Ta nadležni kašelj!!!

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

18. jan 2008 19:45

Slišim, da je ta kašelj, ki zdaj razsaja med ljudmi, baje virusen. Vsaj tako je farmacevtka v lekarni razlagala moji mami, ko si je šla po pomoč. Anja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. jan 2008 22:20

Aisha je napisal/a:
Jaz si za take primere kar sama doma pripravim med v katerega dam vejice svežega timijana (kar precej vejic). Timijan porežem takrat ko je na začetku cvetenja in ga dam v suh steklen kozarec, potem pa vse prelijem z medom in zaprem. Na enak način pripravim tudi med z materino dušico in s smrekovimi vršički, oboje ima ugoden učinek pri preprečevanju in zdravljenju kašlja. Aisha
Jaz sem pa mislila, da je timijan in materina dušica eno in isto. Rimljanka??? Atina

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

19. jan 2008 10:04

Ni čisto tako, je pa podobno. Materina dušica je enako divji dimijan, kar pa ni enako kot vrtni timijan:) Materina dušica = divji timijan = latinsko thymus pulegioides - to je tista plazeča zadeva, ki raste po prisojnih pobočjih, košenicah (v Beli krajini jo je kar precej) Slika: http://www2.arnes.si/~bzwitt/flora/images/lamiacea Vrtni timijan = thymus vulgaris pa raste v divjini v Sredozemlju (pa še kje) pri nas na celini pa ne. Je višje rasti, ni plazeč in ga prodajajo po vrtnarijah. Slika: http://www.rozenbottels.nl/winkel/images/kruiden/thymus_ Upam, da je to to, strokovnjaki pa naj me popravijo in dopolnijo Prejmi lepe pozdrave iz rodne grude magnolija

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

19. jan 2008 16:44

Aha. Hvala. Ja, materino dušico, ki raste po travnikih, poznam, lahko bi si pa mislila, da obstaja tudi gojena vrsta :). Učinkovine v obeh so pa verjetno iste (timol recimo)? Rodno grudo se pa odpravljam pogledat čez pribl. pol ure :) Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 19. jan 2008 16:45:36

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. jan 2008 16:54

Ja, atina, gojen timijan je seveda sorodnik materine dušice, oba sodita v rod Thymus. Učinkovin je gotovo več timol pa, to pa tako ali tako veš, deluje rrazkuževalno, pa še kako.

Čaj je iz obeh zelo dober in učinkovit, še posebej, če z njim taliješ karameliziran sladkor. Najprej z malo čaja, da se sladkor ohladi, potem še z ostalim. Piješ po požirkih.

Magnolija, samo toliko v popravek, pri nas v naravi raste cela serija vrst iz rodu Thymus, vsem rečemo ljudsko materina dušica (ljudje pač vrst niso ločili med seboj). Če jih boš, ko bodo cvetele, malo pomela in povohala, boš ugotovila, da zelo različno dišijo. Vrsta, ki jo omenjaš, gotovo ne najbolj prijetno, saj naj bi spominjala na polaj, ki ima oster duh (sodi pa med mete). rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. jan 2008 17:00:22

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

19. jan 2008 17:12

Zanimivo, na pogled izgledajo enako, je pa res, da so po okusu in vonju različne. Lani polet sem bila na raziskovalni delavnici na planoti Vojsko in smo si vsak dan na paradižnikovo solato potresli materino dušico, ki jo je bilo pred hiško v izobilju. Bila je mnogo bolšega okusa, kot tista, ki raste pri nas. Jaz (nevednica) sem to razliko pripisala gorskemu zraku Sedaj vem nekaj več. Hvala! Glede sestavin pa piše takole: Glavne učinkovine divjega timijana – materine dušice Droga vsebuje eterično olje (0,1 – 0,6 %) Glavne sestavine olja pa so: Linalool (22-45 %) Karvakrol (3-33 %) Timol (1-4 %) … Glavne učinkovine vrtnega timijana Droga vsebuje eterično olje (1 – 2,5 %) Glavne sestavine olja pa so: Timol (30- 70 %) Karvakrol (3-15 %) … Vrtni timijan vpliva na bronhije, tako da jih razširja in zavira rast skoraj vseh bakterij./…/ Timijan utekočinja sluz in pomaga pri izkašljevanju. Timol /.../ vpliva antiseptično in antibakterijsko v dihalih … Timijan z velikim uspehom uporabljamo pri kašlju… Materina dušica pri kašlju ne deluje tako močno kot vrtni timijan Vir: Katja Galle Toplak 2002 Zdravilne rastline na slovenskem. Ljubljana: Mladinska knjiga. Str. 232 – 235. Lep pozdravček magnolija

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

19. jan 2008 17:17

Atina rodna gruda je danes zelo lepa, ker je tako pomladna in s soncem obsijana. Ptički danes prav posebno razigrano pojejo. Kot da jih zima ne skrbi več. Uživaj. magnolija

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

19. jan 2008 17:29

Po nasem Krasu raste ogromno timijana, ki je zelo podoben tistemu na drugi slikici. A potem to ni vrtni timijan? Jaz sem uporabljala samo tega, zato ne poznam razlike v vonju.... ...rodne grude pa ne bom videla se vsaj pol leta. slepakura

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

19. jan 2008 17:37

Jeseni začnem delati na tem da ne začnem kašlajti...torej Bion3,ogabni pesin sirup z medom,ameriški slamnik... Ker če začnem kašlajti sem po 2 tednih na antibiotikih za pljučnico :(.Leto pa jem tudi Coldrex zaradi sluznice.... Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti