Obilje paradižnika in bučk ...

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

tema odprta - 30. jul 2007 12:04 | ogledi: 8.689 | odgovori: 9

Kaj naredite s to zelenjavo, kako ju "skladiščite"?

Pred par leti sem delala omakco in jo zaprla v kozarce (bučke, paradižnik, čebula ...), ampak ne najdem več recepta. Mogoče katera pozna? Ali pa kakšen drug predlog?

Noel

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

30. jul 2007 12:37

Bučke: rezine bučk popečem na žaru (ali teflonki), jih nalagam v kozarec in jih zalijem z mešanico olivnega olja in začimb (jaz dam samo sol in poper). Paradižnik: če ga imamo res veliko (kar pa se ni zgodilo že kar nekaj let!), kih surove narežem na krhlje in jih v velikem loncu s paličnim spasiram v kašo. Tako kašo pakiram v plastične posodice, vrečke za v skrinjo in kar tako zamrznem. Uporabljam za vse (juhe, omake, golaže, polivke za testenine, rižote,...). Oboje mi je počakalo do naslednje sezone. Aja, sem pa tudi naredila neko zelenjavno omako (zelenjavo, kar pač imaš, narežeš: paradižnik, bučke, paprika, melancani, korenček, por, čebula, česen, začimbe po želji, sol in poper), pokuhala, še vroče nalila v kozarce in zaprla. Med ohlajanjem so se vsi lepo zaprli in jih pridno uporabljamo za omake ali pa kar tako kot prilogo. Aja, pa še nekaj imam lanskih in ni nič narobe z njimi. Sporočilo je spremenil(a) janja512 dne 30. jul 2007 12:37:52

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

30. jul 2007 13:01

Janja tale zelenjavna omaka me zanima.Kako si narezla, koliko časa dušila ali kuhala, na vodi, na olju? Veliko sprašujem, ampak tole bi res naredila. Hvala za odgovor. buča

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

30. jul 2007 13:03

Bučke naribam za omako in zamrznem, narežem na rezine in zamrznem za narastek iz bučk in mletega mesa, narežem na kockice in zamrznem za rižoto, juho, itd. Lahko dodaš še drugo zelenjavo in pripraviš paketke za mineštro, ribolitto, juho pistou,..., kar vam pač tekne. Paradižnik pa najbolje da spremeniš v omakco kot je napisala janja, drugače pa je nekje v bazi recpet za šugo. Kakšnega bolj slabega pa v spremstvu druge zelenjave pripravi za paketke za govejo juho. Zelenega lahko porabiš za ajvar, razne vložene solate, itd. fresh

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

30. jul 2007 14:04

buča je napisal/a:
Janja tale zelenjavna omaka me zanima.Kako si narezla, koliko časa dušila ali kuhala, na vodi, na olju? Veliko sprašujem, ampak tole bi res naredila. Hvala za odgovor. buča
Buča: pravzaprav se niti ne spomnem točno, ker delam večkrat, pa mi vsakič rata drugače , ker je zadeva pač odvisna od sestavin. Navadno narežem vse na majhne (1x1 cm) kocke, in začnem pražit (lahko na malo olivnega olja, jaz kar na suho, ker delam v AMC posodi), najprej malo čebule, česna, dodam na kolobarje narezan por in korenček ter nakockano papriko (ker so te sorte zelenjave pač malo bolj kompaktne). Nato dodam na kolobarje (ali kocke) narezane bučke, melancane, na koncu pa še nakockan paradižnik in začinim (sol, poper, kaka knorr kocka, paše tudi vejica rožmarina, ki jo potem odstraniš). Kuham vse skupaj kaj pa vem koliko časa... Meni je všeč če je zelenjava še malo hrustljava (in mi je 15 min prav dovolj, ker ne maram razkuhanih reči), moja mama pa to praži veliko več časa (vsaj dobre pol ure), da vsa zelenjava dobesedno razpade in nastane nekaka kremasta omakica. Odvisno od okusa torej. Natočim v kozarce, zaprem in ko se pohladijo (jih nič ne zavijam v deko ali kaj podobnega), jih nesem v klet in tam čakajo dokler se jih ne odločimo uporabljat. Saj sem že zgoraj omenila: zraven testenin, riža, kruha, mesa, polente, kuskus je odličen pomešan s tole omako!, včasih pride prav kot osnova za malo drugačen sataraš,... Nam je tako super!

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

30. jul 2007 16:51

Še tole me zanima kakšne kozarčke in pokrovčke uporabljaš. Kaj posebnega ali razne od majoneze, gorčice itd. Predvidevam, da se morajo pokrovčki "zašraufat". buča Sporočilo je spremenil(a) buča dne 30. jul 2007 16:52:19 Sporočilo je spremenil(a) buča dne 30. jul 2007 16:52:37

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

30. jul 2007 18:56

Ja, buča, taki, na navoj ali pa oni z alupo pokrovčki, ki jih z ono plastično npravico pritisneš, prav vseeno je. Pokrovčki sevda morajo biti brez napake (pa ni treba, da so vedno novi, če so sicer OK).

.................................

rimljanka

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

30. jul 2007 19:50

Jaz paradižnik in papriko uporabim takole: 1) vloženo v kozarce. Uporabno za priloge, omake, ... http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=7086. 2) podobno mešanico iz prejšnjega recepta prepražim in shanim v plastične kozarce -> zamrznem. Uporabno za paradižnikovo juho: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=4067 3) bučke zrežem na kocke (izločim sredico), v vrečkah zamrznem. Uporabno za: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=3884 Lp, Marjetka. Marjetka_K

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

30. jul 2007 21:04

Rimljanka, hvala za pojasnilo (pokrovčki na navoj) . buča

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

31. jul 2007 8:53

buča je napisal/a:
Še tole me zanima kakšne kozarčke in pokrovčke uporabljaš. Kaj posebnega ali razne od majoneze, gorčice itd. Predvidevam, da se morajo pokrovčki "zašraufat". buča
Jaz uporabljam take na navoj, ja. Kozarce od kumaric ali podobne, katerim dam nove pokrovčke (jih kupim v Merkurju cel paket... jih je ene 30 noter), uporabim pa tudi kozarce (oz. so to bolj steklenice) od raznih kupljenih paradižnikovih kaš (steklenice izgledajo kot tiste Fructalove od korenčkovih sokov ali pa od sokov rdeče pese). Te uporabljam, ker pokrovček že itak diši po paradižniku in nima negativnih učinkov na mojo omako. Sem enkrat uporabila kozarec in pokrovček od vloženih kumaric (ker mi je ravno en pokrovček zmanjkal) in je vse imelo vonj po kislih kumaricah... bljak! VEDNO daj nove pokrovčke.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti