Na pomoč, kuhinjski molji!!!

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

10. sep 2007 11:04

Tudi pri nas imamo že nekaj časa težave z molji. Vidim jih frčati (te seveda poskušam potamaniti kar v letu), na hiške pa se lepi cela vojska! Imam občutek, da prihajajo od zunaj, saj jih je občutno več, ko imam odprta vrata na stežaj, največ se jih tudi ujame na vabo v predsobi! V hrani jih menda razen ene moke enkrat, nisem našla še nikoli, čeprav glede na letečo vojsko vedno pregledujem stvari. Ni mi jasno.... strelka

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

10. sep 2007 11:49

mi pa imamo zadnje čase toliko moljev...groza. V vsej hrani so. Če imamo zvečer odprto okno jih pride notri nešteto. Groza. Ksenija :) http://picasaweb.google.com/xency.k

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. sep 2007 12:18

Pridejo noter?

Kaj pa, če so jajčeca že prej tam in se potem v kozarcu samo razvijejo po njim naravni poti: jajčece-ličinka-buba-metuljček?

Najbrž bo kar slednje res.

rimljanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. sep 2007 12:23

rimljanka, pri nas pridejo skozi zračnik, preverjeno. Tiste noter smo že fentali v nulo - beri - vrgli vse stran, posode dali v pomivalec, omare pomili... Je pa precej boljše, jih je na pasti zmeraj manj. Imamo pa novo obiskovalko - danes zjutraj sem zagledala miško, pa ne v kuhinji, ampak kako etažo niže. Loni Makaroni

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. sep 2007 12:24

Eh, jaz obupavam... Čistim, perem, špricam... Po večini je vse posprasvljeno v posodicah. Amapk hudiča, kako se radi zaredijo v otroški hrani, ki si jo odprl pred par dnevi...

V krhljih suhega sadja, čokolino, riž, orehi, mak dam v posodo, zaprem in v 14 dneh so že notri. Sicer ne lazijo okoli, so pa... Če potegnem črto, očitno je v mojem bloku, v moji kuhinji lepo toplo in se krasno redijo... Nikakor se jih ne morem znebit, odkar imam otroka pri hiši... Tudi če je v kozarcih mi vse leta ali gomazi notri... Sem pred dopustom vse spucala, in si rekla; zdaj bo mir. Pridem domov, pa dva na stropu...

Komaj čakam, da grem v hišo, pa bom drugače organizirala jestvine, ki bojo shranjene. Obvezno v steklenih kozarcih, ki jih bom prala v pomivalcu, pa v shrambi, kjer bo okno odprto, da bo hladneje... Do takrat pa bom zgubljala živce...

lidka

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

10. sep 2007 12:32

Tudi pri nas pridelo skozi odprta vrata, okna, ravnokar kuplene moke ali kaše in izshrambe. Bo treba spet selekcijo delat!!! Za enkrat pa še vsi veselo letamo za njimi in imamo zastonj rekreacijo

kobra 1

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. sep 2007 14:21

Velikokrat so ličinke v hrani že iz trgovine, zlasti, kadar kupujemo kje, kjer se zaloga ne menja prepogosto.

Vse, razen moke, roma pri meni  takoj v zaprte posode. Tudi, če se razvijajo, ne morejo ven. Eden od znakov  so pajčevine pod pokrovom.  Največkrat se to zgodi v zdrobu (belem ali koruznem) in v moki. Fižol dam  najprej za nekaj dni v zamrzovalnik nato v zaprto posodo. Dobro gojišče so tudi orehi. Enkrat sem pozabila  na podstrešju kakih 10 kg neoluščenih v gosti vreči. Po kakšnem letu jih najdem in notri je bilo vse polno poginulih moljev, ker k sreči niso mogli ven.

Po mojih izkušnjah molji ne marajo vonja po lovorjevih listih in tudi za orehove, kar je napisala ariela, sem večkrat slišala isto. To je poceni in ekološka obramba pred dodatnimi molji od zunaj.

Cila

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. sep 2007 14:54

Ja, iz trgovine.... Kupim mak, ga ne porabim celega, sprtavim v posodo, glej ga, zlomka, čez kak teden so že pajčevine... Kupim mlete mandlje, enako. Kupim orehe, enako...

Zdaj sem se odločila, da maka in podobnega ne kupujem več, ker ga kar naprej mečem proč in se mi zdi potrata. Vse ostale stvari pa bom kupovala za sproti, če bo 250 g vrečka preveč za enkrat, bom pač pekla kaj drugega. Se mi zdi, kot bi denar pihala skozi okno s temi živalcami...

Se mi kar obrne, ko vidim metuiljčka kako prav butasto tipa s tipalkami po moji omari.

lidka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. sep 2007 15:19

lidka, najprej vsako neodprto vrečko za 3 dni v zamrzovalnik, pa bi moralo biti OK. Saj tistega mraza morebiti prisotni moljčki v fazi ličink (in jajčec) predvidoma ne bodo preživeli). V predel za zamrzovanjem kjer je najhladneje.

No, poskusiti ni greh, a ne?

rimljanka

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

10. sep 2007 15:20

Tudi pri nas smo imeli prejšnji teden invazijo moljev. Sem zmetala stran dve veliki vreči moke, riža zdroba, kaše,...Omaro zribala od znotraj in od zunaj. Za enkrat se še niso pojavili nazaj - upam, da se tudi ne bojo. Zavsak slučaj pa imam sedaj vse te suhe stvari kar v skrinji. Ziher je pa ziher. gaja 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti