Brokoli in brstični ohrovt

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 11. avg 2007 13:08 | ogledi: 8.961 | odgovori: 11

Obožujem brokoli in prejšnji dve sezoni mi tudi zelo fino obrodil, letos pa noče in noče pognati sredice. Razlika je v tem, da sem prejšnji sezoni kupila sadike, letos sem jih pa vzgojila sama. V posodo sem jih nasejala nekje v aprilu, čez 5-6 tednov pa sem jih presadila na vrt.

Poleg tega pa sem letos predvsem ma brstičnem ohrovtu opazila neke vrste sivih uši, ki se jih na mladih listih toliko, da so dobesedno ena na drugi, zaenkrat samo na določenih delih.

Kupila sem pa tudi okolju prijaznejše škropivo NeemAzal. Ima kdo kakšne izkušnje z njim?

LP

katjushka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

12. avg 2007 13:25

Kaj res ni nikogar, ki bi imel na vrtu vsaj brokoli? Čakajoča na vaše odgovore katjushka

rena  

član od: 8.8.2007

sporočila: 5

12. avg 2007 14:13

Če je brokoli zdrav, ti bo rodil, le letos je vreme bolj muhasto in vpliva na vse rastline. Če si sadike vgojila sama, so prav tako kvalitetne kot kupljene. Brstični ohrovt je šele pozno v jeseni. Sedaj bi morala biti že velika in močna rastlina. Konec avgusta odščipni vrh rastline, tako ji pospešiš rast bunkic. To je moja izkušnja. Ti pa poskusi ne eni rastlini. rena

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

12. avg 2007 14:21

Letos sem prvič sadila brokoli in moram reči, da me je kar malo presenetila njegova rast, saj nastavek ni tako enovit kot ga lahko vidiš in kupiš v trgovini, pač pa razdeljen na več manjših delčkov (pa saj ne poznam pravega izraza!) in vse nekam hiti proti nebu. Starejše rastline so takoj pognale rumen cvet, medtem ko sem nekaj mlajših že pobrala in skuhala. Ušivi so bili tudi moji, pa sem jih škropila s pripravkom iz kopriv in je pomagalo. rdecapesa

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

12. avg 2007 15:09

Še moja zgodba o brokoliju. Lani sem ga sadila prvič, sadike sem kupila in bil je krasen, najprej so bile ogromne glave, kot pri cvetači, ampak sem čisto po naključju potem ko sem glave pobrala, ostale rastline pustila - in je še kar naprej raslo vendar so bili ti cvetki vedno manjši. Ker je bila mila zima sem tako brokolije nabirala še spomladi. Očarana nad uspehom in okusom zelenjave sem mu tudi letos namenila svoj prostor na vrtu, flance pa mi je dala soseda, ki jih je zelo skrbno vzgojila sama. Ampak potem sem razočarana ugotovila, da so zrasli le ogromni listi, od glave pa ni bilo ne duha ne sluha in tako sem čez čas, ko sem vidla da ne bo nič, vse pometala ven in rajši posejala tam radič in endivjo. Isto se je zgodilo s cvetačo. Glede na to, da sem letos še posebej skrbno pripravila in pognojila gredico za zeljevke in da je soseda čist noter padla v setveni koledar od M. Thun in seveda sejala in presajala vse na "pravi" dan, sklepam, da je moglo biti nekaj narobe s semenom. tigris

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

12. avg 2007 21:56

tigris, tudi jaz sem lani imela podobno izkušnjo z brokolijem, jedli smo ga do pozne jeseni, s tem da je bila sredinska glavica, ki najprej zraste, velika, ostale stranske pa majhne, ampak vseeno dobre. Bistveno pri brokoliju pa je, da glave kar hitro, ko formirajo glavo, poberemo, saj gredo rade hitro v cvet (majhne zelene bunkice zacvetijo). Pa tudi takšna mlada je najbolj dobra. V glavnem letos pa listi lepi, ampak glavice pa ni in ni, ampak ga bom še zaenkrat pustila, saj mi ni v napoto. Možno, da je bilo res s semenom kaj narobe. Kar se brstičnega ohrovta tiče, pa se že delajo majhni nastavki, ampak je ušiv. Najbrž bi res bilo dobro, da vrh kar odrežem, da se ne bo okužil tudi preostali del. LP katjushka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

12. avg 2007 22:24

Načeloma je znak, da brokoli ne nastavi cveta, v pomanjkanju mikroelementov lahko pa tudi okužba s talnimi glistami. Uporabna so tudi stebla, ki jih pripravljaš tako kot cvet, samo olupiti jih je potrebno prej. Brstični ohrovt je pa tako ali tako ta boljš, ko ga že malce dobi slana. Da preženeš prebivalce (navadno kake gosenice kapusovega belina)iz brstičev, jih za kake pol ure namoči v blago raztopino kisa ali limoninega soka. Isto lahko narediš tudi s cvetovi brokolija. lp juhica

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

12. avg 2007 23:02

juhica101, je možno to okužbo brokolija kako ugotoviti in ali obstaja kakšen način, da bi se dalo to dvoje rešiti še pri letošnjem pridelku? LP katjushka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

13. avg 2007 0:21

Poglej, če so na koreninskem vratu gomoljčki, takrat gre za takoimenovano golšavost- okužbo. Ne vem, če ni za oboje malo pozno. Najboljši da zavržeš rastline in poskušaš s setvijo v kolobar. A si gnojila s kravjim gnojem? Lp juhica

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. avg 2007 9:49

Juhica101, hvala za pomoč. Brokoli ima res gomoljčke na delu stebla pri zemlji. Če letos ne morem nič več narediti, kaj je možno narediti naslednje leto, da se ne bo ponovilo isto. S hlevskim gnojem smo gnojili prejšnjo sezono, sem pa letos sadila na drug del vrta kot lani. LP katjushka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

13. avg 2007 10:12

http://bor.czp-vecer.si/vecer2000_XP/2005/04 http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/SI/Organizm http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_kov Tej stvari se reče golšavost kapusnic, ki jo povzroča Plasmodiophora brassicae (včasih so jo uvrščali med glive, zdaj pa je nekje vmes) . Najpogosteje se pojavlja v zakisanih tleh. Zgoraj sem malo pobrskala za naslovi, je kar nekaj branja, razen Večerova stran.Zanimiva pa je diplomska od gospe Kovačec). Povzetek pa je: če imaš možnost, testiraj zemljo (vprašaj v kmetijski zadrugi), drugače pa na spomlad, ko začne sneg kopneti, posuj zemljo z apnom. LP juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 13. avg 2007 10:17:34

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti