Hrana za 10-mesečnika

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

7. nov 2007 21:37

Meni je tudi normalno da pri 10 mesecih je filano papriko(seveda če ni preveč pikantna).Jaz sem pri prvem komplicirala sto na uro.Pri drugi me je že pamet srečala.Tako da tudi sedaj ne kompliciram.Kar jemo mi to je tudi tamal. Res pa je da tudi vseh pet prstov na roki ni enakih,tako da imajo tudi otroci različne okuse.Recimo, na žalost mi ta starejša dva ne jesta zelenjave,pa lahko delam kar čem.Med tem ko ta najmalajši na srečo zazdj kar lepo sprejme.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

7. nov 2007 22:01

Tudi pri nas bi najstarejši živel samo od namazanega kruha (pa še tukaj sem omejena na nutello, pašteto in sirov namaz), testenin, pice in špinače s krompirjem. Medtem ko je drugi pravi gurman in z veseljem poskusi vse kaj mu daš na krožnik, sicer se potem ne strinja ravno z vsem, ampak načeloma mu je večinoma hrana všeč. Pa sem vedno kuhala samo eno vrsto kosila. katjushka

_Lanchy_  

član od: 29.7.2007

sporočila: 83

7. nov 2007 23:02

Se strinjam z predhodnicami. Moja punčka bo zdej 9 mesecev pa sem ji že dala fižolovo juhu, zelje, makarončke z bolonjez omako,... Ko kuham za naju z možem in če hočeva bol začinjeno hrano, preden dam druge začimbe, dam za hčerko na stran pa nama začinim po okusu par minut prej, preden postrežem. _Lanchy_

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. nov 2007 9:49

Morda še naša izkušnja z alergijo na jagode.

Ko je sin dobil izpuščaje, potem ko je jedel sadno kašico, v kateri so prevladovale jagode, mi je pediatrinja rekla, da je to znak, da se iz telesa čistijo strupi. In naj poskusim tako, da mu v sadno kašo dam samo eno jagodo, naslednji dan dve, potem čez kak dan tri in tako naprej, da bo kašici vedno več jagod in vedno manj drugega sadja. Po kakšnem tednu naj mu dam samo dve ali tri jagode kar tako. Če ne bo nobene reakcije, pomeni, da lahko otrok je jagode, če pa bi se v tem času znova pojavili izpuščaji, bi pa malo bolj natančno pogledali, za kaj gre.

Konec je bil srečen: izpuščajev ob postopnem uvajanju ni bilo, tudi potem ne, ko je po sedmih ali osmih dnevih pojedel nekaj samih jagod. In jih še danes je z velikim užitkom in brez posledic. Mamamia

 

 

mamamia

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

8. nov 2007 10:15

Mamamia sem vesela, da ste pri vas tako hitro rešili problem ....................za nas pa v alergološki ambulanti pravijo, da absolutno nič mlečnega, saj je njegova stopnja alergija zelo visoka. Sedaj so ga pa testirala še na sojo, lešnike in arašide in ugotovili senzibilizacijo na to hrano. To pomeni, da se sama alergija še ni razvila, vendar obstaja večja možnost, da se mu še bo, če mu bomo te izdelke še vedno dajali. Jedi s s temi sestavinami sem mu do sedaj dajala brez omejitev pa ni bilo nobenih težav. Težava je tudi v tem, da smo do sedaj dosti mlečnih izdelkov nadomeščali s sojinimi, sedaj pa............... Izziv je tudi v tem, kako 5-letniku to razložiti, saj je že sedaj komaj čakal, kdaj bo lahko začel jesti tisto kar je njegov brat. katjushka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

8. nov 2007 10:56

mamamia je napisal/a:

veverica, a tole o beljaku, mlerku, papriki in citrusih velja nasploh ali samo za otroke s kakšno možnostjo, da dobijo alergijo mamamia

To so splošna navodila pediatrov... stroka se razvija in seveda so priporočila danes precej drugačna kot pred 10 leti in takrat so bila drugačna kot pred 20, 30 leti... Tole sem na hitro našla na internetu: http://www.ezdravje.com/si/dojencek/prehrana/ Doma imam nekja brošur na temo prehrane dojenčka, ki nam jih dostavijo patronažne ob obisku pri 6 mesecih ali prej 8takrat je tema pogovora oziroma namen obiska prav uvajanje goste prehrane). Sicer pa naj bi ta navodila upoštevali predvsem starši, kjer se v družinski anamnezi pojavljajo alergije (otrok, kjer je eden izmed staršev alergik ima kar 50% možnosti, da ravno tako zboli za alergijo) in naj bi se zato z alergenimi snovmi srečali kasneje. veverica

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

8. nov 2007 11:02

mamamia] Glede paprike se tudi sprašujem, zakaj ne. Seveda kak manjši košček, drobno sesekljan in vmešan v kakšno mesno-zelenjavno kašico. Vsaj pri nas smo ravnali tako, pa tudi pomaranče in mandarine sta jedla z veseljem, krhelj po krhelj sta kar sama sesala in grizljala, sin pa kdaj tudi rezino limone. Ali pa sem jima stiskala sok iz citrusov in ga včasih mešala s kakšnim drugim iz korenja ali jabolk na primer, ali pa sta pila "limorančo" razredčeno z malo vode (če sem dala preveč limone...)

 

Tudi paradižnik sta jedla, včasih sveže sesekljanega z mesom in pirejem naprimer, ali pa dušenega v kakšni lahko zelenjavni omaki. Predvsem pa sta oba jedla zelo velik rib, kuhanih in pečenih, zelenjavo pa sem jima samo malo pokuhala ali dušila, na nekaj kapljicah olivnega olja ali na malo masla in pretežno navodi, potem pa dodjala sveža sesekljana zelišča (bazilika, timijan, majaron, peteršilj, da je hrana lepo dišala in imela aromo).

 

A morda kje obstaja kak seznam, česa naj se pri malčkih izogibamo, kjer je našteto, kot si navedla? Sploh beljak me zanima. Za rumenjak, poln holesterola in maščob, bi še razumela, ampak zakaj ne otrokom dati pečenega ali kuhanega beljaka? Pa mleko? Pri majhnih dojenčkih povsem razmem, da uporabljamo adaptirano, ampak pri desetih mesecih bi pa malček že lahko poskusil z običajnim mlekom. Ne vem, tako pač mislim, pa tudi kolikor poznam mladih mamic v moji bližini, tam nekje po osmem mesecu vse začno z običajno hrano in kravjim mlekom,seveda  z omejitvami pri začinjanju in nekaterih vrstah mesa, kot smo že navedle.

Katjuska, skuto, jogurte in podobno sem otrokoma dajala tam nekje po šestem mesecu (prej sem ju pretežno dojila), pa sta oba zelo rada jedla te reči, tudui kak kupjen puding sta dobla, če ni bilo ravno doma skuhanega pri roki.

 

 Ali pa sva medve z dragičko za staro šaro, tudi možno. Ampak to namabodo povedale snahe, kajne dragička, če naju bodo sploh kaj vprašale?

 

Lep pozdrav vsem, Mamamia

mamamia
Paprika, paradižnik, citrusi, jagode,... so živila, na katere največ otrok razvije alergijo.. Beljak in kravje mleko vsebujeta take beljakovine, ki ravno tako povzročata alergije. Ravno obratno od tvojega razmišlajanja, pa rumenjak vsebuje takšne maščobe in tudi holesterol (zagotovo veš za koristen holesterol???), ki je pomemben za otrokov razvoj. saj si najbrž že slišala, da naj bi malčki pili polnomastno mleko.... odrasli pač ne... jogurti, skute, smetana so dovoljeni v dojenčkovi prehrani (tam nekje od 6., 7., ali 8. meseca naprej - odvisno ali je otrok zalivan ali dojen)... Nikakor pa nista za staro šaro; ampak vajini snahi bosta za nasvet raje vprašali pediatra Skuhata in zlikata pa še vedno lahko Hecam se... SAj sem napisala, svet se razvija... Kako naj napišem, da ne bom koga užalila??? veverica Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 08. nov 2007 11:03:58

vitajan  

član od: 4.5.2007

sporočila: 31

8. nov 2007 11:40

Jaz imam 8-mesečno hči in ji dajem skoraj vso zelenjavo, razen stročnic. Zelo rada ima zelenjavne juhice, špagete s paradižnikovo omako, špinačo in pire krompir, tudi kakšen rahlo začinjen golaž s polento ji dam. Pa razne sadne skutice itd. Od začimb uporabljam origano, baziliko, timijan, rožmarin, majaron ... Skratka, ne kompliciram in zaenkrat nima nobene alergije. Cica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. nov 2007 15:51

Saj, kot je okolje vedno bolj zasvinjano, smo občutljivejši tudi ljudje in očitno je med otroci zato več alergikov. In še kakšnih drugih reči, zavoljo katerih je treba pazit na prehrano.

 

Navsezadnje tudi zelenjava in sadje nista več tako neoporečno pridelana, kot sta bila v naših časih (nam se o ozonski luknji ni niti  sanjalo) in če vse skupaj seštevaš, pač pride do tega, da naši otroci ne smejo niti četrtine tistega, kar smo smeli mi.

 

Ampak kot vidim, vse se da. Stvari se zakomplicirajo samo, če mi to hočemo. Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti