Razvrstitev živil

Pi.ka  

član od: 4.12.2007

sporočila: 4

tema odprta - 4. dec 2007 14:39 | ogledi: 5.192 | odgovori: 7

Zdravo,

vrgli so me na dosti rigorozno dieto in bi za seznanjanje s tem, kaj točno jesti, zelo potrebovala kak pregleden seznam živil, z navedbo, kaj vsebujejo, koliko ogljikovih hidratov, koliko beljakovin, koliko škroba in podobno.

Če ima kdo kaj podobnega, se priporočam,

hvala,

Pi.ka

Pi.ka

Pi.ka  

član od: 4.12.2007

sporočila: 4

5. dec 2007 15:59

Hvala vsem... bom preštudirala doma v miru : -) ali kdo ve, katera živila imajo najmanj OH in največ beljakovin? in, kaj za vraga je razlika med škrobom in ogljikovimi hidrati? ; -) vse skupaj namreč postaja res že absurdno, pri tem, da sem pred težavami jedla v bistvu zelo zelo pravilno, sama sveža zelenjava, sadje, kakšna ribica, samo olivno olje, oreščki, bla sem pravi mali vzornik, pol pa me napade neka bakterija in zdaj tavam med podatki... hvala vam za vso pomoč, Pi.ka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. dec 2007 16:26

Majčkeno po osnovnošolsko, ampak upam, da bo zadovoljivo (čim manj kompliciranja):

Živila delimo v grobem na pet skupin, glede na to, katere hranilne snovi največ vsebujejo:

1.beljakovinska živila: meso in mesni izdelki, jajca, mleko in mlečni izdelki

2. ogljikohidratna (škrobna) živila: moka, testenine, kruh, pecivo, žitarice

3. vitamini in minerali: sadje in zelenjava

4. maščobe: olje, svinjska mast, goveji loj, maslo, margarina, ocvirki

5. dodatki hrani: začimbe, sladkor, pravi čaj, prava kava, med, ....

 

med škrobom in ogljikovimi hidrati kake grozljive razlike ni. Škrob je namreč ogljikov hidrat. Na kratko: Med ogljikovimi hidrati poznamo:

1. monosaharidi - sladkorje (topni v vodi): glukoza (grozdni sladkor)

                                                           fruktoza (sadni sladkor)

2. disaharidi - sladkorje (sestavljeni iz dveh monosaharidnih enot): saharoza (trsni ali pesni sladkor) - z njim ponavadi sladkamo v kuhinji

                                                                                           laktoza (mlečni sladkor)

                                                                                           maltoza (sladni sladkor)

 

3. polisaharidi (niso sladkorji in niso topni v vodi): škrob (rezervna hrana rastlin)

                                                                   glikogen (rezervna hrana živali - v mišicah in jetrih - včasih imenovan tudi živalski škrob)

                                                                   celuloza (za naša prebavila neprebavljiva)

                                                                   hemiceluloza (krajše molekule kot pri celulozi)

 

LP

cervus

Pi.ka  

član od: 4.12.2007

sporočila: 4

6. dec 2007 15:58

oja, osnovnošolsko je to kar rabim, ker postajam čisto zmedena od vsega. zdaj ugotavljam, da sem pred težavami jedla praktično idealno, zdaj pa moram jesti krneki ; -) hvala za razlago, malce bolj je jasno, čeprav, prerez diete za slinavko in ugotovljenih "alergij", je kuhana zelenjava in kuhano sadje, prelito z medom. rahlo duhamorno ; -) A morda kdo ve, ali je lahko alergija posledica prevelikega uzivanja česa in potem izgine? namreč, jaz sem prej jedla ogromno svežega sadja in zelenjave in malo polnozrnatih žit, to je bila osnova prehrane. po težavah s slinavko sem začela z rižem, rižem, rižem, in ajdo, ker le to je telo nekako prenašalo. in sumim, da je zdaj telo z alergijo odreagirajo na vse te OH, ker jih ni bilo vajeno v takih dozah, a je to možno? no, res hvala vsem za pomoč, kok je pa fajn, da ljudje tkole pomagajo... Pi.ka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti