmanec npr. nekaj simboličneg. Ampak, ko sem na tako stvar povabljena kot sestrična ali prijateljica in je še veliko drugih ljudi povabljenih, potem mislim, da za taka darila že poskrbijo botri, starši, bratje, stare mame....

Pa saj je bila že debata o tem, niso vsi starši tako navdušeni nad knjigami in skulpturami.

 

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1234

katti

andda  

član od: 3.10.2007

sporočila: 70

16. apr 2008 19:32

dragička je napisal/a:
Na sveže, dve poroki isti dan - 14-dni nazaj smo bili na poroki moževe nečakinje. Kuverto s čestitko in 500 E sem dala lepo zavit. Na drugi poroki - hčerka od zelo dobrih prijateljev - nismo bili, smo pa v nedeljo šli čestitat in prav tako dali kuverto s čestitko ter 400 E, isto tako zelo lepo aranžirano. Pred tremi leti od nečakinje hčerka je imela birmo - podarila sva ji uhane iz belega zlata in kartico za GSM v vrednosti 5.000 SIT. Sladic so bile tudi moja izdelava. Upam, da bo za nekaj let porok dosti. Pozdravček!
Joj, dragička, jaz bi tud bila tvoja žlahta:). No, čisto resno pa.... meni se toliko denarja zdi odločno preveč. Mi bomo imeli čez slab mesec birmo, mlajši sin bo šel in izbral si je botrico (mojo nečakinjo), ki je brezposelna in na porodniški, denarja nima nobenega, a jo je izbral zato, ker jo ima rad, pa čeprav je imel na izbiro nekaj "bogatejših" sorodnikov. Tako, da bom darilo oziroma denar v ta namen prispevala jaz, verjetno pa tudi botri ne bo dalo miru, če mu ne bo kupila vsaj kakšne malenkosti. Računam, da vse skupaj ne bo preseglo 250€. Denar bo šel v varčevalni sklad za nov računalnik ali pa kaj drugega. Upam, da bo lepo vreme, da bomo na ta dan lahko imeli piknik, spekla bom seveda kakšno torto iz Kulinarike pa še kaj drugega. Tudi jaz opažam, da se vse bolj pretirava z darili v te namene. Potrošniška družba pač, ki misli, da se vse lahko kupi z denarjem. Potem se pa čudimo, kako so otroci vse bolj zahtevni.... andda

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

16. apr 2008 20:37

Še to bi pripomnila glede birme - posebej to velja za botre. Boter si nekomu celo življenje in veliko priložnosti je še za obdarovanje. Zelo hitro je ta otrok polnoleten (tu ponavadi nastopi projekt vozniški izpit, ki kar pobere enega denarja), potem maturant, potem gre študirat... vse to so fine priložnosti za obdarovanje - po moje veliko bolj kot birma primerne za obdarovanje z evrčki. tigris

neznan uporabnik

16. apr 2008 21:21

mi imamo letos tudi krst, pa smo tudi še zelo skeptični glede darila kaj podariti... imam pa eno vprašanje in ta je kaj je konfirmacij? to besedo sem namreč prvič zasledila. lovebeyba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti