Sejanje paprike in paradižnika?

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

17. feb 2009 8:35

Mene pa zanima kdaj začnete škropiti z mlekom. Koliko morajo biti rastline velike? Na vrtu ne uporabljam škropiv, zato sem imela lansko leto paradižnik kmalu bolan - črn in smrdliv je postal. Kaj pa narediti proti ušem, ki rade napadejo fižol? LP Migla

ally82  

član od: 2.10.2007

sporočila: 91

17. feb 2009 8:55

Jaz proti ušem uporabim domač pripravek. V eno posodo naberem koprive in jih zalijem z vodo. Pustim jih tako stati 24 ur (sem pa že pozabla nanje 3 dni pa ni blo panike). Po 24 urah poberem koprive ven in jih zavržem. To vodo od kropiv mešam z navadno. Običajno v zalivalko nalijem vodo iz kopriv ene 3-4 cm (v višino) , ostalo pa navadno vodo zraven in s tem zalijem fižol na katerem so uši. To ponovim 2 dni zapored. Se še pa ni zgodilo, da bi uši ostale na fižolu. Nekateri pa merijo tolk vode in tolk vode iz kopriv,... Ne vem jaz naredim to od oka, pa nisem še falila. No isto uporabljam za paradižnik, na začetku (če "počasi" raste, izgleda čudno,...) ga zalivam s to mešanico in imam vsako leto čist zdrav in lep paradižnik. Nikoli pa ne kupujem pripravkov. Če uspe pol vsaj vem kaj imam na vrtu. Tistega s kemikalijami poškropljenega pa lahk dobim v trgovini zmeraj. Če pa rata tak črn pa to mešanico (vode+kopriv) dam v škropilko in jih nekaj dni zapored poškropim (cel paradižnik). Enkrat mi jih je uspel celo rešit. Pa sem bila edina pri nas okoli, ki je imela doma paradižnik tisto leto. »The scary part about human stupidity is not how dumb an average person is, but the fact that, by definition, half the population is even dumber than that!«

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

17. feb 2009 9:03

Lešnik hvala za nasvete, bom še na tvoj način poizkusil in konkuriral boljši polovici. Mleko proti čebulni muhi, hm, dvomim. Čebulna muha, oz ličinke le te delujejo od spodaj. Prav tako ne vem, kako bi lahko mleko pomagalo pri breskvi. Proti kodravosti? Migla pri paradižniku je po opisu sodeč bila plesen. Streha iz prozorne folije bo pomagala, da na paradižnik ne bo padal direkten dež, plesni pa skorajda ne bo. lp Vlado

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. feb 2009 9:09

Mi nasadimo ob fizolove prekle vedno tagetes in satraj, z usmi nimamo tezav (mogoce tudi zato, ker smo pri sajenju fizola tradicionalno zelo pozni, smo bolj vrtnarji tipa "saj-je-se-cas-nikamor-se-ne-mudi"). lp, proxima

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

17. feb 2009 9:12

jaz paradižnik tudi škropim z mlekom,če je pa treba pa tudi z kakšnim pripravkom. drugače pa jaz koprive namočim za par dni in jih potem razredčim z vodo in s tem zalivam rože. rože imam lepe skoz so "košate".Sicer imam pa koprivni pripravek na bolj takem mestu kjer se ne gibljemo dosti,zato ker zelo smrdijo. ninkica

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

17. feb 2009 9:33

Hvala vsem za odgovore. Migla

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. feb 2009 10:24

Sicer živim na vasi ampak bolj ko razmišljam bolj nimam pojma - kje za vraga dobite toliko kopriv? Pri nas se ne morem spomniti niti ene lokacije, kjer bi rasle, da bi jih človek lahko kar tako nabral. Če pa zakorakam h kakemu kmetu na dvorišče in ga prosim za koprive, mi bodo dali pa prej kak persen ali pa deci šnopsa, da k sebi pridem, ker se mi je očitno zmešalo. In potem - koliko teh kopriv se namoči - imam recimo 20 litrsko posodo v kateri bi to pripravljala - se jih natlači polno, pol, se jih da samo nekaj..? Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

17. feb 2009 10:30

tinca,jaz jih naberam ob vodi tam jih je ogromno.v posodo jih dam do polovice,drugo polovico dam pa vodo,In pustim stati par dni,potem pa koprive v flaši razredčim z vodo in zalivam rože,..z samimi koprivami škropim,če je pridejo kake uši na zelenjavo ali pa rože(zelo rade pridejo na surfinije) ninkica

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. feb 2009 10:33

Hvala ninkica.. bomo sprobali. Te zgodbe o koprivah kot gnojilu in škropivu sem že večkrat slišala, pa bom letos to poizkusila sprobat. Redčiti je treba najbrž ta pripravek kar precej, nekje 10% ali kako? Torej deci kopriv in liter vode oz. liter kopriv in 10 litrov vode? Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

17. feb 2009 10:57

Tinca, pri vas ne jeste "špinače" iz kopriv? Ker če je ne, potem obvezno naberi še nekaj več kopriv in si poleg zvarka za vrt pripravi še koprive kot "špinačo". fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti