Registrirano vino

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

tema odprta - 24. mar 2002 20:06 | ogledi: 3.328 | odgovori: 3

Gospod Krešimir !

Škoda res, da se ostali tako malo poslužujejo vašega foruma,ker je zelo zanimiv....

Jaz npr. sem že velikokrat naletel na vinogradnika, ki ima doma za moje pojme-znanje, resnično zelo dobro , pitno vino, ki mi gre bolj v slast kot npr. neko priznano, REGISTRIRANO vino, ki je tekmovalo tudi na sejmu vino.....

ko vprašam vinoghradnika zakaj ne stekleniči tako dobrega vina, mi odgovori, da ga mora dati registrirati in da je en kup dela s tem......pravi, da ga v bistvu vseeno proda, po ne dosti nižji ceni in da si ne dela nobene reklame...njegova reklama so stalni kupci....kaj vi g. Krešimir menite o takšnih pridelovalcih in seveda vinih.....zakaj se nam laikom zdi, da je takšno vino dostikrat boljše od "vrhunsko" priznanih vin....

Herman Teron

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

25. mar 2002 4:57

Pozdravljeni! Zgodba o vinu izgleda približno tako: Ljudje, ki pridelujejo vino imajo zasajene manjše ali večje količine trte (odvisno od posameznika) ali pa kupijo mošt in ga donegujejo v vino. Najpogostejša količina zasajene trte je cca. 1000 - 1500 trt. Za take količine ni ekonomike za nabavo strjev, ki bi olajšali obdelavo zemlje in trte (ekonomično bi bilo združevanje več pridelovalcev). Nadalje je potreben vpis v register pridelovalcev v svoji občini (to ni veliki stršek) in pa dovoljenje za vstekleničenje (za prosto prodajo) ali pa vstekleničiti pri pridelovalcu, ki tako dovoljenje ima. Gre za dodatno usposabljanje, ki ga zakon zahteva, pogojuje pa tudi ureditev kleti po zakonodaji (velikost,oprema,temperatura ...). Ko je vino donegovano je potrebna uradna analiza od kmetijskega zavoda o oceni in neoporečnosti vina (strošek cca. 9600 SIT). Temu prištejte steklenico,etiketo,zamašek, stroj ali uslugo vstekleničenja,enološka sredstva ... Od posameznika je odvisno, ali bo dal vino na ocenjevanje na razne lokalne in druge sejme vina (G. Radgona, Ljubljana)po ceni cca. 30 000 SIT, za oceno kakovosti v slovenskem merilu in možno pridobitev medalje. Šele, ko je vino dobilo pričakovano oceno, se gremo ekonomike prodaje vina po steklenicah. Tu je trg neizprosen v smislu konkurence. Osnovno pravilo pa je da mora pridelovalec imeti tri trgatve: eno na tržišču, eno v kleti in eno na trti. Pomembna je tudi količina (nekaj tisoč steklenic pomeni zelo malo konkurenco,pomembna je pa prisotnost na tržišču tudi naslednje leto - tako se dela ime). Naj dodam sledeče: pri vsaki trgatvi je potrbno računati na točo, sušo, ptice ... Ob vsakem prešanju grozdja mora biti pristna oseba od kmetijskega zavoda , da oceni kvaliteo mošta, ali bo vino lahko prišlo v skupino vrhunskih vin(sladkorna stopnja - plača se posebej), prav tako pa isto velja za vina posebnih kakovosti... Naj omenim še, da se manjše količine lažje kontrolirajo v smislu osebne prisotnosti pri rezanju trte,odločitve o datumu trgatve,prešanju,kletarjenju,ustvarjanju stila vinske kleti... Da je za vse skupaj porebna ljubezen do vina, dosti prostega časa, spremljanje trga,udeležba na aktualnih predavanjih... In potem dobiš laika ki reče: " Vino ni dobro ker..." lp. kresimir dobranic

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

25. mar 2002 16:42

Spostovani Kresimir, s tem prispevkom ste nas lepo poucili, kako in kaj se dogaja s kontroliranim pridelkom vina. Henri

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

25. mar 2002 20:09

lepa hvala za odgovor!!! Herman Teron

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti