Čemaž, divji česen

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

4. mar 2012 16:33

Hvala Regica.Bom šla tudi jaz pogledat, če je ža kaj "zeleno" v gozdu.Pri nas imamo čemaž zelo radi, ravno včeraj smo naredili juho iz zamrznjene zaloge.

Očiščen čemaž za minuto potopim v vrelo vodo v multipraktiku zameljem, napolnim male vrečke in zvakumiram.Nič ne izgubi na aromi.

jovita

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

5. mar 2012 0:20

O super! Pa smo ga dočakali! Končno! Ga zamrzujem na enak način kot jovita. Tako ga imamo celo leto na zalogi.

yulchi

berny134  

član od: 25.9.2010

sporočila: 105

5. mar 2012 12:23

Tud jaz ga zmeljem v multipraktiku z obilico olivnega olja in malo soli, naložim v majhne kozarčke napolnim do roba, po vrhu pa še dam par kapljic olja, da je res popolnoma poln. Meni počaka v shrambi celo leto, do druge bere.

berny134

pinch  

član od: 18.2.2009

sporočila: 89

13. mar 2012 12:50

poznam čemaž, obožujem ga pravzaprav.

do sedaj smo ga  doma dobili v obliki pesta, nekaj sem ga kupovala čez zimo v kalčku (pesto)

sedaj sem se odločila, da ga bom kar sama nabrala ampak ne vem kje so kakšna večja nahajališča. mogoče kdo zaupa kje v okolici LJ bi se našel čemaž ali je to kot pri gobah, da se ne govori okoli? ne vem

 

pinch

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

13. mar 2012 13:11

Mene zanima, če ga je možno nasaditi na domačem vrtu, oz. kakšno lego potrebuje? Kajti v moji okolici ga sploh ni in se moramo peljati precej daleč do gozdov, kjer ga je ogromno. Tako bi lepo dobila iz zemlje celega , s korenino vred in si ga nasadila kar doma.

kara

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

13. mar 2012 13:24

pinch  - okoli športnega parka Ježica ga je zelo veliko, ampak letos ga še ni, upam, da se bo ta teden pokazal

zvezdica55

pinch  

član od: 18.2.2009

sporočila: 89

13. mar 2012 14:14

oo hvala, to je pa blizu

kara, nekje sem brala, da se da kupit semena čemaža in je potem možno nasaditi kar na domači vrt

pinch

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

13. mar 2012 14:20

Hvala Pinch, na seme pa še nisem pomislila, bom pogledala. Malo me skrbi ali bo lega dobra, ker smo na zelo sončnem področju. Raste pa pod bukvami itd. v gozdu. Verjetno tudi mora biti vlažno rastišče.

kara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

13. mar 2012 14:51

kara, iz semen nekaj let ne bo primerno velikega pridelka. Ne bo prav nobene škode, če boš (malo premišljeno, kako in kje) nabrala čemaž v naravi, ampak, posaditoi ga je treba v dobro, humusno prst, na zasenčenem delu vrta (kot si ugotovila že sama). Suše ne mara. Po mojih izkušnjah začne rasti pod rastlinami, ki se jim cvetovi že poslavljajo, mlada generacija, velika nekje 10 cm, pod njimi pa običajno še naslednja, velika le nekaj cm. Če nabereš vse, torej s prstjo vred, si zanesljivo dobila dovolj rastlin za na vrt. Če greš potem, ko so listi že poleženi in rumeni in nabereš semena, ne boš naredila škode, kjer pri nas čemaž raste, raste v neizmernih količinah. Seme se, ko je zrelo, rado osuje s kobulčka, zato je treba pobirati previdno. Pa takoj ga posej in se ne čudi, ker ne bo kalil, mislim, da se bodo semena prebudila šele naslednje leto.

 

rimljanka

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

13. mar 2012 15:57

Mi smo lani posadili čebulice čemaža, zaenkrat še ni videti, da bo kaj iz tega. Ga pa pri nas tudi v naravi še ni.

Lega je mislim da prava, senčna in malce vlažna.

Naša soseda pa ga ima na svojem vrtu veliko, pravi, da sploh ne ve, kako je prišel tja, da ga ni nikoli sadila, pa še mara ga ne.

Vmes, med njenim in našim vrtom je samo ograja, pa je videti, da se od nje noče preselit k nam.

rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti