Panakota z belo čokolado in penino
Slivova marmelada
češpljeva marmelada moje mame Marice
Slike postopkov »
Slike gotovih jedi »
- 4+ ur
- 5
Postopek
Slive operemo, izkoščičimo in jih kuhamo na največji temperaturi, pokrite s pokrovko.
Po približno 20 minutah se slive spustijo in oddajo veliko vode. Pokrovko odstranimo in slive kuhamo na srednji temperaturi vsaj 4 ure. Vmes večkrat pomešamo, da se slive ne primejo na dno! Približno na vsake 20 minut pomešamo do dna.
Potem dodamo sladkor in ves čas mešamo, da se sladkor stopi in da se marmelada ne prime dna. Kuhamo še 1,5 ure.
Da preizkusimo, kako gosto marmelado smo skuhali, na krožniček damo žlico marmelade, ga postavimo v hladilnik in jo tam pustimo, da se ohladi. Ko je ohlajena, lahko preverimo, kako tekoča/gosta je.
Sterilizirane kozarce iz pečice napolnimo z vročo marmelado, dobro zapremo s suhim pokrovčkom in kozarec damo v pekač, na dnu pokrit z vodo, v pečico za pol ure.
Potem marmelado vzamemo ven in jo zavijemo v odejo, do naslednjega dne, ko se ohladi.
Opombe
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
:) Super! Slivova marmelada je moja najljubša, čeprav je letos nisem kuhala, ker ni bilo toliko sliv ...
Ojoj, gledam recepte, ampak več kot 6 ur, da bi kuhala marmelado? Absolutno preveč. Bi celo jeklenko plina porabila. Potem pa še pečica za pol ure? Zelo potratno. Če daš vročo marmelado v vroče kozarce in takoj zapreš, pokriješ vse, da se počasi hladi - ni potrebno še enkrat segrevati v pečici. Po moje.
Se stirnjam, toliko ur je res je pretirano. Sicer pa po mojih izkušnjah čas kuhanja občutno zmanjša, če zrele slive en dan prej zmečkamo in pokrite pustimo čez noč. Naslednji dan dodamo na polovici kuhanja sladkor in skuhamo do konca. Vsekakor ne več kot 2-3 ure.
Poskusi enkrat skuhati kot sem napisala, verjemi, da se splača. Saj se vse življenje učimo, ne?
No ja, celo jeklenko plina imaš za vse shranke za eno leto, za kakšne 4 do 5 družinskih članov, pa še skuhaš lahko kaj vmes, bi rekla (po mojih izkušnjah). Marmelada po tem receptu, morda res tako, kot piše Kozamurnik, je povsem drugačna kot one, kuhane "po moderno", na hitro, z želirnim sladkorjem. Sem prav pred dnevi končala en kozarček izpred 4 let, krasen okus, še sreča, da so 4 še na polici.
Upam da ne motim.....jaz si razdelim kuhano marm. na manjše porcije (priblizno za 2-3koz.),ter dodam rjavo cokolado ali rum ali žganje.....tako dobim slivovo marm. z razlicnimi okusi.
Čas kuhanja odstopa sigurno tudi zaradi količine sliv ter količine vode v sadju.
Jaz sem kuhala iz cca 4 kg sadja in sem rabila kar lepo število ur, da se je marmelada zgostila, kot sem želela.
Ob pričetku kuhanja sem v pripravljene sadeže vlila še sok ene limone ter v zadnji minuti, predno sem marmelado nadevala v kozarce, dodala še dober dcl ruma.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Lazanja z jajčevci, genovskim pestom in češnjevci