Katera zdravilna zelišča?

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

10. avg 2007 9:24

Tigris mene pa zanima, kako pripraviš ameriški slamnik namočen v šnops. Ali se ga da pripraviti tudi brez šnopsa, da bi ga lahko uživali tudi otroci? Ali je učinkovit tudi posušen in nato pripravljen v čaju? Ogromno sem že prebrala o njem, ne želim pa kupiti pripravkov iz njega, ki se dobijo v lekarnah.

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

10. avg 2007 19:08

Jaz delam tako: en lep šopek naberem v sončnem dnevu in narežem oz. kar v multiptaktik vse skupaj - cvetove, liste, stebla, tudi korenine so zdravilne ampak teh ne dam. To nasekljano zelenje prelijem z šnopsom in pustim kak mesec, kar nekje v kuhinji najde mesto (ni treba ali morda ne sme se dat na sonce). Takšna navodila mi je pred par leti dal možakar, ki ima 2 ha veliko njivo slamnika (to mora biti lepo za videt). Malo mi je bad, ker nimam določenih količin - koliko zelišč na liter šnopsa in kako to potem dozirat - to pač delam po občutku, ampak to se res potem jemlje po kapljicah, no jaz vzamem eno žlico tega šnopsa in eno žlico bezgovega sirupa, ker ta šnops ima res ful hud okus. Rezultat je tak, da sva z možem celo zimo pila to "zdravilo" in sva prišla skozi brez prehlada, pa sva prejšna leta vedno oba kakšno virozo staknila, on celo večkrat. Seveda pa sva spomladi nehala to pit, ker pač ne smeš nonstop. Kolikor sem da sedaj brala o slamniku, nekako velja, da je suho zelišče brez vrednosti (žal). Tudi sama sem razmišljala o brezalkoholnem zvarku, oziroma še bolj moja sestra, ki ima male otročke, pa nisem še nič zasledila; razmišljala sem o tem da bi zmlete zeli zmešala z medom in pustila stat pa potem probala kako precedit??? Ne vem, to je zaenkrat ideja. Ne vem kako se ta sok obaša-reagira-ohranja s sladkorjem. Če se kak fitofarmacevt sprehaja po kulinariki naj razloži! Ali pa kdo drug, ki ve. Prosim! tigris

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. avg 2007 22:32

tigris, pa si prepričana, da bi med izlužil iz rastline enake snovi, kot jih alkohol?

Snovi, ki so topne v alkoholu, niso topne v vodi, tako da................. Tistih 20, 25 kapljc tinkture na dan pa res ne pomeni kakšne omembe vredne količino alkohola, tudi za otroke ne.

Po moje je toliko zmletega slamnika, da ga prekrije alkohol zadosti.

Na enak način dela tinkturo tudi Lek, če se ne motim, to je potem imunal.

 

rimljanka

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

11. avg 2007 7:45

Rimljanka, se strinjam s tabo glede tistih par kapljic .... Glede zeliščnih napitkov (čajev), otrokom do šetrtega leta ni priporočljivo dajati za žejo. Tudi blage kamilice so za dojenčke (seveda v dn evni uporabi)droga v mili obliki.

Imuski sistem pri otroku do četrtega leta uravnavamo z uravnovešeno prehrano, gibanjem, dotikom in spodbujanjem pri ustvarjalnosti .....

kobra 1

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

11. avg 2007 8:52

Pri nas imamo doma čebele in se malo igramo. Zato smo tudi slamnik namočili v med. Drobno smo ga sesekljali in prelili z medom in nato precedili. Tako da se da. Ven pride bolj redek meden "sirup" z ne preveč prijetnim vonjem. Amapk če ga dam žličko ali dve v čaj ima čaj skoraj nespremenjen okus. Tako, da ga lahko brez težav uživamo. Katere snovi so se izločile in katere ne, pa po pravici povedano ne vem. Bi se bilo treba pozanimat pri kakšnem strokovnjaku. Lep pozdrav magnolija

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

13. avg 2007 9:34

Hvala za odgovore. Bom drugo leto poskusila z medom in šnopsom.

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

21. feb 2008 19:57

Ponovno obujam to temo.

Ker imam nenehne težave s prevelikim izločanjem želodčne kisline, bi vas prosila za nasvet o izbiri pravega zelišča proti tej nadlogi.

Izkušnje dobrodošle. Pa nasvet, kje se ga kupi, tudi. :)

Trenutno uporabljam švedsko grenčico in Iberogast, pa ni nekega vidnejšega učinka, še vedno moram jemati zaviralce protonske črpalke.Hvala.

Sonja

cc  

član od: 26.3.2008

sporočila: 50

8. apr 2008 15:48

Tudi jaz sem imela pred leti precej težav z želodcem.Sedaj pijem 1 skodelico čaja iz kopra, ko so težave vsak dan, drugače pa ko se spomnim. Ana cc

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

8. apr 2008 16:03

Mene pa zanima, ali je za posejat ameriški slamnik dobro seme, ki se ga kupi v trgovini? 5rusa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. apr 2008 16:20

Jaz imam kar precej semena (domačega) doma, naslednji teden pa dobim še sadike te lepe rastlinice. Nekaj sem ga že obljubila, ko ga potalam bom videla, koliko mi ga še ostane za tiste, ki želite posejat to lepo, zdravilno rožico. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti