Ščitnica

Irena54  

član od: 16.4.2007

sporočila: 97

tema odprta - 20. jul 2007 13:37 | ogledi: 10.385 | odgovori: 35

Zanima me kako naj z prehrano zmanjšam povišan srčni utrip, ki je posledica povečane ščitnice.

Jeseni bom šla na zdravljenje z radioaktivnim jodom - prosim za vaše izkušnje.

LP Irena

Tanča  

član od: 22.8.2002

sporočila: 15

20. jul 2007 15:06

Živjo, s prvim vprašanjem ti težko kaj pomagam, za drugi del pa ti prepošiljam link do društva metuljčica http://metuljcica.mojforum.si/ tukaj boš našla marsikakšen nasvet oziroma izkušnje ostalih ki imajo obolenja ščitnice. So pa tudi meni odstranili ščitnico z jodom in če imaš kakršnokoli vprašanje me lahko kontaktiraš na zaseben mail, lp

sterkuš  

član od: 19.5.2007

sporočila: 103

21. jul 2007 11:04

Sama boleham za ščitnico že 15 let.Kar se hrane tiče,jej čimmanj slano,kar pa že soliš,si kupi jodirano sol.Na jedilniku pa imej čimveč rib in nasploh morske hrane. Jaz sem nazadnje jedla tablete Jodid,ker imam tudi premalo joda v sebi.So mi kar pomagale.Sedaj imam pavzo,ker se to vleče že vrsto let. To so moje izkušnje.Če želiš lahko tudi kaj vprašaš. LP sterkuš

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. jul 2007 12:55

Irena, srce ti ne bije pospešeno zaradi povečanja ščitnice, ampak zaradi prekomernega delovanja in si torej hipertirotična. Sama sem bila ravno obratno, hipotirotična, imela sem povečano in so mi jo ravno zaradi tega odstranili, ker me je dušila.

To, kar piše sterkuš, mi ne potegne.  No ja, sol tako ali tako ni zdrava v večjih količinah, zaradi joda pa je potrebna v zmernih dozah. Obstajajo tudi ene alge, ki vsebujejo veliko joda.

Pri metuljčicah, katerih naslov je posredovala Tanča boš izvedela vse.

LP

Sporočilo je spremenil(a) LIJANA dne 03. sep 2007 19:30:15

Irena54  

član od: 16.4.2007

sporočila: 97

28. avg 2007 13:56

Pozdravljeni, ravno sem končala enotedensko terapijo z radiojodom na oddelku za nuklearno medicino v KC. Prva dva dneva sem bila na preiskavah, tretji dan pa sem popila jod v obliki kapsule, potem pa sem bila v "karanteni" 5 dni. Nobenih obiskov, moja pot je bila samo v kopalnico(zaželeno večkratno tuširanje vsak dan) in WC. Počutje je v redu, shujšala za 2,5 kg, danes sem že v službi. Aja, 3 tedne se moram izogibati nosečnic in majhnih otrok. Osebje na oddelku lahko ocenim z +5. LP Irena Irena54 Sporočilo je spremenil(a) Irena54 dne 28. avg 2007 13:57:34

kokos  

član od: 31.10.2004

sporočila: 373

28. avg 2007 14:52

Irena54, kakšne posledice pa lahko pusti na otroku če bi bil v stiku s tabo? A ne smeš biti blizu njih ali se jih ne smeš dotikati? Mene namreč skoz skrbi, čeprav je že nekaj let tega, ko smo peljali taščo na odmerek joda(popila ga je v ambulanti in je lahko šla domov) in je šla takrat hčerka zraven (takrat je bila stara kakšne 4 leta) da ne bi bilo kdaj kaj narobe! Prosim za odgovor! kokos

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. avg 2007 15:51

Kokos, ali so tasco po odmerku joda kaj slikali ali ne? lp, proxima

kokos  

član od: 31.10.2004

sporočila: 373

29. avg 2007 20:52

Proxima, če se prav spomnim niso tašče nič slikali, mislim da je tisto spila in smo lahko šli domov. Ali ti kaj veš ali je to lahko pustilo kakšne posledice pri moji hčerki? kokos

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. avg 2007 20:57

Joj, kokos ne paničari, no. otem bi tudi ona utrpela (tašča) posledice, pa vsi zdravstveni delavci okoli nje, neo.

Pozabi na dogodek, no.

rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. avg 2007 21:11

Kadar dajo radioaktivni jod za testiranje, potem cez nekaj ur slikajo. Kadar dobi clovek terapevtsko dozo, je to podobna zgodba kot pri Ireni54 - v obeh primerih si jasno in glasno opozorjen, da dobis radioaktivno snov, kako se moras po odmerku obnasat, majhnih otrok na tisti oddelek sploh ne spustijo brez razloga zraven in podobno. Skratka, po mojem si lahko popolnoma brez skrbi. Ce te pa ne neha skrbet, najdi tascine izvide od takrat in jih pokazi svojemu izbranemu dohtarju in ga vprasaj, bos najbolj gotova. lp, proxima

Irena54  

član od: 16.4.2007

sporočila: 97

30. avg 2007 10:03

Proxima, prav si napisala. Po zažitju radiojoda je bil oddelek zaprt za vse obiskovalce. Dobila sem največjo dozo zato pri odhodu domov naslednja navodila: -štiri tedne nobenih kontaktov z majhnimi otrok (ne spati z njimi, ne jih pestovat ali poljubljat), zadrževanje na razdalji daljši od 1m -enako velja kontakt do nosečnic (hči je noseča pa sem se kar odselila k prijateljem) -en teden ločeno spanje - intimni kontakt omejiti na 30 minut -en teden po uporabi WC skrbno umivanje rok in školjko 2x splaknit -en teden jedilni pribor posebaj spirati pod tekočo vodo -en teden uporabo javnih prometnih sredstev čim bolj omejiti -ne zanositi v prvih 6 mesecih Kokos bodi brez skrbi za svojo hčerko. Tašča je dobila manjšo dozo, ki pa ni nevarna za okolico. Počutim se izvrstno in upam da bo tako tudi naprej Lepo se imejte Irena54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti