Nosečnost in dojenje

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. jul 2007 15:33

hihi, dragička, no vidiš, kak malo je treba, da smo vsi veseli;) PS: najprej je bilo plazilsko jajce, a ne, rimljanka in elaphus? Veri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. jul 2007 15:35

No, ja, z altruizmom se pa tudi čisto vsega ne da pokriti..... Se mi zdi prepoceni. Če se nekdo odloči, da bo nekaj promoviral, potem obstajajo neka komunikacijska znanja o tem, kako se zadeva promovira in sorry, ni vse dobro, samo zato, ker je narejeno z dobrimi nameni. Tudi profesionalci kaj poslikajo zastonj, ker je to njihov prispevek k neprofitni dejavosti, samo poklicati jih je treba. Npr tista pasaža o tem, kako je treba položiti otroka in gre takole, da naj otrok ne vleče dojke, temveč ga je treba bolj potisniti nanjo....In se človek vpraša takole skrajno resno: a je to napisano za ljudi ženskega spola, ki nikoli še niso imele majhnega otroka v rokah, preden so rodile svojega (ok, so tudi take). Pa saj ima vsak za božjo voljo kakšno izkušnjo s pestovanjem majhnega dojenčka, pa naj bo to ženska ali moški in vsakomur, ki ima to izkušnjo, je popolnoma jasno, da je instinktivno otroka stisnil bolj k sebi (v smislu zavarovanja) in ne proč od sebe (ne da bi poprej prebral navodila od LLL ladies). In če tega instinkta ni ravno prvič uporabil (ker se vsak boji, da bo bebico zdrobil), ga je drugič zanesljivo. Tam pa pišejo navodila v smislu, daj otroka bolj na dojko. Zakaj bi ga pa vlekla od sebe? Da bo bolj bolelo? Se ne da izogniti pomisli, da imajo te silne promotorke dojenja bolj malo izkušenj z dotikanjem in poljubljanjem dojk, kadar se slučajno ne doji. Če bi jih imele, bi vedele, kaj boli, kaj ne in kaj je prijettno. In vlečenje od sebe, to nikoli ni prijetno. Pa takih biserov je v tistem tekstu še morje (če boste dojili, je to 98% kontracepcija - kako je pa zmanjkalo tista 2% in na temelju kakšnega vzorca se je prišlo do teh zaključkov - zlasti, ker je potem v nadaljevanju še pasaža o dojenju v nosečnosti - ups, a to je pa samo za tista 2% ali kaj?). In si mislim, ni človeštvo od včeraj, je bilo že veliko generacij in kako za vraga so zrasle generacije prej, ko še ni bilo LLL navodil za uporabo prsi pri dojenju? Predvidevam, da se je bolj instinkt in zdrava pamet uporabljala, pa je kar šlo. Malo čudno civilizacijo imamo, da mora skupina altruistk "učiti" ženske pravšnjosti pri dojenju. Vendelina jr.

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

25. jul 2007 16:07

Ne vem, no, če je prav, da se ponovno vtaknem, pri temi dojenja, ne bomo nikoli skup prišle... Mene samo nekaj moti. Naj vam dam živ primer. Moja cimra iz porodnišnice. Prve dni ni bilo mleka. Šla je domov, brez flaške, brez aptamila, poklicala je LLL, tašča ji je kuhala kurjo juho, mama ji je ahtala prvorojenca, mož je gospodinjil, ona je pristavljala, otrok se je naučil pravilno zgrabit in dojenje je steklo. Polno dojen fantič, ki do 7. meseca ni pojedel ničesar drugega, kot mamino mleko. Ničersar. niti sokca korenčka, niti naribane jabolke, nič razen maminega mleka. Nakar se medve nekega dne pri dopolnjenih 7 mesecih najinih otrok dobiva v mestu, pa mi pravi, da gre na prvo cepljenje. Jaz se malo čudim, kje smo že mi prvič cepili...sto let nazaj! Pa pravi: ja, prvič bo cepljen šele zdaj, saj je bil skozi prehlajen, skozi je kašljal, imel viroze, vročino...ah, ampak to cepljenje....ah, saj se ne bojim ošpic, rdečk, mumpsa, pa saj je dojen!!! A razumete poanto? Toliko dajo poudarka na zdravje otroka, da doječa mamica enostavno misli, da se temu otroku nič ne more pritaknit. Kot se cimra ni bala rdečk, ošpic, mumpsa....v isti sapi kot mi pove, da bo prvič cepljen šele sedaj, ker prej je bil pa skozi bolan, imel vročino, kašljal, bruhal, driskal, imel viroze!!??!! a to pa ni bolezen? če je polna dojenost predpogoj za zdravje, potem tudi prehladov, viroz, driskanj, vročine in bruhanja nebi smelo bit. To mene bega! To metanje peska v oči. To, da vsaka mama hoče svojemu otroku le najboljše, je po moje itak jasno, vsaj v velikanski večini primerov. Samo taka propaganda po moje ni ravno koristna, tukaj se gre za zdravje otrok in bolj očitno kot na tem primeru (pa tudi dejansko večini drugih primerov) ne more bit: tudi dojeni otroci zbolijo! samo da v tem primeru so mamice "oprane" krivde, ker jim bolezni niso podtaknile z umetnim mlekom. Samo jaz pojmujem materinstvo malo drugače: meni nič ne pomaga biti oprana krivde, če je moj otrok bolan. TanjaG.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. jul 2007 16:09

Hihi, Vendy, 100:1 grem stavit,da ti še nisi nikoli dojila Saj se strinjam s tem, da je prav poslušat instinkte, vendar kak nasvet vseeno kdaj prav pride. Kar se tiče tistega, da moraš dojenčka potisnit na dojko: je precejšnja razlika med pestovanjem otroka in dojenjem... Seveda ti je jasno, da ga stisneš k sebi, že da ti ne pade, če ne drugega, ni pa nujno, da vse takoj vemo, da moraš pri začetkih dojenja dojenčku dokaj grobo potisnit celo bradavico tja nekam globoko v grlo Ker dejansko tako nekako je na začetku, kasneje ni problem, ko se otrok že navadi. Nobena ga ne bo vlekla od sebe, ampak da mu moraš tako zelo porinit dojko v usta, pa si tudi ni misliš po instinktu;) kasneje ga imaš namreč bolj stran pristavljenega, da lažje diha in mu ni treba ves čas držat dojke, da se mu ne tišči noska. Ker v porodnišnici vidiš, da dojenje čisto po instinktu vendarle ne steče vsem takoj... V bistvu se ne spomnim niti ene mamice, ki bi ji novorojenček že prvi dan lepo sesal... Tudi v drugih civilizacijah so gotovo starejše mame povedale mlajšim kak trik, samo pač niso bili napisani na internetu, to je pa vsa razlika. Kar se tiče tistih 98%, sem tudi jaz že dostikrat zasledila ta podatek, velja pa za polno dojenje (torej, da ženska doji otroka in ta ne dobiva ničesar drugega, ne dodatkov ne goste hrane), ko dojiš vsaj 8x na dan in tudi ponoči. Ko pa začneš uvajat še drugo hrano, pa procent znatno pade, saj otrok ne popije več toliko mleka, kar spremeni hormonsko ravnovesje. Tako da večina nosečnosti se začne, ko mati nehuje polno dojiti ali pa doji samo še 1 ali 2 obroka dnevno;) od tod ostali % in potem dojenje med naslednjo nosečnostjo Veri

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

25. jul 2007 17:48

Joj, Veri, ti tako lepo, enostavno in pošteno napišeš, da nihče ne more bit užaljen. Skoraj od začetka, ko se je tema pojavila na KulSlo, sem čakala kdaj se bo lady Vendy dotaknila dojenja. In včeraj sem dočakala. Zares, moj poklon tvoji samozavesti, Vendelina jr., in manipuliranju z besedami. Tu ti ne sežem niti do gležnjev. Bi rekla, da sem bolj človek dejanj - komaj sproti štejem vse otroške glavice na igrišču Morda, draga Vendelina, bo pa tudi tebi kdaj prav prišla njihova pomoč. veverica Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 25. jul 2007 17:53:32 Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 25. jul 2007 17:53:48

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

25. jul 2007 20:07

Madonca kakšno antireklamo za dojenje ste nekatere neredile. Se že skoraj počutim kot, da nisem normalna, ker dojim že 3 otroka. jade

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

25. jul 2007 20:15

Jade, kar tako naprej (četrti) Anamarija

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

25. jul 2007 20:20

Anamarijaaaaaaaaaaa ne ga srattttttttttttttt. jade

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

25. jul 2007 21:20

Oba otročka sem polno dojila do 6 meseca, pa sem takoj po 2 mesecih po porodu normalno dobila menstruacijo. Tako, da se jaz ne bi zanašala na teh 98 procentov. Jade, mislim da ni nihče delal antireklame za dojenje, mislim, da gre bolj za to, da, ker danes nisi dobra mama, če ne dojiš svojega otročka. In mamice, ki ne morejo dojiti iz takšnega in drugačnega razloga že v porodnišnici dobijo občutek (upravičeno, ker so nekatere sestre res nesramne) , da se ne trudijo dovolj. Lahko je govoriti tistim, ki dojijo in pamet soliti tistim, ki ne morejo. Mene pa najbolj pojezi to, kar je že Dragička povedala, da današnje mame in tašče pa itak nič ne vejo in ne znajo. Res da se je mnogo spremenilo od njihovih časov, vendar v današnji dobi računalnikov so še kako razgledane, redke so tiste ki niso. Tudi jaz imam par prijateljic, ki so jim mame in tašče dobre samo za kuhanje in pospravljanje, bog ne daj pa da bi imele kaj za svetovati glede vzgajanja, ker so one pa itak za leseno žlico. To me najbolj pojezi. tilenboc

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

25. jul 2007 21:30

Kaj vem, nikoli nisem dobila občutka, da bi kdo katero obsojal, če ne doji. V porodnišnici sem bila 3x vsakič po 3 v sobi in še menjavale so se pa nikoli nisem slišala, da bi katera sestra kateri kaj grdega rekla, ker ni mogla dojiti pa so bile tudi take, ki niso mogle, tudi jaz nisem kar takoj iz prvae obvladala, pa nisem nikoli slišala nobene grde pripombe. Pa tudi, če bi mi katera kaj rekla pa kaj pol, pa ne bom se zdaj zjokala zaradi tega.

Kdo je sploh rekel, da mamica ni dobra mamica, če ne doji. Ne vem od kje vam to, pa spremljam vse sorte o dojenčkih, dojenju, otrocih non stop pa še nisem naletela na do, da se katero obsoja zaradi nedojenja.

jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti