Slovenska hrana

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

17. jan 2004 20:55

No tole! namesto da bi človeka potolažili in razumeli kako pogreša domačo hrano ob kateri je rasel ga takole obdirate in nepotrebno debatirate in ste od domače hrane in masti prišli na mesečne dohodke v ameriki in pri nas. Saj to ni res. Andy veš kaj pa jaz pravim malo potrpi saj prideš kdaj domov pa se boš vsega naužil ta čas pa pripravi spisek kaj in koliko boš jedel pa naj bo to mastno ali pa ne. In ob tem boš užival bolje kot mi, ko že mimogrede vržemo vase kakšno kosilo ali pa navaden sendvič. Uživaj in lep pozdrav Suzy

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. jan 2004 8:27

Saj ni poanta v tem, ali pršut dobiš za vsakim vogalom ali ne, moja sestrična enostavno rada prakticira v kuhinji. Je le res, da je tisto, kar pride iz domačega lonca, enostavno boljše od kupljenega. Čau Loni

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. jan 2005 1:44

Dejstvo je, da to, kar imas na razpolago, obicajno ne cenis dovolj; ko pa ostanez brez, sele ugotovis pravo vrednost. Ko sem se zivela v Sloveniji, je bilo zame kislo zelje taksna cisto obicajna, preprosta jed, ki sem jo jedla le tu in tam. Danes, ko ze dolgo nisem vec v domovini, je kislo zelje zame zlato! Ce ima nekdo navodila oz. znanje, kako se pripravlja mu bom oz. bomo (ker nas je veliko, tudi ne Slovencev, ki so kislo zelje spoznali preko mene) neizmerno hvalezni. Pa saj ne gre samo za zelje temvec za vse, kar disi po domu. Zaseka, ocvirki, zganci, ricet, pasulj...celo navaden domaci kruh! julia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. jan 2005 11:25

Pa se to, sem majckeno pobrskala po netu o pripravi kislega zelja, mene zanimajo bolj osebne izkusnje in nasveti.. julia

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

13. jan 2005 13:22

Zdravo! Letos sem malo eksperimentirala in dala cele glave zelja v vrečo ( pa ne tisto od umetnega gnoja - he,he). Sama zarezala sem ga pri kocenu in dobro naslola, na koncu vrečo zalila z vodo in zavezala tako, da ni bilo zraka zraven. Tisto zavezovanje je zamudno, a je zadeva koristna, ker ni potrebno zelja čistit. Za "naprej porabit" pa sem ga narezala na drobno, naložila v plastičen 3 - litrski kozarec, polačila in dobro nasolila ter pokrila. To sem postavila v kuhinjo na toplo in čez približno 2 tedna je bilo zelje kislo. Dober tek! Tina

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

13. jan 2005 14:38

Julia živjo! Meni je všeč kislo zelje ali repa s proseno kašo, to se naredi čisto preprosto in hitro; zelje oz. repo kuhaš 10 minut, dodaš kašo, kuhaš toliko časa da se kaša skuha, pustiš še pet minut, nato zabeliš z ocvirki. Dobra mi je tudi jota iz kislega zelja, kakršno je delala moja babica. Zelje daš v vodo in ga kuhaš, posebej pa skuhaš krompir, korenje, kolerabo in fižol. Vso zelenjavo primešaš kuhanemu zelju in narediš prežganje: segreješ olje oz. ocvirke (jaz kuham raje na olivnem olju) dodaš sesekljano čebulo, jo prepražiš dodaš česen, sl.papriko v prahu, malo paradižnika v tubi, žlico moke; to dodaš k zelju počakaš da prevre, še boljša je prevreta jota. Dobro je tudi samo kuhano zelje, zraven pa ponudiš zabeljene ajdove žgance. Zelju, ki se kuha vedno dodam lovor, malo kumine v prahu in cel strok česna. Lejčy

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

13. jan 2005 18:31

Res je to o pogrešanju domače hrane. Kadarkoli gremo v tujino, je prva stvar ob povratku obisk mesarja in nakup dobrega kosa mesa za božansko govejo župco. Lumpica

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. jan 2005 20:05

Kristy, lepa, lepa hvala. Taksni nasveti so zlata vredni. Imam veliko tezavo, namrec na Irskem ni mogoce kupiti kislega zelja (ne rezanega, ne v glavi) ali kisle repe repe. Tega tu sploh ne poznajo. Ko sem imela cez praznike obisk, so mi moji Slovenci prinesli kislo zelje iz Slovenije, zato sem napisala, da sem delala z njim kot z zlatom. Sedaj sem se odlocila, da bom - s pomocjo- zacela sama kisati zelje. Pa saj ne gre samo za zelje. Ni kisle smetane, ce ze najdem skuto, je slana, ni rdece paprike v prahu, ni vlecenega testa (!)-saj ga znam narediti sama, vendar ce zelim delati gibanico, je to malo tezje-, ni prekajenega mesa,ne mores kupiti mletega svinjskega.... dosti je teh stvari, ki jih tukaj nikjer ne najdes, so pa sestavni del slovenske kuhinje. Ne poznam ene irske druzine, ki bi pripravljala govejo juho! Nasploh so tu juhe bolj malo v uporabi.Tako pac je, ce nisi doma! Lahko pa kupim precej drugih stvari, ki jih pred prihodom nisem. G.Riko mi je pomagal z imenom: pasternak na primer. Razlicne smetane, masla, prekajene ribe, pa dosti zacimb in zelenjave in sadja z orienta... Leyci, hvala za recepte, sem si shranila in verjamem, da jih bom tudi pripravila.. Lumpica- goveja juha je sestavni del nasega nedeljskega (in vcasih) tudi drugega kosila. To lahko kuham in se ji do sedaj se nisem odrekla. Tudi domace rezance delam sama in sedaj imam namen poskusiti zdrobove cmoke brez jajck (kot jih delata goga ali sijatjanek). ja ce pa se goveje juhe nebi imela moznosti skuhati, potem pa bi res lahko vsak dan jokala. lp in uzivajte v, med drugim, kislem zelju... julia

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

14. jan 2005 15:08

Julia, mene (pa morda še koga) pa sedaj zanima, kaj jejo Irci. Lahko kaj napišeš za radovedne? LP, Župca

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

14. jan 2005 16:09

Za moj okus je tukajsnja kuhinja precej drugacna od slovenske. Dosti je krompirja (v glavnem pecenega), rib, ki so sveze ali prekajene (taksne Irci najraje kuhajo v mleku), skoljk (ostrig -v Galwayu imamo celo Oyster festival), rakcev, ovcjega mesa (jagenjcek) in govedine. Pripravljajo se najveckrat peceno, pogosta pa je tudi priprava hrane v testu (pastry). V ta namen se uporablja testo, ki spominja na krhko testo, z njim se "oblece" ognjevarna posoda , malo se popece, nato pa se v taksno testo nalozi npr.meso, pripravljeno kot za golaz (ze kuhano in z omako), pokrije se z drugim delom tasta in se pece. Izgleda kot neka testenica. Meni je vsec. Potem pa je veliko variacij na to temo. Tudi listnato testo imajo radi in vanj zavijajo vse mogoce. Zelenjava je najveckrat samo pokuhana. Pa razlicne vrste pudingov (mesni in zelenjavni ali oboje skupaj). Sladice so precej enostavne (tudi bozicni puding). Apple crumble zna naredit vsak malo vecji otrok, je zelo priljubljena sladica, smesno enostavna in zelo, zelo dobra. Vsaj, vsi "moji" Slovenci so navduseni. Je pa ta sladica nekoliko drugacna kot tista, ki sem jo zasledila v bazi (tista je verjetno angleska, jaz pa delam irsko). Pa pudingov, ki jih imenujejo custard in je podobno slovenskemu, je malo bolj tekoc in v originalu naravna aroma vanilije. Temu sledijo razlicni dodatki. Custard pa se uporablja tudi kot omaka za prelivanje drugih sladic. Sem zacela posiljati irske recepte, ker me je nekaj clanov kul slo prosilo, da bi jih zeleli (sem mislila, da ne bo nikogar zanimalo...)zato bo v naslednjih dneh najti vse od Apple crumble do jagenjcka in se nekaterih jedi, ki se mi zdijo, da vas bodo zanimale. Malo me skrbi, ker je okus ponekod res drugacen, vendar kdor zeli naj poskusi. Na zalost zelim napisati se to, da je na Irskem precej hitre hrane (na zalost zato, ker sem pristas doma skuhanih obrokov- ce se le da), precej kitajske kuhinje oz.orientalske, tako da prvotno tipicno irsko hrano pocasi spodriva moderen nacin zivljenja. Ce pa koga zanima se kaj bolj natancnega (ker sem tole pisala res na splosno), mu z veseljem odgovorim, tudi s pomocjo mojih irskih prijateljev. lp iz Galwaya julia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti