Želirni sladkor

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

tema odprta - 11. okt 2007 14:56 | ogledi: 22.988 | odgovori: 13

Še nikoli ga nisem uporabila, danes pa sem videla da je v akciji in sem ga kupila. Predvsem z željo da ga bom mogoče lahko uporabila pri pecivih namesto želatine, ali pa da bi vsaj malo zgostilo nadeve na pecivu. Prebrala sem da se uporablja za marmelade.

Kakšne izkušnje imate s tem sladkorjem in kje vse prav pride?

Lp!

kordelina

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

11. okt 2007 14:59

mislim da se želirni sladkor uporablja predvsem pri delanju marmelade za drugo pa ne vem. nektarina

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

11. okt 2007 15:22

Ne vem, če se ta marmelada lahko uporablja namesto želatine. Kolikor jaz vem, se uporablja za zgoščevanje marmelad. Sicer pa piše na naslednji spletni strani, za kaj se uporablja: www.sco-wien.at/kb2/index.php?id=9" target="_blank">http://imago.si/www.sco-wien.at/kb2/index.php Jelenckova Sporočilo je spremenil(a) Jelenckova dne 11. okt 2007 16:30:38

paeonnia  

član od: 11.6.2007

sporočila: 54

11. okt 2007 15:39

Želirni sladkor nima prav veliko veze z želatino. V želirnem sladkorju je pektin, ki povzroči, da se marmelada strdi pri kuhanju. Sicer ne vem kako ga pridobivajo v velikih količinah za industrijsko proizvodnjo želirnega sladkorja, ampak vem pa, da ga nekatera sadja vsebujejo veliko (npr. jabolka ali kutine). Včasih se je zato delalo veliko marmelad, kjer se je zmešalo več sadje z manj pektina s sadjem z več pektina. Danes pa se namesto tega uporabi želirni sladkor ali pa želin (pektin v prahu brez sladkorja). http://en.wikipedia.org/wiki/Pectin Želatina, ki se jo uporablja za strjevanje sladic in krem (npr. šarlota, jogurtova strjenka, panna cotta ipd.) pa je živalskega izvora. Dejansko je zelo podobna tistemu iz česar se dela žolco ali aspik (torej kostna goveja juha, ki jo kuhaš zelo dolgo). Ta želatina, ki jo kupiš v trgovini za pripravo sladic, je pač oropana svojih živalskih arom. Želatine ne smeš kuhati. http://en.wikipedia.org/wiki/Gelatine paeonnia

kordelina  

član od: 21.11.2005

sporočila: 223

11. okt 2007 15:39

Takole piše na linku ki mi ga je poslala jelenckova: Želirni sladkor "GELIERZUCKER" je kristalni sladkor z dodatkom jabolčnog pektina in citronske kisline. V naravi najdemo pektin v domala vseh rastlinah, še zlasti veliko v jabolkih. Citronska kislina je v različnih količinah prisotna v sadju, vsebnost pa se spreminja tudi s stopnjo zrelosti sadja in s podnebjem. Želirni sladkor je priljubljen predvsem pri gospodinjah. Nad njim so navdušeni tudi ljubiteljski kuharji in ljudje, ki uživajo v tem, da sami pripravljo zdravo domačo hrano. Z želirnim sladkorjem "Gelierzucker" lahko iz različnih vrst sadja enostavno in hitro pripravimo obilo domačih dobrot. Želirni sladkor je kot nalašč za marmelade, džem, ŽELEJE, kompote in DRUGO. Jelenckova prav ta sladkor sem kupila. Hvala za prispevek. Mogoče kdo zna kaj vse še spada pod DRUGO? Lp! kordelina

seherezada  

član od: 19.11.2006

sporočila: 256

11. okt 2007 23:13

kordelina je napisal/a:
Takole piše na linku ki mi ga je poslala jelenckova: Želirni sladkor "GELIERZUCKER" je kristalni sladkor z dodatkom jabolčnog pektina in citronske kisline. V naravi najdemo pektin v domala vseh rastlinah, še zlasti veliko v jabolkih. Citronska kislina je v različnih količinah prisotna v sadju, vsebnost pa se spreminja tudi s stopnjo zrelosti sadja in s podnebjem. Želirni sladkor je priljubljen predvsem pri gospodinjah. Nad njim so navdušeni tudi ljubiteljski kuharji in ljudje, ki uživajo v tem, da sami pripravljo zdravo domačo hrano. Z želirnim sladkorjem "Gelierzucker" lahko iz različnih vrst sadja enostavno in hitro pripravimo obilo domačih dobrot. Želirni sladkor je kot nalašč za marmelade, džem, ŽELEJE, kompote in DRUGO. Jelenckova prav ta sladkor sem kupila. Hvala za prispevek. Mogoče kdo zna kaj vse še spada pod DRUGO? Lp! kordelina
Čaje sladkaj z njim, pa kak sadni nadev za pecivo ali pa palačinke. Pusti domišljiji prosto pot, pa se boš mimogrede spomnila še kake ideje. seherezada

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

12. okt 2007 9:44

Ali vam je znano, kaj je bolj naravno oziroma v čem je razlika glede dodatkov (seveda poleg sladkorja) med tem sladkorjem in želinom ali Gel fixsom?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. okt 2007 10:30

Saj piše na embalaži. Celo različni Gelfixi nimajo enake sestave.

rimljanka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

12. okt 2007 12:05

Vem, da piše na embalaži in že kar nekaj časa sem temu posvetila. Ker pa nisem prišla do pametnega zaključka, sprašujem tu, če ima kdo kakšno mnenje. Povsod so omenjeni E-ji s številko ali z besedo. Zame je vse eno in isto. Ali je res vse enako? Kaj raje uporabljate? Ali je kdo pri katerem od sredstev opazil kakšne stranske učinke?

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

12. okt 2007 12:24

Sestavine se označujejo z imenom in E-jem. Niso vsi E-ji slabi ali škodljivi. Recimo citronska kislina je že lahko označena z E- oznako...

Je pa res, da bi včasih bil potreben nadrobnejši opis, kaj živilo vsebuje. Meni podatek: živilo vsebije aromo ne pomeni nič...

lidka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

12. okt 2007 15:34

Lidka, zadela si, kaj me muči: zanima me, ali so dodatki v sladkorju in v sredstvih za pripravo marmelad slabi in škodljivi? Iz imena E-ja meni ni jasno, ali naj se s temi sredstvi narejene marmelade veselim in se hvalim, kako je zdrava in naravna ….

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti