Jagode, borovnice, maline, robide, ...

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. mar 2008 15:43

Rimljanka, svež zrak je svež zrak in je ultimativno izvrstna zadeva. Samo, če človek nima nasada pred nosom in tudi nima sorodstva z nasadom pred nosom, potem je cela vrsta kvalitetnih razlogov za izlet v naravo in ne ravno nadlegovanje drugega kmeta z nabiranjem sadežev. Sem že videla razne "mestne srajce" (ma, jako mesto, najkasneje pet generacij nazaj smo vsi s kmetov), ki so prav pohlepno grabili po jagodičevju in zraven lomili še pol vejic - zlasti na malinah se da fino kaj polomiti (in zraven na ves glas govorili " a ni fajn, k smo mal na zraku, pa tle na kmetih je tkooooo preprooooooost..."). Pa primerke, ki so trgali borovnice in potem ugotovili, da z zelenjem pa si ne znajo pomagati in potem vse vrgli proč. Da ne govorim o primerkih, ki v jeseni malo kolesarijo po vinski poti in takole malo zavijejo v kakšen vinograd ob poti in sunejo kakšen grozd in si mislijo, da je to okej. Pa ni (enkrat bi jih poslala v trgatev, v tisti del, ko je treba po zemlji pobirati jagode, ki so slučajno padle dol, po možnosti je vinograd na kakšnem ubijalskem klancu...) Skratka, hvala za take "slone med porcelanom"... Ne trdim, da je kdorkoli od na-tem-topicu-prisotnih kolegov/kolegic tovrsten slon. Bog ne daj. Samo želim opozoriti, da pri nabiranju jagodičevja, če to počneš po terenu, ki ni v tvoji lasti, da tu obstajajo ena pravila in da je treba kmeta vprašati, kako in kaj. Ne pa v navalu silnega entuziazma delati še kolateralno škodo. Samo zato, ker je tako "malo ceneje". Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 19. mar 2008 15:43:50

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. mar 2008 19:56

Ja, vendelina jr., se vidi, da sem z dežele doma............ Sem pa mislila gozd, ne nasadov. Tista o slonih kar drži, se strinjam.

rimljanka - zasebno mnenje

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

19. mar 2008 20:03

Vendelina,na netu sem našla kar nekaj strani,(s pomočjp kulinarike)kjer pridelovalci jagod in drugega sadja sami ponudijo možnost da si v njihovem nasadu SAM NABEREŠ JAGODE in pri enih celo piše,da se jih po mili volji tudi naješ,plačaš pa samo tiste,ki so v košari,..... Če se gredo takšen turizem zakaj pa ne!! Glede poškodb nasada pa mora sadjar to sam sebi vzeti v zakup,ker velikokrat drži tisto o slonu in porcelanu. V Delu pa je bilo junija objavljen celo naslov,kje si sam nabereš češnje ali malo kasneje marelice,... Zagotovo se to tudi sadjarju splača,saj mu ni potrebno najemati delovne sile in potem še stati na placu,... anaeva

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

8. apr 2008 13:07

Našla sem še nasad jagod in malin v Šenčurju, sm se prijavila na novice in me bodo obvestili kdaj bo letos, če koga zanima je to njihova stran: http://planjava.com/index.php

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

8. apr 2008 13:43

hvala za informacijo anaeva

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

14. apr 2008 18:00

Vse bi bilo lepo in prav če bi se ljudje znali obnašati v gozdu... no tu je najbrž o tem brez smisla razpravljati, ker upam da ste s tem seznanjeni. Sicer pa sama vsako leto nabiram borovnice v gozdu in moram reči, da sem tudi vsako leto bolj razočarana. Čisto razumem lastnike gozdov, ki nabiralce podijo, postavljajo table... Vsako leto je namreč več ljudi, ki pridejo v gozd nabirat borovnice, za njimi pa ostane kup odpadkov in druge navlake. Ne zdi se jim pa, da mora to za njimi nekdo pospraviti in to je seveda lastnik gozda... Svež zrak ja... vendar, da greš z otroki v gozd in tam kričiš na vse grlo to pa je sprostitev... Za izgovor pa poveš, da si itak v gozdu... Pa še to, borovnic je vedno manj, ker ljudje pridejo v gozd prehitro in ker so prišli od daleč in pač ne bodo hodili še enkrat... Se veselo s svojimi grabljicami zapodijo na nezrele borovnice in naredijo ogromno škode. spelci

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

20. jun 2008 11:01

no jih že kaj nabirate??????? anaeva

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

20. jun 2008 11:41

maline na Štajerskem so že pa ribez tudi, robide pa še je tako ali tako treba počakat Začetnica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. jun 2008 11:42

Pri nas je dosti robidnic, zaenkrat še niso zrele. Če koga zanimajo in jih je pripravljen še malo obrezat, je dobrodošel. Po kopanju dobi tudi kosilo.

nola

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

20. jun 2008 13:41

Ribez je pospravljen, maline sproti pobiramo, robidnice bodo vsakl čas, borovnice pa tudi.

Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti