Zakaj je beli kruh tako zelo bel?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. feb 2008 13:00

Barva bele moke je odvisna tudi od pšenice. Trda (durum) pšenica ima rumenkasto moko (le poglejte Zlati zdrob od Intesa, pa testenine, narejene iz vode in take moke), mehka pšenica daje bolj belo moko.

 

rimljanka - zasebno mnenje

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

12. feb 2008 13:19

Mi kupujemo domač rženi kruh (koroški), pri sorodnikih ali znancih-oboji imajo kmečki turizem, pa je kruh vedno čisto črn brez barvil.

Saša

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

12. feb 2008 13:46

Veš, to pa tudi mene zanima, kako jim uspe. Sama pečem rženi kruh, a je precej blede barve (ni črn). Uporabljam rženo moko tipa 1250 (nekaj takega). Najbrž je kakšna še bolj temna... Basti, lahko vprašaš pri sorodnikih, katero moko uporabljajo in kje jo kupujejo? Sonja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. feb 2008 9:32

Zaradi dodatka mleka. Lahko probaš tudi sama doma, dobiš enako belobel rezultat:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. feb 2008 9:35

Oni v gl. uporabljajo mleko v prahu, doma sem delala že z navadnim in tistim v prahu in je bilo lepo belo in tudi malo drugačna tekstura, lubi recimo prisega na moje testo za pico, ki je z mlekom in je kar malo razočaran, ko gremo kam drugam na pico... bozena, rženi kruh in druge temne kruhe barvajo med drugim s karamelo ali karamelno barvo - to se da naredit doma, tako da sladkor dobesedno zažgeš in potem to stopiš. Če daš žličko te črne barve v kruh, bo lepo rjav. Se pa pripravi, da te bojo sosedi hodili spraševat, če se ti kuhinja žge - vonj je namreč po zažganem sladkorju - to je normalno;) Je pa to eno najbolj uporabljanih barvil za rjavo in črno barvo - ker je poceni;) Tudi kokakolo in kokto s tem barvajo. Veri

polni zadetek  

član od: 6.8.2007

sporočila: 14

14. feb 2008 11:46

Vse skupaj lepo in prav. Toda ali je res potrebno, da se kruhu, katerega rok trajanja je največ 2-3 dni, dodajati toliko kemije, ki sigurno zdravju škoduje. Sploh ne razumem več nobebega proizvajalca, ki je tudi sam kupec teh proizvodov, da je potrebno toliko dodatkov. Zdaj nekateri so napisani na etiketi, velika večina jih pa ni. Ali je pomankljivo pisanje sestavin na nalepke sploh smiselno. OOna polni zadetek

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. feb 2008 13:02

Jaz pa kar prav dam tistemu peku, ki pravi, da je veliko dodatkov tudi na račun zahtev kupcev, če ne kar vsi?  Recimo, da naenkrat eden od trgovcev naroči samo kruh brez dodatkov.  Hitro bi tukalje brali: ja oni drugi trgovec ima pa takooo lep puhast kruh,  takooo lepo črn,  takooo visok in hajd po kruh drugam.  Kupci jamramo, da nam kruh plesni, pa dajo peki noter ustrezno kemijo, jamramo, da je naslednji dan že suh, bo hitro noti spet kaj drugega ... Pekarne se ravnajo po tržišču, pečejo to, kar  gre najbolj v prodajo.

Tiste par kruhkov, za katere pravijo, da so brez tovrstnih dodatkov, pečejo v tako malih količinah, da so seveda potem neprimerno dražji.

Sploh pa danes v dobi kruhomatov, do neoporečnega kruha ni težko priti, če dajemo zdravju prednost pred okusi.

Cila

maserka  

član od: 19.5.2006

sporočila: 212

14. feb 2008 14:29

Iz preverjenih virov v določenih pekarnah dodajajo barvilo, tako imajo kruhi bolj izrazito barvo (črn,koruzni,bel,....) maserka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. feb 2008 15:01

Cila je napisal/a:

Jaz pa kar prav dam tistemu peku, ki pravi, da je veliko dodatkov tudi na račun zahtev kupcev, če ne kar vsi?  Recimo, da naenkrat eden od trgovcev naroči samo kruh brez dodatkov.  Hitro bi tukalje brali: ja oni drugi trgovec ima pa takooo lep puhast kruh,  takooo lepo črn,  takooo visok in hajd po kruh drugam.  Kupci jamramo, da nam kruh plesni, pa dajo peki noter ustrezno kemijo, jamramo, da je naslednji dan že suh, bo hitro noti spet kaj drugega ... Pekarne se ravnajo po tržišču, pečejo to, kar  gre najbolj v prodajo.

Tiste par kruhkov, za katere pravijo, da so brez tovrstnih dodatkov, pečejo v tako malih količinah, da so seveda potem neprimerno dražji.

Sploh pa danes v dobi kruhomatov, do neoporečnega kruha ni težko priti, če dajemo zdravju prednost pred okusi.

Cila
Pri naši hiši je šel v nebesa že drugi kruhopek. V nebesa pravim zato, ker je bil izredno priden in ko je že skoraj vse bilo v alfa stanju, se je še vedno mučil da bi zmešal testo. Lepega dne pa tudi to ni več zmogel. Pa se ti midva z možem odpraviva v BTC malo na ogled. Ponudba je bila kar raznovrstna. Nazadnje sva šla še v Merkur. Ogledujeva si aparate, primerjava cene z garancijo, modrujeva in se pogovarjava, vse to pa spremlja nek gospod, ki je pristopil k nama in nama svetoval, da naj kar vzameva en aparat, ker se to zelo splača. Gospoda sem videla prvič in očitno zadnjič. Ni bil zaposlen v Merkurju, kako mu je ime pojma nimam, je pa povedal, da je zaposlen v pekarni. Katera pekarna je to, pa se mi niti ne sanja. Zelo zanimivo mi je bilo to, da je rekel, da njegova žena že 40 let peče kruh doma. Čudno kajne, on pa pri pekih. Na moje začudenje je dejal, da peki v kruh dajejo do 15 različnih konzervansov, v ostale pekovske izdelke kot so žemlje, štručke, makovke........ pa do 25. Postregel je še z enim, meni izredno zanimivim podatkom. Vsak namreč danes išče poceni delavno silo. Delavci iz bivših bratskih republik so baje že predragi, zato zaposljujejo delavce iz Albanije, Češke, Slovaške....... To so ponavadi zelo neizobraženi in baje skoraj ne vedo, koliko je to 2 grama. Baje da tiste praške kar s pestjo mečejo v moko in ob inventuri so zabeležili štirikratno porabo teh strupov. Z gospodom smo kar lep čas debatirali, kaj je res in kaj ne presodite sami. Še nekaj bi povedala, pred kakima dvema letoma je sin razvažal Žitov kruh. Najbrž ne rabim povdarjat, da ga na veliko zaobide. So njegove zgodbe zelo podobne. Jaz se s tem že kakih 5 let ne obremenjujem, ker jemo izključno domač kruh. Pa lep sončen dan vsem, Vesna!!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti