Kaj je narobe s paradižnikom

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. jul 2007 11:56

jade     

ognjič - prava strokovnjakinja si postala!!!!!!

rimljanka

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

14. jul 2007 18:46

V glavnem moj paradajz je zdrav. Kalcij je definitivno pomagal, že cel teden nobenega črnega nasha

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

14. jul 2007 21:38

rimljanka Ognjič

Krofka  

član od: 12.7.2007

sporočila: 9

23. jul 2007 18:06

Proti paradižnikovi plesni bi naj pomagal pripravek Natur-F od Plantelle, ki se ga dobi v Baumaxu (za MB sem sigurna da je), lahko je tudi v Bauhausu ali Obiju. Drugače pa bi naj imeli te stvari v semenarnah. Nisem še poskusila, ampak naj bi učinkovalo. Krofka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jun 2009 16:57

Glede na to, da nas ima očitno kar nekaj tudi letos probleme s paradižnikovo plesnijo, bom tule temo potisnila malo bolj na vrh, da se oglasi še kdo z dobrimi nasveti!

Mojca

kozamurnik

sporočila: 2311

30. jun 2009 17:17

Ni povezano s plesnijo, ampak morda komu pride prav. Moja mami ima za "vsak slucaj "vedno nekaj sadik paradiznika v loncih na terasi.Cesnjevec je posejala konec maja, zdaj ga je presadila in vse kaze, da bo to edini pridelek ob tem muhastem vremenu. Na terasi pac ne dezuje, ni toce, in sploh paradiznik v loncu zelo lepo uspeva. Nekaj semen ji je ostalo in za poskus ga bom tudi sam posejala te dni .Mislim da ni prepozno in bo vseeno dozorel,nic hudega ce v oktobru.Sploh ker ni obcutljiv, lani je seme samo vzklilo, raslo in krasno obrodilo dobesedno v pesku.. Bolje nekaj kot nic. kozamurnik

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

30. jun 2009 18:47

Letos sem slišala nasvet, naj bi se lupine od jajc rahlo zakopale okrog paradižnikov. Iz njih se počasi topi kalcij, ki pomaga paradižnikom, da ostanejo zdravi. Predvsem je pa pomembno, da ne trgamo zalistnikov na dan za list (po Mariji Thun) in ob mokrem vremenu. Škropljenje mleko, voda (50 : 50) je dobro tudi kot preventiva. Sy

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

30. jun 2009 21:39

Po vsem zapisanem sodeč je velik problem v pomanjkanju kalcija. Saj tudi škropljenje z mlekom v bistvu pomeni dodajanje kalcija, ki ga je v mleku dovolj. Vse to pa velja za prst, ki je kisla; v bazični prsti je ponavadi kalcija dovolj in bi dodajanje kalcija bolj škodilo kot koristilo. Zato morda naslednji nasvet ne bo odveč: Vzamemo jogurtov lonček prsti in ga pomešamo z enakim lončkom vode. V to mešanico potunkamo lakmusov papir in odberemo reakcijo. Kot veste iz osnovne šole, se lakmusov papir različno obarva pri različnih stopnjah kislosti ali bazičnosti. Tako lahko dokaj natančno določite, v kakšni prsti raste vaš paradižnik (ali druga zelenjava) in temu ustrezno ukrepate. Ne me vprašati, kje dobiti lakmusov papir. Sam sem ga kupil v manjšem kolutu že pred leti v neki trgovini s kemikalijami, ki je zdaj ni več. Če najdete, kje ga dobiti, mi, prosim, sporočite, ker mi počasi pohaja. Za omenjeno analizo je dovolj že centimeter ali dva tega papirja. Sam opravim takšno analizo prsti na vrtu vsaj dvakrat na leto. Če preskus z lakmusovim papirjem pokaže večjo stopnjo kislosti prsti, predlagam posipanje z apnom z rahlim vkopavanjem. Sicer pa lahko kmetijske trgovine ponudijo različne dodatke, ki izravnavajo preveliko kislost ali bazičnost prsti. Samo posvetovati se je treba in pri tem ne imeti predsodkov. Prsti samo dodajamo anorganske elemente, ki ji manjkajo. Še neka zanimivost: Med korenine paradižnika nekateri zatikajo kose bakrene žice. Menda je paradižnik lepši in bolj zdrav. Nisem še poskusil, mislim pa si, da utegne biti učinkovito, saj ga nekateri v primeru bolezni ali preventivno škropijo z modro galico, ki je tudi na osnovi bakra. Letos sem paradižnik prvič pokril, za primerjavo pa sem pustil nekaj palic nepokritega. Za zdaj ni razlike, a se mi močno zdi, da bo bistvena razlika po naslednji toči! Upam, da je ne bo, prva mi je dodobra načela jabolka. LP Boris booris

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

1. jul 2009 23:10

Namesto mleka lahko uporabite tudi navadni jogurt.En jogurt zmešate z litrom vode in pošpricate po paradajzu. Naj vsak dan bo s soncem obsijan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti